
Nove mere
Zabrana mobilnog u školi: „Deca od 11 godina ne umeju da ga koriste odgovorno“
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Kandidatura za predsednika Rumunije ekstremnog desničara Kalina Đorđeskua je odbijena. On je tu odluku nazvao „direktnim udarom“ na demokratiju. Ima podršku administracije Donalda Trampa. Njegove pristalice protestuju, došlo je do sukoba sa policijom
Rumunska centralna izborna komisija odbacila je kandidaturu ekstremnog desničara Kalina Đorđeskua za ponovljene predsedničke izbore koji se održavaju u maju, što je izazvalo sukobe između njegovih pristalica i policije.
Ustavni sud Rumunije poništio je rezultate prve runde izbora održanih u novembru prošle godine, na kojima je u široj javnosti gotovo anoniman Đorđesku na opšte iznenađenje uzeo najviše glasova, pošto je obaveštajna služba navodno otkrila da je Rusija umešana u 800 Tik Tok naloga koji su mu davali podršku.
Centralna izborna komisija odbacila je njegovu kandidaturu u nedelju (9. mart), navodeći da „ne ispunjava uslove zakonitosti“ pošto je „kršio samu obavezu da brani demokratiju“, piše BBC.
Đorđesku je nazvao odluku „direktnim udarom“ na demokratiju. On ima 24 sata da podnese žalbu Vrhovnom sudu, koji bi trebalo da donese odluku u roku od 72 sata.
U objavi na društvenim mrežama, Đorđesku je zabranu nazvao „direktnim udarcem u srce demokratije širom sveta“.
Incidenti i suzavac
Posle odluke izborne komisije, hiljade pristalica predsedničkog kandidata okupile su se ispred prostorija izborne komisije u Bukureštu. Demonstranti su se sukobili s policijom, koja je ispalila suzavac.
Kako prenosi BBC, najmanje jedan auto je prevrnut, a razbijeni su prozori na okolnim barovima. Privedeno je najmanje četvoro ljudi.
Većina demonstranata je kasnije napustila poprište, ali je nekoliko stotina ljudi ostalo i nastavilo da se sukobljava s policijom. Stiglo je zatim i policijsko pojačanje.
Đorđesku je prethodno uhapšen 26. februara kada je išao da preda kandidaturu za izbore koji se održavaju na leto. Stotine hiljada njegovih pristalica protestovalo je tada na ulicama Bukurešta.
Optužen je za pokušaj rušenja ustavnog poretka i članstvo u neofašističkoj organizaciji. On je negirao sve navode.
Protiv EU i NATO, podrška Amerike
Đorđesku, 62-ogodišnji nezavisni kandidat, pojavio se niotkud i pobedio u prvom krugu predsedničkih izbora. Rezultati su poništeni nekoliko dana pre održavanja drugog kruga glasanja.
Jedan od ključnih razloga njegove iznenadne popularnosti bilo je obećanje da će „vratiti dostojanstvo Rumuniji“ i okončati potčinjavanje međunarodnim organizacijama kojima ona pripada, među kojima su NATO i EU.
Pre poništavanja rezultata izbora, proruski političar je izjavio za BBC da će prekinuti svaku podršku Ukrajini ako bude izabran.
Đorđesku ima i podršku dela Trampove administracije.
Američki potpredsednik Džej-Di Vens optužio je prošlog meseca Rumuniju da je poništila izbore na osnovu „slabih sumnji“ rumunskih obaveštajnih službi i pritiska njenih suseda.
U međuvremenu, rumunski ministar inostranih poslova optužio je Elona Maska za „oblik mešanja“ u rumunske izbore, nakon što je milijarder objavio nekoliko poruka podrške Đorđeskuu.
Izvor: BBC
Neke evropske zemlje su zabranile mobilne telefone u školama. Kakve su pozitivne i negativne strane?
Kada je 1945. ušao u logor Kaufering, Džordž Lajtmen je tražio samo jedno lice – lice svoga oca. Umesto toga, zatekao je pakao: leševe, pepeo, i tišinu užasa. Ta slika ga progoni i danas, dok svedoči o vlastitim gubicima i upozorava na povratak ideja koje su jednom već dovele svet do ivice ponora
Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope dele isti datum, ali ne i isti narativ. Dok Evropska unija 9. maja slavi vrednosti saradnje i mira, Rusija istog dana organizuje veliku vojnu paradu, čime naglašava svoju ulogu u pobedi u Drugom svetskom ratu. Različiti istorijski fokusi odražavaju i današnje političke razlike
U 4 sata 1. maja 1945. Vasilij Ivanovič Čujkov, komandant Osme gardijske armije u Berlinskoj operaciji, nosilac Ordena Suvorova prvog stepena zbog zasluga u bici za Staljingrad (1942/43), raportirao je maršalu Genadiju Žukovu da ga je general Krebs, nemački načelnik Generalštaba, obavestio kako je 30. aprila u 15.50 Hitler izvršio samoubistvo. Žukov zove Moskvu i insistira da probude Staljina koji je upravo otišao na spavanje, jer “stvar je hitna i ne može čekati do jutra”. Izvešten o Hitlerovom samoubistvu, Staljin samo kaže: “Nitkov je završio svoju igru! Šteta je što nje uhvaćen živ”. Sedam dana kasnije, u Berlinu je potpisan dokument o bezuslovnoj kapitulaciji Nemačke
U Vatikanu je posle prvog dana glasanja pušten crni dim. Kardinali će u četvrtak unutar Sikstinske kapele nastaviti glasanje dok se ne izabere novi poglavar Rimokatoličke crkve
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve