
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Srbija se suočava sa rizikom da u petak (28. mart) izgubi pristup sirovoj nafti iz uvoza, jer su propali pregovori o sprečavanju uvođenja sankcija jedinoj rafineriji u zemlji, rekao je Aleksandar Vučić
Izuzeće od sankcija ističe u ponoć, a ako ne bude produženo, NIS koji u većinskom vlasništvu ruskog Gaspromnjefta i Gasproma, mogao bi se suočiti sa obustavom snabdevanja sirovom naftom.
Kako piše Fajnenšl tajms, NIS upravlja jedinom rafinerijom nafte u Srbiji, kapaciteta 4,8 miliona tona godišnje, koja zadovoljava većinu domaćih potreba.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je za FT rekao da ne očekuje dogovor u poslednjem trenutku, prenosi Radio-televizija Srbije.
„Razgovarali smo sa Amerikancima, sa Rusima, sa svima, kako bismo pronašli rešenje. Nismo videli nikakvu promenu u stavu Amerikanaca“, naglasio je Vučić.
„Ako sankcije stupe na snagu, moraćemo da vidimo reakciju ruske strane što je pre moguće, a onda ćemo morati i da reagujemo”, istakao je predsednik Srbije.
Rusi žele da zadrže udeo u NIS-u
Prema njegovim rečima, ruski stav je da žele da zadrže udeo u NIS-u „po svaku cenu”.
Vučić je priznao da „nije siguran da će Janaf prestati da prebacuje naftu” u petak kada ističe rok za postizanje dogovora kojim bi se izbegle američke sankcije.
Većina uvoza sirove nafte u Srbiju stiže preko naftovoda u vlasništvu hrvatskog Janafa koji bi morao da obustavi poslovanje sa NIS-om kako bi izbegao kršenje američkih ograničenja, konstatuje FT.
„Pre svega, potrebno je da imamo potpuno obezbeđeno tržište nafte u našoj zemlji, što podrazumeva puno snabdevanje naftom naše rafinerije i našeg tržišta benzina”, rekao je Vučić.
Dogovor o prenosu vlasništva NIS-a kao rešenje
Predsednik Srbije je dodao je da cena nije problem i da bi rešenje, kako kaže, „lako” moglo da se pronađe ako bi se sklopio dogovor o prenosu vlasništva NIS-a.
Britanski list podseća da je Ministarstvo finansija SAD pozvalo u januaru ruski državni Gasprom i njegovu ćerku kompaniju Gaspromnjeft da prodaju svoj većinski udeo u srpskoj rafineriji NIS, zapretivši da će se u protivnom suočiti sa sankcijama.
Kako je navedeno, ruski vlasnici su odbili da prodaju svojih 56 odsto udela u NIS-u, ali su promenili vlasničku strukturu tako da ni Gasprom ni Gaspromnjeft nemaju većinski udeo u NIS-u.
FT navodi da je jedno od mogućih rešenja, prema informacijama iz naftne industrije, da mađarska naftna grupacija MOL uskoči i kupi ruski udeo u NIS-u.
Na pitanje u kojoj meri je pitanje NIS-a deo šire rusko-američke diskusije u kontekstu okončanja rata u Ukrajini, Vučić je rekao da to, prema njegovom mišljenju, za pregovarače predstavlja „minorno” pitanje.
Izvor: RTS
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve