img
Loader
Beograd, 14°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Američki izbori 2024. godine

Kako je crveni talas srušio plavi zid

13. новембар 2024, 22:55 Marko Dašić
fotografije: ap photo
APSOLUTNA DOMINACIJA D. TRAMPA: Predsednik, većina u Senatu...
Copied

Republikanci su nakon izbornog neuspeha 2012. godine pokrenuli proces unutrašnjeg preispitivanja: šta je krenulo po zlu. Sve to je sažeto prikazano u izveštaju koji se kolokvijalno naziva autopsijom Republikanske partije. Imajući na umu izborni rezultat 2016. godine, reklo bi se da su načinili pravi potez u pravo vreme, premda je teško utvrditi da li je tekst autopsije bio vodič za izbornu pobedu ili se, jednostavno, dogodio Donald Tramp. Pred demokratama je 2024. godine isti zadatak, pitanje je samo da li ima kadrih i voljnih da ga ispune

Globalno najpoznatiji unutrašnji politički proces, izbor predsednika Sjedinjenih Američkih Država, završen je uredno, uljudno i, sa stanovišta demokratskih procedura, uspešno. Donald Tramp će 20. januara 2025. godine, na tradicionalnoj svetkovini inauguracije novog predsednika na Kapitol hilu, položiti zakletvu i započeti svoj drugi i poslednji mandat u Beloj kući. Učiniće to pred zgradom Kongresa koji će u novom mandatu, sasvim izvesno, biti “crven”. Ne od sramote, kako je to bilo 6. januara 2021. godine, već zbog republikanskog ponosa i opšte pobede na izborima. U predvečerje izbornog dana, kao i u većem delu predizborne kampanje, ovakva scenografija i glavni protagonisti mogli su se naslutiti. Istovetno kao i da su na njihovim mestima stajali Kamala Haris, još nešto više od šezdeset dana potpredsednica SAD, i demokratski, makar, Predstavnički dom. Neretko opisivani kao “nikad neizvesniji izbori u istoriji”, hranjeni istraživanjima javnog mnjenja sa promilskim razlikama među kandidatima i u strahu od greške nevoljnim prognozama, završeni su (ne)očekivano uverljivom pobedom Republikanske partije. Američki građani, bar oni koji su koristili svoje aktivno biračko pravo, posle 5. novembra institucije i političku mapu SAD boje u republikansko crveno.

REPUBLIKANSKI CRVENA AMERIKA

Prethodna znanja, utisci, predrasude i lične preferencije kao posledice stava “Amerika je ideološki skrenula udesno” sada se mogu dokazivati činjenicama. I baš kao što je Ilon Mask, udarna igla ciljne ravnine u republikanskoj izbornoj kampanji, jedva dočekao da sa pratiocima na Iksu podeli dominantno “crvenu” mapu SAD i tako ih upozna sa rezultatima izbora, tako se sada i globalni medijski prostor nadmeće u predstavljanju analiza uzroka i posledica takvog ishoda.

Donald Tramp je najvidljiviji, a republikanci istinski pobednik izbora 2024. godine. Znamo sve o harizmi, medijskoj pažnji, osobenom karakteru i nemerljivom uticaju koji je na rezultat izbora imala ličnost Donalda Trampa, ali osvrnimo se na sledeće činjenice. U trenutku pisanja ovih redova, Republikanska partija već ima sigurnu većinu u Senatu i prkosno korača ka istovrsnoj, prostoj većini u Predstavničkom domu. Pozajmljenica iz kladioničarskog žargona u konjičkim sportovima, (upravljačka) trifekta – funkcija guvernera i većina u oba doma zakonodavnih tela saveznih država – osigurana je u čak 23 zemlje, nasuprot svega 15 u slučaju Demokratske partije. Nije zgoreg pomenuti i da će republikanci imati većinu u državnoj legislativi kolebljivog Mičigena, ali i demokratskih Minesote i Vermonta. Jedino je u Severnoj Karolini zabeležen obrnuti rezultat: pobeda Donalda Trampa uz demokratsku kontrolu zakonodavstva u narednom mandatu. Ovaj trend apsolutne nadmoći jedne partije u oba doma legislative beležimo od 2010. godine, ali je ovogodišnja dominantna pozicija republikanaca do sada nezabeležena.

Upadljivo je (ponovo) rušenje “plavog zida”, uporišta Demokratske partije koje, između ostalih, čine Viskonsin, Mičigen i Pensilvanija. Koliko se samo puta tokom predizborne kampanje moglo čuti: ko želi da postane predsednik SAD, mora da osvoji većinu u Pensilvaniji. Tramp nije uspeo samo to, nije se čak zaustavio ni na državama plavog zida, već je svoje preimućstvo kapitalizovao u svih sedam ovogodišnjih kolebljivih država. Utisak je da to ni najveći optimisti u njegovom bliskom okruženju nisu očekivali. Mičigen prednjači sa “republikanskim zaokretom” od gotovo pet odsto, u Viskonsinu je isti fenomen kvantifikovan na 1,5 odsto, Arizoni i Nevadi blizu šest odsto, u ostalim između dva i tri procentna poena, ali su obrasci ponašanja birača u svim slučajevima slični: Donald Tramp je osvojio glasove birača iz predgrađa. Naravno, nije reč o apsolutnoj većini, ali dovoljnoj da nadmaši rezultat iz 2020. godine i tadašnje uske margine Bajdenove pobede preokrene u svoju korist.

foto: ap photo
… i vrlo verovatno – Predstavničkom domu

TRAMP PONOVO POBEDIO DEMOGRAFIJU

Drugo po mom sudu značajno poprište predizbornog nadmetanja bili su glasovi hispanoameričke populacije. Ova tradicionalno demokratski nastrojena demografska grupa se 2024. godine u dvocifrenim procentima (oko 13 odsto), u odnosu na 2020. godinu, okreće Republikanskoj partiji i Donaldu Trampu. U delovima Pensilvanije, a naročito u Nevadi i Arizoni, upravo oni doprinose Trampovoj uverljivoj pobedi. Teško da je bilo ko očekivao da će Tramp pobediti u čak 12 (od mogućih 14) okruga Teksasa sa većinski hispanoameričkom populacijom. Poređenja radi, 2016. godine pobedio je u svega pet. Naravno, ne bi trebalo smetnuti s uma ni brojnu populaciju arapskog porekla u Mičigenu, koja je svoj revolt prema Demokratskoj partiji i Džozefu Bajdenu upozoravajuće, očigledno bezuspešno, iskazala tokom unutarpartijskog nadmetanja demokrata u ovoj državi. Evidentno je da su u velikim brojevima na dan izbora ili apstinirali, ili glasom trećem kandidatu (što je bilo vidljivo u glasanju za Predstavnički dom) iskazali nezadovoljstvo Bajdenovom administracijom. Nezadovoljstvo stanjem ekonomije, uprkos solidnim makroekonomskim pokazateljima, nadvladalo je sentiment rigidnosti kada se pomisli na republikansku imigracionu politiku.

Demokrate su u svojim pobedama do sada posebnu zahvalnost mogle da iskažu mladim biračima do 30 godina. Oni su po pravilu sa preko 60 odsto učestvovali u pobedama demokratskih kandidata. Ove godine jedva da su premašili natpolovičnu većinu. Neko će zasluge za to pojednostavljeno pripisati Trampovom podkastu kod Rogana, drugi Baronu Trampu i njegovom uticaju na oca tokom kampanje, dok se svi mogu saglasiti sa ocenom da su i mladi za krunski kriterijum pri opredeljivanju odabrali ekonomiju i radna mesta. Percepcija je, u ovoj grupi birača, savladala brojke Bajdenove administracije.

Možda i najveće iznenađenje, makar prema rezultatima izlaznih anketa, jeste dobrano sužavanje razlike u glasovima žena. One su se, sasvim očekivano, u velikom broju opredelile da svoj glas daju Kamali Haris. Međutim, već 6. novembra možemo utvrditi da nema govora o margini razlike koja prevazilazi 30 odsto u odnosu na Trampov rezultat. Eto još jednog doprinosa, iako nemamo i konačne rezultate, legitimnosti republikanske pobede i u glasovima birača, ne samo elektora.

PERCEPCIJA EKONOMIJE JE VAŽNIJA OD DRUGIH PITANJA

Upravljanje pravom na abortus bilo je adut Demokratske partije. Jednodušni su stavovi koji podupiru tvrdnju o preimućstvu potpredsednice Haris kada se na dnevnom redu nađe ovo pitanje. Logično, istraživači javnog mnjenja opet se mogu “optužiti”za spinovanje, lošu metodologiju i varanje javnosti. Ipak, svet činjenica je posve drugačiji. Dovoljno je samo ovlaš pogledati rezultate izbora na kojima su se birači, pored kandidata, izjašnjavali i o pravu na abortus. U sedam od 10 saveznih država proširena su prava u ovoj oblasti. Štaviše, u (republikanskom) Misuriju poništena je apsolutna zabrana, a na Floridi podrška proširenju prava u odnosu na šestonedeljnu zabranu nije bila dovoljna samo zato što je postignut rezultat od 57 odsto, umesto potrebnih 60 odsto glasova. Arizona i Nevada, premda svoje poverenje poklanjaju Trampu, povodom prava na abortus glasaju “demokratski”. Jedino se za Severnu Dakotu (41 odsto) i Nebrasku (49 odsto) može pouzdano reći da su istom ideološkom linijom odlučivale o predsedniku i pravu na abortus. Ipak, zaključak je da upravljanje pravom na abortus ne doprinosi presudno izgradnji nacionalnog profila kandidata. Preciznije, Amerikanci smatraju da ima i važnijih pitanja.

SVETLA TAČKA DEMOKRATSKE PARTIJE SENATOR RUBEN GAJEGO

U crvenom talasu koji je preplavio SAD “od istoka do zapada”, nazire se plava tačka koja demokratama daje zrno nade. U pitanju je pobeda u Arizoni za mesto u Senatu, koji će, uprkos tome, kontrolisati republikanci sa 53 naspram 47. Saznanje demokrata da su izgubili u Ohaju, odnosno da će Šerod Braun posle tri puna mandata svoje mesto prepustiti biznismenu kolumbijskog porekla Berniju Morenu i učiniti ga prvim republikancem latinameričkog porekla u Senatu, ustremilo je pažnju ka ovoj državi sunčanog pojasa. Bila je to, ujedno, i “najskuplja” predizborna kampanja u nadmetanju za mesto u Senatu, čiju je završnu fazu, baš kao i 2022. godine kada je na izbornom listiću bio izabrani potpredsednik Vens, obeležilo Trampovo pojavljivanje na mitingu i otvorena podrška Berniju Morenu. Braunovu sudbinu podelio je i Džon Tester u Montani. Senator u tri mandata, ubedljivo gubi od Tima Šihija dokazujući tezu da je ruralna Amerika dominantno republikanska.

Da Trampova podrška nije presudna čak ni u državama u kojima je u predsedničkoj trci ubedljivo preokrenuo rezultat u odnosu na 2020. godinu osetila je Keri Lejk, republikanska kandidatkinja za mesto u Senatu koje dolazi iz Arizone. Baš kao i Ohajo, Arizona će imati prvog senatora latinoameričkog porekla, uz bitnu razliku: to će biti demokrata Ruben Gajego. Nekadašnji marinac, diplomac Univerziteta Harvard, odrastao je u čikaškoj radničkoj porodici i već ima izgrađen profil kogresmena budući da je služio pet mandata u Predstavničkom domu. Trend izbora demokratskih senatora, započet 2018. godine, prkosi “crvenilu” Arizone i čini je otpornom na crno-bele klasifikacije. Uprkos zaokretu u opredeljivanju latinoameričke populacije nauštrb demokrata, Gajego svojoj partiji pruža nadu: ova demografska grupa nije sasvim izgubljena.

ZAR JE VAŽNO KO JE KRIV?

Republikanci su nakon izbornog neuspeha 2012. godine pokrenuli proces unutrašnjeg preispitivanja: šta je krenulo po zlu. Sve to je sažeto prikazano u izveštaju koji se kolokvijalno naziva autopsijom Republikanske partije. Imajući na umu izborni rezultat 2016. godine, reklo bi se da su načinili pravi potez u pravo vreme, premda je teško utvrditi da li je tekst autopsije bio vodič za izbornu pobedu ili se, jednostavno, dogodio Donald Tramp.

Pred demokratama je 2024. godine isti zadatak, pitanje je samo da li ima kadrih i voljnih da ga ispune. Nedostajao im je nacionalni profil kandidata. Baš ona boljka koja je identifikovana u internoj autopsiji iz 2015. godine. Kamala Haris je upadljivo želela diskontinuitet u odnosu na Bajdenovu administraciju, ali je utisak da nije uspela da “pobegne iz svoje kože” i uloge slabo vrednovanog potpredsedničkog učinka u aktuelnoj administraciji. Nesumnjivo da (ne)zadovoljstvo kandidatom direktno utiče na izbornu participaciju. Imajući na umu da je 2024. godine, prema preliminarnim procenama, glasalo oko 700000 birača manje nego 2020. godine, jasno je da i u tom segmentu sledi preispitivanje Demokratske partije. Nisu članovi Demokratske partije bili zadovoljni Bajdenovim stremljenjem ka reizboru, a šok terapija s kraja jula i isturanje potpredsednice na čelo kolone nisu do kraja urodili plodom.

Gevin Njusom, demokratski guverner Kalifornije, dan posle izbora pozvao je na konsolidaciju partije i borbu protiv Trampove ideologije. Neki će to čitati kao neformalnu kandidaturu za 2028. godinu. Baš kao i učešće Pita Butidžidža u pripremnim radnjama za potpredsedničku debatu. Ili politički značaj Džoša Šapira, guvernera Pensilvanije i nesuđenog kandidata za potpredsednika u kampanji Kamale Haris. U svakom slučaju, pobeda Republikanske partije na izborima 2024. godine za demokrate znači samo jedno: neka igre počnu.

Autor je docent FPN Univerziteta u Beogradu


Ovaj tekst je nastao kao rezultat projekta “Centar za studije Sjedinjenih Američkih Država Fakulteta političkih nauka – Prvih dvadeset godina” koji sprovodi Centar za studije Sjedinjenih Američkih Država Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu, a finansira Odeljenje za medije, kulturu i obrazovanje Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Republici Srbiji. Odeljenje za medije, kulturu i obrazovanje Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu, ni Vlada Sjedinjenih Američkih Država ne stoje iza sadržaja ovog projekta niti preuzimaju odgovornost za njega.

Tagovi:

Američki izbori 2024 Bela kuća Donald Tramp
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Donald Tramp

08.јул 2025. B. B.

Netanjahu nominovao Trampa za Nobelovu nagradu za mir

Predlog za nagradu za mir dolazi nakon što je izraelski lider godinama vršio pritisak na Donalda Trampa i njegove prethodnike da preduzmu vojnu akciju protiv iranskog nuklearnog programa

Grčka

08.јул 2025. Novak Marković

Obustava rada zbog velikih vrućina

Ministarstvo rada Grčke naredilo je obavezni prekid rada zbog vrućina do 10. jula, u periodu kada će tempertura ići preko 40 stepeni Celzijusa. Kakva je situacija u Srbiji

Koncert Marka Perkovića Tompsona na zagrebačkom Hipodromu

Hrvatska

07.јул 2025. Srećko Matić (DW)

Broj ljudi na Tompsonovom koncertu kao broj ustaških žrtava

Broj ljudi na koncertu Marka Perkovića Tompsona sličan je broju žrtava ustaškog režima koji Tompson rehabilituje, piše Frankfurter algemajne cajtung

Granični prelaz

Uvođenje graničnih prelaza u EU

07.јул 2025. Katrin Šmid / DW

Beše nekad Šengen: Granične kontrole u 13 od 29 zemalja

Članice Evropske unije uvode kontrole na granicama. Šengenski sporazum to dopušta, ali oročeno. Pa ipak, Brisel ne preduzima ništa ni kad se svi rokovi probiju

Širenje moći

06.јул 2025. Klaudija Mende / DW

Džamije i geopolitika: Kako Erdogan gradi uticaj Turske na Balkanu

Izgradnjom monumentalnih džamija širom Balkana i šire, Turska ne širi samo veru, već i svoj politički uticaj. Pod rukovodstvom Redžepa Tajipa Erdogana, verski objekti postali su deo šire geopolitičke strategije – u kojoj su minareti visoki 50 metara i političke poruke još više

Komentar

Komentar

„Antisrbin“ i „blokader“: Pumpaj Nole!

Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“

Andrej Ivanji
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novu deonicu auto-puta E-763

Komentar

Pakovraće – Požega: Vučić na putu iracionalnosti

I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Povezane vesti

Američki izbori: Prenos vlasti

13.новембар Dragan Živojinović

“Sistem plena” protiv “sistema zasluge”

Kako će izgledati predsednička tranzicija posle 5. novembra ostaje velika nepoznanica. Trampov tranzicioni tim još nije potpisao sve ključne dokumente koje zahteva zakon o predsedničkoj tranziciji, mada su očekivanja da će to na kraju uraditi. Glavni razlog je taj što, kako prenosi “Vašington post”, bivši predsednik nema poverenja u Vladu i ne želi da uđe u taj proces dok ne pobedi na izborima. U skladu sa najavama, on bi u slučaju pobede krenuo sa smenama koje bi išle po dubini, otpuštajući veliki broj državnih službenika čiji položaj u dosadašnjim promenama administracije nije zavisio od toga ko je na vlasti

Amerika nakon predsedničkih izbora

13.новембар Slobodan Kostić

Strah od samih sebe

Tramp nije anomalija niti prolazna pojava, kako je izgledalo kada je napuštao Belu kuću na kraju prvog mandata. On je većinska Amerika. Sada kada su sve poluge vlasti u Trampovim rukama, stanovnicima Amerike preostaje da se pitaju šta ovakav izbor govori o njima samima. Ako je on najbolji politički lider, kakva je to zemlja

Srbija i američki izbori

13.новембар Đorđe Pavićević

Trampizam za siromašne

Politika novog predsednika SAD verzija je destruktivnog i autoritarnog nacionalnog kapitalizma – čak sa elementima rasizma – koja pruža krake prema nezadovoljnima takozvanom liberalnom hegemonijom i strukturama moći koje je održavaju. Zbog toga nije teško utvrditi odakle potiče toliki politički entuzijazam u Srbiji kada je reč o Trampu. Srbi o sebi vole da misle da su kolektivna žrtva tog istog sistema ili makar vlast u Srbiji nastoji da plasira takvu sliku prema biračkom telu

Nuspojave

13.новембар Teofil Pančić

Zašto su bolji za gore (1)

Nekoliko dana pred prve izbore koje će dobiti, Tramp kaže: “mogao bih sada da ubijem čoveka nasred Pete avenije, i opet bih pobedio”. “Mi” se zgražavamo, ali nas pomalo i teši tolika njegova naivnost. On pobeđuje

TV manijak

13.новембар Dragan Ilić

Imamo predsednika na vezi

Vučič pozvao Trampa u goste, što pre, mada ne znamo da li je obećao da će doći. Ima da bude sve po redu – od hleba i pogače do Ivice koji će da peva i spremi novi set fotografija od prošlog susreta, kao onomad u Njujorku

Navigator

13.новембар Zoran Stanojević

Iz Tiktoka u Iks

Povratak Donalda Trampa u Belu kuću mogao bi značajno da utiče na tržište pametnih telefona u SAD. Njegov plan da uvede 60 odsto carine na robu proizvedenu u Kini uključuje i Apple uređaje, što bi moglo drastično podići njihove cene i oslabiti poziciju američkog tehnološkog giganta

Sjedinjene američke države

13.новембар Prof. dr Dragan R. Simić

Donald Tramp i budućnost svetskog poretka

Ne samo u SAD nego i u čitavom svetu, s nezapamćenom pažnjom iščekivao ishod izbora u ovoj i dalje najmoćnijoj zemlji sveta. U ovom momentu je još rano s velikim pouzdanjem u predviđanju odgovoriti na najmanje četiri pitanja: prvo, šta zaista hoće 47. predsednik SAD, pa potom, šta on stvarno može da učini, zatim, šta sme, i najposle, šta Donald Tramp nikako ne bi smeo da uradi

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure