Zbog odluke bugarskog parlamenta da uvede porez na tranzit ruskog gasa preko svoje teritorije, Srbiji preti dodatno poskupljenje gasa, predviđa N1 i precizira da će, „ako ova mera zaživi, ove zime cena gasa biti i do 30 odsto veća“.
„Ako vam kažem da je cena gasa trenutno 300 evra na granici sa Srbijom, vi kažete da je to 100 dodatnih evra kad preračunate, to znači da ta mera diže cenu gasa za 30 odsto. Radi se o jednom pokušaju da se istisne ruski gas, a da se pri tome ne daje nikakva alternativa. Jer da sve količine gasa pripadnu Srbiji mi nemamo dovoljno gasa“, kaže direktor Srbijagasa Dušan Bajatović.
Stručnjaci misle da nema razloga za paniku, ali da nema garancija da će cena mirovati. Zasad postoje određene količine gasa u skladištu.
„Međutim, neke količine će morati tokom zime da se uvoze i kako stvari sada stoje na njih će morati da budu plaćene te takse, što će se u konačnici odraziti na veću cenu gasa, kako za privredu, tako i za domaćinstva“, predviđa stručnjak za energetiku Željko Marković. „U svakom slučaju, u našoj zemlji uticaće pre svega na cenu centralnog grejanja“, kaže energetski ekspert Miloš Zdravković.
Cilj novih taksi nije povećanje cena gasa za Srbiju
Premijer Bugarske Nikolaj Denkov rekao je u međuvremenu da cilj novih taksi nije povećanje cena gasa za Srbiju i Mađarsku, već smanjenje profita Gasproma.
„Bugarska ima pravo da uvede taksu na uvoz i tranzit ruskog gasa“, rekao je Denkov 16. oktobra, preneo je bugarski servis RSE.
Bugarska ne uvozi gas iz Rusije od aprila 2022. nakon što je odbila zahtev Moskve da plaća taj energent u rubljama dva meseca nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.
Ipak, ostala je tranzitna zemlja za ruski gas do Srbije, Mađarske i drugih država Evrope.
Podsećanja radi, shodno sporazumu koji je Srbija sklopila sa Međunarodnim monetarnim fondom zarad dobijanja kredita, Beograd je preuzeo obavezu o etapnom povećanju maloprodajnih cena gasa i najnovije će uslediti 1.novembra, pisao je list Danas.
Značajno poskupljenje
Reč je o značajnom poskupljenju koje u uslovima globalne ekonomske krize i visoke stope inflacije predstavlja udar na kućni budžet potrošača.
„U slučaju da cene ruskog prirodnog gasa za Srbiju i dalje ostanu povoljne to bi značilo i da će se računi potrošača u maloprodaji povećati u istom iznosu, dakle za 10 do 20 odsto.
Teško je poverovati da bi Srbija mogla da izbegne plaćanje takse koju je uvela Bugarska snabdevanjem gasom preko teritorije Ukrajine, zbog rata koji se vodi u toj zemlji, i zatim dalje preko Mađarske. U ovom trenutku se i Mađarska poput Srbije ruskim gasom snabdeva južnom rutom“, rekao je stručnjak za energetiku Velimir Gavrilović za Danas.
Povodom uvođenja poreza na ruski gas koji je Bugarska propisala za transport kroz njenu teritoriju predsednik Srbije Aleksandar Vučić je istakao da to predstavlja veliki problem za našu zemlju.
„To će dovesti do drastičnog povećanja cene gasa. Ovo je zastrašujuće povećanje i razgovaraćemo sa bugarskom stranom. I ova odluka ne bi trebalo da važi za Srbiju,“ poručio je Vučić.
M.J./FoNet/Danas/RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com