
Nove mere
Zabrana mobilnog u školi: „Deca od 11 godina ne umeju da ga koriste odgovorno“
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Stranka Demokratit, koja se zalaže za postepenu nezavisnost Grenlanda, odnela je pobedu na izborima, pobedivši levičarske partije koje su činile prethodnu vladu. Novi lider Jens-Frederik Nilsen jasno je poručio da Grenland pripada Grenlanđanima, a ne stranim silama
Potencijalni novi premijer danske autonomne oblasti Grenland Jens-Frederik Nilsen odbacio je ideju predsednika SAD Donalda Trampa o američkom preuzimanju kontrole nad ovim džinovskim ostrvom u Arktičkom krugu, rekavši da je na Grenlađanima da odluče o svojoj budućnosti.
Grenland želi da se odvoji od Danske, ali pobednici na izborima, stranka Demokratit, želi da se to ostvari sporo i postepeno.
Demokratit, stranka naklonjena poslovnim krugovima, iznenađujući je pobednik izbora održanih juče, ostavivši za sobom dve levičarske stranke koje su činile prethodnu vladu Grenlanda.
Pošto se većina Grenlanđana protivi Trampovim željama da kontroliše njihovu domovinu, parlamentarna kampanja ticala se zdravstvene zaštite i obrazovanja. Trampove ideje stoga nisu bile na glasačkim lističima.
Međutim, Nilsen se kao šef Demokratita veoma brzo izjasnio protiv Trampove ideje, ponovljene prošle sednice na zajedničkoj sednici američkog Kongresa. Tramp je tada ponovio da je Americi Grenland potreban radi zaštite nacionalne bezbednosti i da će, prema njegovim očekivanjima, do toga doći „na ovaj ili onaj način“.
„Nećemo da budemo Amerikanci. Nećemo da budemo Danci. Hoćemo da budemo Grenlanđani i hoćemo da budemo nezavisni u budućnosti“, rekao je Nilsen (33) za britanski Skaj njuz i dodao: „Hoćemo da sami izgradimo svoju zemlju“.
Na uglavnom zaleđenom, snegom pokrivenom ostrvu severoistočno od Kanade živi oko 56.000 ljudi, uglavnom Inuita. Tamo se nalazi i američka vojna baza Pitufik koja služi za rano upozoravanje na dolazak interkontinentalnih balističkih projektila i za svemirska osmatranja.
Grenland je bogat retkim mineralima.
Izvor: Beta
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Kada je 1945. ušao u logor Kaufering, Džordž Lajtmen je tražio samo jedno lice – lice svoga oca. Umesto toga, zatekao je pakao: leševe, pepeo, i tišinu užasa. Ta slika ga progoni i danas, dok svedoči o vlastitim gubicima i upozorava na povratak ideja koje su jednom već dovele svet do ivice ponora
Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope dele isti datum, ali ne i isti narativ. Dok Evropska unija 9. maja slavi vrednosti saradnje i mira, Rusija istog dana organizuje veliku vojnu paradu, čime naglašava svoju ulogu u pobedi u Drugom svetskom ratu. Različiti istorijski fokusi odražavaju i današnje političke razlike
U 4 sata 1. maja 1945. Vasilij Ivanovič Čujkov, komandant Osme gardijske armije u Berlinskoj operaciji, nosilac Ordena Suvorova prvog stepena zbog zasluga u bici za Staljingrad (1942/43), raportirao je maršalu Genadiju Žukovu da ga je general Krebs, nemački načelnik Generalštaba, obavestio kako je 30. aprila u 15.50 Hitler izvršio samoubistvo. Žukov zove Moskvu i insistira da probude Staljina koji je upravo otišao na spavanje, jer “stvar je hitna i ne može čekati do jutra”. Izvešten o Hitlerovom samoubistvu, Staljin samo kaže: “Nitkov je završio svoju igru! Šteta je što nje uhvaćen živ”. Sedam dana kasnije, u Berlinu je potpisan dokument o bezuslovnoj kapitulaciji Nemačke
U Vatikanu je posle prvog dana glasanja pušten crni dim. Kardinali će u četvrtak unutar Sikstinske kapele nastaviti glasanje dok se ne izabere novi poglavar Rimokatoličke crkve
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve