img
Loader
Beograd, 33°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Istorija nas uči

Gospodine kralju, niste nadležni!

21. maj 2025, 22:49 Nebojša Jovanović
foto: wikipedia
Kralj Petar Prvi
Copied

Kad je kralj Petar ovlaš, u privatnom razgovoru rekao Ljubi Stojanoviću da je očekivao Stepu Stepanovića u novoj vladi, ovaj mu je objasnio da se čak i tako izgovorena vladareva želja kosi sa principima parlamentarne monarhije. Kralj je zbog toga morao da mu se izvini u Skupštini

Nekad se u zemlji Srbiji poštovao red i znalo se šta ko radi a šta ne radi. Evo nekoliko primera o tome.

Pre jednog veka, januara 1912, u beogradskom dvoru na Terazijama odigrao se značajan događaj za srpsku parlamentarnu demokratiju. Akademik Ljubomir Stojanović, vođa Samostalne radikalne stranke (otcepljene od Pašićevih narodnih radikala) koja je pobedila na tek završenim izborima, po pravilima zapadnoevropskog dvorskog protokola, zajedno sa nekoliko prvaka stranke, došao je u audijenciju kod kralja Petra I Karađorđevića.

U crnim frakovima, sa cilindrima u rukama, svi su stali pred uniformisanog vladara, predstavili se i izgovorili nekoliko važnih i uvek istih rečenica u procesu dobijanja mandata za formiranje parlamentarne vlade koju kruna prihvata, garantuje i “ništa više”, po rečima i sećanju Milana Grola. Kralj je takođe izgovorio “nekoliko važnih i uvek istih rečenica”, čime je zvanična ceremonija na dvoru bila završena. Ostalo je da se vidi da li će novu vladu potvrditi i Narodna skupština, kao najviši organ vlasti.

Ali, kralj je, upravo po okončanju poveravanja mandata, dok su ispijali šampanjac, sasvim uzgredno i više za sebe pomenuo kako bi on više voleo da je ministar vojni ostao general Stepa Stepanović. Novi mandatar se na to trgao i smesta odgovorio da se, čak i tako izgovorena vladareva želja kosi sa principima parlamentarne monarhije. Zapretio je ostavkom, a kada su zbunjenog kralja ostavili u dvoru, pratioci su u kolima pokušavali da smire Stojanovića i ubede ga da ne podnosi ostavku pred skupštinom. Ljuba Stojanović je svima, pa čak i poslanicima u Narodnoj skupštini, mirno obrazložio kako on vidi demokratiju i ulogu krune u njoj. Kralj je, na zahtev poslanika, bio primoran da dođe u skupštinu i pruži izvinjenje Stojanoviću, ali Stojanovićeva ostavka ispala je neopoziva.

Kralj se nekoliko godina pre toga takođe izvinjavao poslanicima u Narodnoj skupštini. Povod je bio na prvi pogled bezazlen i nije bio vezan za formiranje vlade. U popodnevnoj šetnji po Topčideru, na mestu gde je voleo da odsedi u hladovini jednog platana, užasnuo se kad je video da je upravo to drvo posečeno i naglas je upitao ko je to naredio, nazvavši tog “nekog” čoveka neprimerenim imenom! Taj čovek, ispostavilo se kasnije, bio je lično ministar poljoprivrede, koji je kralja potom tužio za uvredu, a ovaj je morao doći u Narodnu skupštinu i pred celim sazivom pružiti izvinjenje ministru za svoju nesmotrenost. Obećao je u svoje ime da nikad više (a poželeo u ime celog društva, da bilo ko drugi na javnoj funkciji) ne sme tako postupiti u pravnoj i demokratskoj državi, kojom vladaju institucije a ne bilo čija lična volja i prenagljena reakcija.

Pola veka pre ovih događaja, kad je na prestolu Srbije sedeo otac kralja Petra I, knez Aleksandar Karađorđević, ustavobranitelj, demokratija nije još uvek bila mnogo razvijena, ali jeste pravna država, pa je garanciju vladavine institucija pružao Državni savet, telo iz čijih redova su isključivo birani ministri. Godine 1856. knez je poželeo da na mesto ministra finansija postavi kneginjinog rođaka Aciku Nenadovića, koji nije bio član Državnog saveta. Razlog je nemušto objašnjavao činjenicom da su tri glavna oslonca celog ustavobraniteljskog režima, Avram Petronijević, Stojan Simić i Stevan Knićanin, preminula naglo i u najboljim godinama i da sada traži oslonac u ljudima u koje ima lično poverenje, makar to bili i njegovi rođaci. Ali desilo se da jedan od 17 savetnika umre i knez je, preko sebi odanih savetnika, odmah ubacio Nenadovića u Državni savet.

Tada se ministar Ilija Garašanin, koji je često povlađivao knezu i upravo on držao Nenadovića za svog pomoćnika ministra (unutrašnjnih dela), oštro usprotivio i u zvaničnom pismu knezu upitao ga je: zar on stvarno misli da je Acika dobro upućen u poslove koje mu je on (Garašanin) do tada poveravao? Iako je bio postavljen za pomoćnika ministra, mnogi savremenici (među njima i Jovan Ristić) primetili su da je Acika još tada počeo naglo da postaje “vrlo moćan, imajući neograničenog uticaja na kneza”. Brzo je postao najnepopularnija ličnost režima. Čak je i austrijski konzul Teodor Teja Radosavljević, Srbin iz Srema, često prisutan na dvoru i naklonjen Karađorđeviću, sugerisao knezu da su “sve tužnije okolnosti” u kojima se nalazi upravo “zbog štetnog uticaja Acike Nenadovića”. Garašaninovo pismo ostavilo je dubok utisak na strane konzule u Srbiji. I upravo tada, po instrukcijama svojih vlada, francuski (Desezar) i engleski konzul (Fonblank) odbili su da posete kneza i čestitaju mu Srpsku Novu godinu (1857). Za austrijskog konzula Radosavljevića i barona Prokeš-Ostena u Carigradu, ovakva uvreda srpskog kneza bila je diplomatski skandal.

Nekako odmah posle toga, opozicija je ubedila kneza da u Beogradu treba podići spomenik Karađorđu, što su i knez i austrijski konzul T. Radosavljević prihvatili čak sa oduševljenjem, ali se na to zgranula turska vlada (Visoka porta) u Carigradu. Štaviše, u vezi s podizanjem spomenika, narednih dana mnogo više od kneza angažovao se austrijski konzul. Kada se o svenu ovome detaljno saznalo na Porti, ona je odmah intervenisala kod austrijskog ambasadora u Carigradu Prokeš-Ostena, smatrajući ovu demonstraciju (veličanje nekadašnjeg velikog neprijatelja Osmanskog carstva) kao otvorenu provokaciju i Srbije i Austrije, a sultan je, u ime svog Carstva, pisanom zabranom dao završnu reč na ovu temu.

Međutim, austrijski ambasador je, obavestivši o svemu grofa Buola, ministra spoljnih poslova u Beču, potpuno razjaren, počeo da grdi i kritikuje svog konzula u Beogradu: “Podstrekači priče o spomeniku su, po mom mišljenju, sasvim dobro proračunali i dobro su znali šta rade. Predlog je morao da kompromituje kneza, bilo da ga prihvati ili ne prihvati. Da je on imao hrabrosti da opozicionarima kaže da niko nije nadmašio slavu njegovog oca, mogao bi i da im kaže da je na njemu da odluči da li je došao trenutak za podizanje spomenika; da je rekao da on neće dopustiti da neko koristi intrigu kao oruđe za stvari koje su njemu svete – mogao bi da zadrži kormilo u svojim rukama. On je, međutim, pustio da se desi priča i zaboravio je da je na taj način ostavio kod Porte slab utisak, štaviše, da je u ovom slučaju on inicijator cele stvari (…) Knez nije dobro procenio ove stvari (…) Ja sam inače začuđen da Vi niste podsetili kneza da Austrija još uvek postoji na ovom svetu…? Trijumf intriganata mi je veoma razumljiv. On je potpuno opravdan, jer je knez naseo na priču o spomeniku (…) Ta podvala, doduše, ne može da poremeti nijedan kamenčić na karti Evrope i kada knez bude opet u dobrim odnosima s Portom, taj trijumf kneževih protivnika i cela priča o tome će se završiti”.

Opozicionari u Državnom savetu umesto da iskoriste stečenu prednost početkom 1857, sami su napravili najveću grešku: skovali su zaveru s namerom da ubiju vladajućeg kneza (“Tenkina zavera”, nazvana po Stefanu Stefanoviću Tenki), ali je zavera razotkrivena. Ispostavilo se da je među unajmljenim ubicama bio i neki Sremac iz sela Šimanovaca, došljak u Srbiju, a iz istog sela bio je i njegov poznanik iz školske klupe, austrijski konzul Radosavljević. Ovaj ubica, pošto nije pucao u kneza, nekako je saznao za Teju, uspeo da dođe do njega i sve mu ispriča. Zaverenici su osuđeni najpre na smrt, pa pomilovani na doživotnu robiju.

Ali, kroz ove događaje ugled kneza, kao i Državnog saveta, naglo se srozao i sve se završilo sazivanjem Narodne skupštine (Svetoandrejske skupštine) 1858/59. Njenom odlukom zbačen je knez Aleksandar, a Obrenovići, koji su se vratili u Srbiju, potpuno su potom umanjili značaj i Državnog saveta i važećeg ustava (1838), kao stari osvetnici nad obema institucijama zbog kojih su dugo bili u iznanstvu. Tako je, na vrlo neobičan način, propao ustavobranizeljski režim, a institucija “bivšeg neprijatelja Osmanskog carstva” morala je biti respektovana i u međunarodnim odnosima.

Eto, tako je to bilo nekad u zemlji Srbiji.

Tagovi:

Beograd Istorija kralj Petar I Karađorđević
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Mozaik

Evropsko prvenstvo u košarci

25.jul 2025. I.M.

Američki novinar: Nikola Jokić igra za Srbiju na Eurobasketu

Američki mediji očigledno nešto znaju, što još uvek ni u Srbiji ne znaju, jer ni srpski reprezentativci nisu mogli da potvrde da će najbolji igrač na svetu igrati za nacionalni tim

Četvrti toplotni talas

25.jul 2025. Jelena Kozbašić / Klima 101

Četvrti toplotni talas u Srbiji: Ekstremne vrućine kao nova normalnost

Balkan i istočni Mediteran suočavaju se sa četvrtim toplotnim talasom ovog leta, dok temperature u Grčkoj, Turskoj i južnoj Srbiji prelaze 42 stepeni Celzijusa. U Srbiji je od početka godine zabeleženo čak osam toplotnih talasa, što je višestruko više od proseka iz druge polovine 20. veka

Hodanje: Jedan od najlakših načina da se poboljša zdravlje

Zdravlje

24.jul 2025. N. M.

Naučno istraživanje: Ne morate da hodate 10 000 koraka dnevno

Prema istraživanjima, više hodanja može smanjiti rizik od demencije, depresije i umiranja od raka, a ujedno je dobro i za srce. Najnovije brojke pokazuju da je oko 7000 koraka dovoljno za dobro zdravlje

Ilustracija

Srbija

24.jul 2025. N. M.

Velike vrućine prazne Gružansko jezero

Veliki broj toplotnih talasa i velikih vrućina ovog leta doveo je do zabrinjavajuće niskog nivoa vode u Gružanskom jezeru u centralnoj Srbiji

Prirodni resursi

24.jul 2025. Sara Štefen / DW

Ljudski život na veresiju: Resursi planete zemlje troše se brže nego što mogu da se obnove

Prekomerna potrošnja prirodnih resursa već decenijama prelazi kapacitete Zemlje da ih obnovi. Global Footprint Network upozorava da je Dan ekološkog duga za 2025. godinu pomeren na 24. jul, što znači da od danas koristimo više resursa nego što planeta može da proizvede tokom cele godine

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure