Mir i zajedništvo napustili su gradić Vitlejem na Zapadnoj obali, koji drugi Božić zaredom dočekuje u senci rata. Isusovo rodno mesto više ne privlači turiste, stanovnici odlaze, a u vazduhu se osećaju tuga i tišina
Isus je, prema hrišćanskoj božićnoj priči, rođen u skromnoj štali u Vitlejemu. Za njegovu majku nije bilo mesta u vitlejemskim prenoćištima.
Danas, dva milenijuma kasnije, situacija je potpuno drugačija – gotovo svih 5.000 hotelskih soba u gradu je prazno. Nedostaju turisti.
To pogađa ne samo hotele već i lokalne radnje. Ramzi Sabela ima malu prodavnicu u neposrednoj blizini Crkve Rođenja Hristovog – i gotovo se može setiti svakog turiste koji je ove godine posetio njegovu radnju. „Pre nekoliko nedelja ovde je bio gost iz Nigerije“, priča vlasnik radnje.
Ramzi obično prodaje punjače za mobilne telefone i štapove za selfi hodočasnicima iz celog sveta. Pogotovo za Božić bi imao puno posla – u normalnim okolnostima. U ratnim vremenima sve je drugačije.
Foto: AP/Nasser NasseProdavnica suvenira prikazuje religiozne statue i figurice u blizini Crkve Rođenja, u kojoj hrišćani veruju da je Isus Hrist rođen, uoči Božića u gradu Vitlejemu na Zapadnoj obali, u ponedeljak, 23. decembra 2024
„Sada navrati samo poneki meštanin – i uglavnom kupuju najjeftinije proizvode. Ni oni više nemaju novca“, objašnjava Ramzi.
Stanovnici napuštaju Vitlejem
Od početka rata u Pojasu Gaze, ekonomija na Zapadnoj obali – palestinskoj teritoriji koju Izraelokupira – doživela je ozbiljan pad. Onde se nalazi i Vitlejem.
Turizam je decenijama bio glavni izvor prihoda za grad. Međutim, prema podacima lokalnog udruženja hotelijera, popunjenost smeštajnih kapaciteta pala je sa oko 80 odsto pre rata na samo tri odsto danas.
Ni na velikom Trgu jaslica ispred Crkve Rođenja Hristovog atmosfera nije ništa vedrija. Obično se odatle čuje glasna božićna muzika koja ispunjava ceo stari deo Vitlejema. Ove godine vlada tišina: nema božićnih pesama, nema božićnog drveta, nema ukrasa. Na trgu je samo nekolicina novinara koji izveštavaju o tužnim dešavanjima.
Foto: AP/Matias DelacroixSunce izlazi iznad kuća koje pokrivaju brdo grada Vitlejema na Zapadnoj obali, na Badnje veče, utorak, 24. decembra 2024.
Ovo je druga godina zaredom da se Božić u Vitlejemu obeležava u senci rata. Prema podacima lokalnih vlasti, u poslednjih nekoliko meseci gotovo 500 porodica napustilo je Vitlejem – što je značajan broj s obzirom na to da grad ima tek tridesetak hiljada stanovnika.
A to su samo zvanične brojke. Meštani pričaju kako su mnogi drugi, koristeći privremene turističke vize, otišli i sada pokušavaju da se snađu u inostranstvu radeći povremene poslove.
„Poruka celom svetu“
Sve veće siromaštvo samo je jedna strana priče. S obzirom na hiljade ubijenih Palestinaca u Pojasu Gaze, ovde ionako niko nema volje za slavlje.
„Ove godine se molimo u tišini – i želimo poslati poruku celom svetu“, objašnjava sveštenik Isa Musleh iz grčko-pravoslavne crkve. „Duboko osuđujemo ono što se trenutno dešava u Gazi.“
I u Vitlejemu, kao i ostatku Zapadne obale, atmosfera je postala sve napetija od početka rata. To podjednako oseća i oko 50.000 hrišćana, kao i muslimanska većina.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, od početka rata na Zapadnoj obali ubijeno je više od 700 Palestinaca i 23 Izraelca.
Foto: AP/Mahmoud IlleanRadnici teže ka stepenicama u crkvi Rođenja, gde hrišćani veruju da je Isus Hrist rođen, uoči Božića u gradu Vitlejemu na Zapadnoj obali, utorak, 17. decembra 2024.
„Upravo sada, za Božić, svi bi se trebali prisetiti da je Isus rođen u Vitlejemu kako bi ljude pozvao na mir“, poručuje sveštenik.
Želja za mirnim suživotom
U ovakvim okolnostima hrišćanima u regionu teže je nego ikada da veruju u poruku nade koju Božić nosi.
Ipak, ljudi u Vitlejemu odavno su pokazali da je miran suživot moguć, smatra konobar Nadim. On sa tugom posmatra dešavanja ispred crkve iz daljine – iz svog praznog kafića na obližnjem brdu.
Iako je musliman, Nadim pohađa hrišćanski univerzitet. Pre rata, često je odlazio u Izrael, udaljen svega nekoliko kilometara, gde je imao mnogo jevrejskih prijatelja. „Zapravo svi želimo isto“, kaže Nadim. Jednostavan život u miru.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Donald Tramp uskoro stupa na predsedničku dužnost. Tvrdi da nema nikakve veze sa ultrakonzervativnim „Projektom 2025“, ali više autora tog manifesta najverovatnije će biti članovi njegove administracije. Šta očekuje Ameriku
Nakon pojave groznice, Bil Klinton je u pondeljak prebačen u bolnicu, a već narednog dana pušten je na kućno lečenje. Pre toga hospitalizovan je 2021. godine zbog infekcije koja se proširila na njegov krvotok
Donald Tramp prezire Svetsku trgovinsku organizaciju. Stručnjaci se pribojavaju da bi ona, kao zaštitnica siromašnijih zemalja, mogla da bude potpuno skrajnuta. Udar na ekonomije bio bi dramatičan
Mađarski premijer Viktor Orban poznat je kao protivnik tražilaca azila, ali je njegova Mađarska ipak toliko velikog srca da primi političke istomišljenike kad beže od zakona svoje zemlje. Posle Nikole Gruevskog, Orban je sada udomio i jednog Poljaka kojem kod kuće preti robija
Nije mu palo na pamet, ali da jeste, a očigledno jeste, "Kobre" bi na njegov mig „razbacale“ studente koji protestuju, poručio je u dva navrata predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Samo – “Kobre” ne bi smele da ga poslušaju
Lazar Ristovski je istupio iz članstva u Udruženju dramskih umetnika Srbije zato što se okrenulo protiv Vučića, umesto da mu se zahvaljuje kao on. Ima u njegovom pismu još niz bisera
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!