
Migracije
Da li je zapadnobalkanska ruta postala manje popularna za ilegalne migracije?
Najveće smanjenje broja ilegalnih prelazaka spoljnih granica EU je sa 53 odsto zabeleženo na ruti preko država Zapadnog Balkana, saopštio je Fronteks
Policija u Bangkoku je saoštila da istražuje smrt šest stranih državljana u luksuznom hotelu i da sumnja da su žrtve otrovane cijanidom. Na dan smrti trebalo je da napuste hotel
U luksuznom apartmanu hotela Grand Hyatt Erawan u Bangkoku, glavnom gradu Tajlanda, pronađena su tela šest osoba za koje se sumnja da su otrovane cijanidom, a među umrlima je i osoba za koju tajlandska policija veruje da je ubica.
Policija je na konferenciji za novinare navela da je u svih šest šoljica za čaj i u čajniku pronađen cijanid, i da su razgovori s rođacima preminulih otkrili su da je postojao spor oko duga povezanog s investicijama, piše Radio Slobodna Evropa.
Nastradali državljani Vijetnama
Iako su lokalni mediji najpre izvestili da se dogodila pucnjava u hotelu sa pet zvezdica, tajlandska policija je kasnije odbacila takve izveštaje i saopštila da nema dokaza o pucnjavi.
Premijer Tajlanda Sreta Tavisin posetio je mesto višestrukog ubistva i naveo da su nastradale tri žene i tri muškarca, svi državljani Vijetnama, od kojih su neki imali i dvojno američko državljanstvo, piše BBC.
Tavisin je rekao da istražitelji sumnjaju da su žrtve bile mrtve 24 sata kada su pronađene i da će biti urađena obdukcija, ali da slučaj svakako nije povezan sa terorizmom ili nedostatkom mera bezbednosti.
Jedna osoba izbegla smrt
Policija je saopštila da istražuje smrt šest osoba i da sumnja da je jedan od preminulih otrovao sebe i druge koristeći cijanid.
Načelnik policije u Bangkoku Titi Saengsvang najpre je rekao je da je sedam ljudi rezervisalo sobe u hotelu, ali da ih se samo pet prijavilo, da jedna od žrtava ne odgovara hotelskoj evidenciji, a da jednoj od tih sedam osoba policija trenutno ne može da uđe u trag.
Kasnije je utvrđeno da je ta sedma osoba mlađa sestra jedne od žena koje su preminule i da se vratila kući, u Vijetnam, pre incidenta.
On je rekao da su sumnjive supstance i DNK žrtava otkriveni u pićima koja su naručena u apartman 15. jula oko 14 sati po lokalnom vremenu, da hrana koju su žrtve naručile nije ni taknuta i da je odlazak gostiju bio zakazan za dan kada su stradali, a da u njihovom prtljagu nije pronađen nikakav ilegalni materijal.
Nije bilo tuče ili pljačke
Žrtve su sa sedmog sprata hotela prešle na peti, gde je osoblje hotela, kada je donelo hranu i piće, u sobi videlo samo jednu ženu (56) od šestoro stradalih, piše „Gardijan“.
Ona je preuzela hranu i piće i rekla hotelskom osoblju da nema potrebe za posluživanjem čaja.
Ubrzo nakon toga nadzorne kamere su zabeležile kako se svih šest osoba okuplja ispred sobe i zatim ulaze u nju, i to je poslednji put kada su viđeni živi.
Istražitelji kažu da nema dokaza o tuči ili pljački, a jedina rana pronađena na jednom od tela je verovatno nastala usled toga što je žrtva kolabilara.
Policija smatra i da su dve žrtve pokušale da dođu do vrata hotelskog apartmana, koja su bila zaključana iznutra, ali da nisu uspele da dođu do njih na vreme.
Spor zbog 270.000 dolara
Portparol američkog Stejt departmenta rekao je da se situacija pomno prati i izrazio saučešće porodicama žrtava.
Stejt department je naveo i da je spreman da pruži pomoć u istrazi.
Neke od žrtava su prvi put posetile Tajland, dok su druge bile i ranije.
Policija je saopštila da je dvoje nastradalih, bračni par koji je vodio građevinsku kompaniju u Vijetnamu, pozajmio 278.000 američkih dolara jednom od nastradalih da investira u poslovni projekat za izgradnju bolnice u Japanu, i da je izgleda došlo do spora oko novca.
Izvor: Radio Slobodna Evropa, BBC, The Guardian
Najveće smanjenje broja ilegalnih prelazaka spoljnih granica EU je sa 53 odsto zabeleženo na ruti preko država Zapadnog Balkana, saopštio je Fronteks
Na grčkom ostrvu Tasos izbio je veliki požar u oblasti Glikadi, blizu Limenasa. Srpski turisti su u panici požurili da pobegnu sa ostrva
Uvođenjem vanrednog stanja i policijskog časa, upotrebom vojske, te naposljetku i hapšenjima, demonstranti su u Čileu proganjani i kažnjavani. Uvođeni su dekreti kojima je rektore univerziteta postavljala vojska, dok su kampusi nacionalizovani ili privatizovani. Tek 1987. godine, pri kraju Pinočeove diktature, studentima je pošlo za rukom da kroz novu seriju protesta primoraju režim na ustupke i vrate kakvu-takvu, ograničenu autonomiju
Pošto u Americi novac ima veću vrednost nego u drugim delovima sveta, raspodela budžeta nije samo stvar funkcionisanja države već pitanje prioriteta onih koji su na vlasti. Bogati će imati više, siromašni još manje, a svi zajedno biti zaduženiji nego pre
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da je Rusija izvela 741 napad dronom, nazvavši to „porukom" kojom Kremlj odbacuje mirovne napore. On je istakao da kupci ruske nafte direktno finansiraju rat i pozvao na dodatne međunarodne sankcije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve