Jedanaestog dana pošto je u rad puštena nova deonica autoputa Miloš Veliki od Pakovraće do Požege, stiže vest da će lekari i medicinske sestre iz čačanskog doma zdravlja i užičke bolnice početi da dežuraju ispred jednog od dva tunela
Novootvorena deonica autoputa Miloš Veliki i pre samog otvaranja privlačila je dosta pažnje, ali ne samo zbog toga što je Srbija dobila novu trasu autoput, već i zbog priče o tome koliko je ona bezbedna.
Pažnju je jedanaestog dana pošto je put zvanično proradio, privukla vest da bi ispred jednog od dva tunela trebalo da počnu da dežuraju lekari.
Lekari i medicinske sestre Doma zdravlja u Čačku obavešteni su 17. jula da bi trebalo da počnu sa dežurstvima ispred tunela Munjino brdo na novoj deonici autoputa Pakovraće – Požega, nezvanično saznaje agencija Beta.
Za dežurstvo pored tunela, koje je za sada na dobrovoljnoj bazi, prijavile su se tri medicinkse sestre, a od lekara se još niko nije prijavio.
Lekari i medicinske sestre koji budu dežurali pored tunela dobiće i dnevnice, ali lekari još nisu obavešteni kolika bi ona bila.
Prema nezvaničnim informacijama, pored čačanskih lekara na novoj deonici autoputa dežuraće i ekipe iz Zdravstvenog centra Užice.
Vlada Srbije donela je nedavno uredbu kojom se, kako neki tumače, suspenduje Pravilnik o bezbednosti tunela, uz obavezu da se obezbedi dežurstvo 24 časa hitnih službi, vatrogasaca, policije i hitne pomoći.
„Vreme” je kontaktiralo čačanski dom zdravlja i užičku bolnicu u vezi sa navodima o dežurstavu lekara, međutim odgovore nismo dobili do objavljivanja ovog teksta.
Kod oba tunela na ovoj deonici prethodnih dana viđena su policijska vozila – po jedno pod rotacijom sa obe strane, što je i predviđeno donesenom Uredbom.
Iz JP „Putevi Srbije” nisu odgovorili na pitanje „Vremena” o tome da li će lekari čačanskog doma zdravlja početi da dežuraju isped tunela.
Kada je reč o prisustvu policije, navode da je pojačana kotrolna vozila usled povećanog intenziteta saobraćaja i učesnika u saobraćaju na državnim putevima tokom letnje sezone.
„U skladu sa operativnim planovima definiše se delovanje službe za eventualna reagovanja. Službe za eventualna reagovanja nisu zadužene samo za tunele, već pokrivaju određene deonice, delove grada”, navode u pisanom odgovoru iz JP „Putevi Srbije” za „Vreme”.
Radovi na novootvorenom putu
Osam dana pošto je svečano pušten u rad 6. jula, tunel Laz na novootvorenoj deonici autoputa Miloš Veliki, već je delom blokiran za saobraćaj, zbog radova.
Javno preduzeće „Putevi Srbije“ saopštilo je u ponedeljak (14. jul) da su u toku kratkotrajni radovi na deonici Pakovraće – Požega u tunelu Laz, u smeru ka Čačku, pa se saobraćaj odvija preticajnom trakom.
Radovi su obezbeđeni adekvatnom saobraćajnom signalizacijom i opremom, navedeno je u saopštenju, preneo je FoNet.
Tunel Laz je jedan od najdužih na deonici auto-puta „Miloš Veliki” do Požege, na kojoj je nedavno pušten saobraćaj, nakon svečane ceremonije otvaranja kojoj je prisustvovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Vučić je tada kazao da je nova deonica potpuno bezbedna za korišćenje i da tokom prolaska kroz tunel Laz postoji 24-časovno dežurstvo za bezbednost i nadzor, preneo je FoNet.
Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić/nrRadovi na tunelu u proleće 2025.
Da li je tunel bezbedan?
Kako je „Vreme” ranije pisalo, Vlade Srbije 21. juna ove godine donela Uredbu kojom se suspenduje Pravilnik o bezbednosti tunela kako bi se omogućilo puštanje u rad ovog autoputa.
Ministarka građevinarstva Aleksandra Sofronijević rekla je početkom jula da su režimi automatskog upravljanja saobraćajem u tunelu i ručni režim upravljanja koji je na snazi u tunelu Munjino brdo identični po stepenu sigurnosti.
Ona je u emisiji RTV-a rekla da su građani dobili 20 kilometra „sigurnog i bezbednog puta”, prenela je tada agencija Beta.
„U javnosti su se pojavile informacije da ta deonica nije bezbedna, a njeno puštanje u saobraćaj u režimu probnog rada je odobreno na osnovu izveštaja Gradskog zavoda za veštačenje i iza ovog izveštaja na 270 strana stoji devet inženjera koji imaju svoje ime i prezime, licence i sigurna sam da ne bi uradili ništa što je suprotno sigurnosti”, rekla je Sofronijević.
Nova uredba
Upravljanje saobraćajem na ovoj deonici vrši se ručno, po izmenjenoj uredbi koju je nedavno donela Vlada Srbije, što nije predviđeno Pravilnikom o bezbednosti saobraćaja u tunelima.
Inženjeri su, prema rečima Sofronijević, proverili ispunjenost svih uslova, a ono što razlikuje automatsko upravljanje saobraćajem u tunelu i ručno upravljanje koje je na snazi 90 dana po Vladinoj uredbi je da u slučaju akcidenta sistem to automatski dojavljuje, „a u ovom slučaju to radi živ čovek”.
Sofronijević je rekla da nije tačno kako se čuje u javnosti da 50 inženjera koji su vršili nadzor nisu hteli da potpišu tehničku dokumetaciju, već da su samo tražili neka razjašnjenja iz Uredbe.
„Problem je što su Uredbom, koja je relativno skoro stupila na snagu, propisani obrasci, prilozi i izjave koji je inženjeri trebalo da potpišu, a to je za njih bila novina. Tražili su pojašnjenja i po dobijanju su potpisali”, rekla je ona.
Istakla je da Uredba koja je doneta u decembru prošle godine, a izmenjena je nedavno, propisuje puštanje saobraćaja kroz tunel u probni rad, a jedino ograničenje je zabrana ulaska vozila do automatskog upravljanja tunelima važi za teretna vozila sa opasnim otpadom.
Studenti u blokadi Saobraćajnog fakulteta u Beogradu zatražili su pre otvaranja deonica autoputa od Pakovraće do Požege, duge 19,56 kilometara, od građana da ne koriste novootvoreni tunel, jer tvrde da nije bezbedan.
„Ne idite, ne vozite na deonici puta Pakovraća do Požege kroz novoizgrađeni tunel. Nije bezbedno. Ne želimo još žrtava zbog njihove bahatosti”, napisali su ranije studenti na platformi Iks.
APEL STUDENATA SAOBRAĆAJNOG FAKULTETA‼️
NE idite, NE vozite na deonici puta od Pakovraća do Požege kroz novoizgrađeni tunel. NIJE BEZBEDNO!
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
U slučajevima gde je politička represija organizovana od strane države, ona predstavlja državni terorizam, politicid, zločin protiv čovečnosti, čak i genocid nad sopstvenim narodom. Karakteristična je za totalitarne države koje su po definiciji diktature. U savremenoj Evropi ima je u pojedinim zemljama bivših SSSR i SFRJ
Našoj zemlji je ovih dana verovatno dosta plamena koji bukti, ali jedan praznik kao i svake godine tradicionalno se obeležava upravo paljenjem vatre. Deca po selima i gradovima za Petrovdan pale lile – najčešće koru trešnje ili breze na dugačkom prutu – i mašući njima trčkaraju sa drugarima
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!