
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Pouzdani izvor iz MUP-a rekao je „Vremenu“ da je jedan od zvučnih „topova“ dat Policijskoj brigadi na Banovu brdu zaduženoj za suzbijanje nereda i da je, kada je stigao, jednom isproban na ljudima - i više nikada jer su policajci bili onesposobljeni za posao
Vlast se nije decidirano izjasnila da li u snagama i službama bezbednosti postoji zakonom zabranjeno oružje koje po svojim karakteristikama odgovara onome što se kolokvijalno naziva „zvučni top“.
Izvor „Vremena”, penzionisani oficir, kaže da je 2018. godine nešto takvo uvezeno preko jednog domaćeg trgovca oružjem, a saglasnost su potpisali tadašnji ministri odbrane i unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin i Nebojša Stefanović.
Drugi izvor navodi da je slično oružje uvezeno i 2022. godine iz Izraela, isto preko privatnog trgovca oružjem, a da je sad pitanje da li su oni ostali u Srbiji, ili su „reeksportovani“.
Pitanja Miroslava Aleksića
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić postavio je danas javno pitanje da li je istina da je BIA preuzela zvučni top od Žandarmerije nekoliko dana pre protesta i da li ga je njen pripadnik isprobavao u bazi beogradskog odreda Žandarmerije u Rakovici.
On je upitao i ko je i po čijem nalogu nabavio to sredstvo prinude koje se zove uređaj za emitovanje zvučnih talasa ili zvučni top, što je predviđeno Nacrtom zakona o unutrašnjim poslovima koji nije usvojen, jer su se građani tokom javnog uvida pobunili.
Njega je odmah demantovala BIA, koja je saopštila da njeni pripadnici koji su bili angažovani 15. marta nisu uočili prisustvo takvog sredstva, „niti su konstatovani zvuk ili bilo kakvi drugi efekti koje takvo sredstvo proizvodi“.
BIA tvrdi da „zvučni top“ ili nekakvo slično sredstvo nikada nije imala u svom posedu, „ni kroz ‘preuzimanje iz magacina’, niti na bilo koji drugi način“.
Top troši mnogo struje
Oficir tehničke službe u penziji, potvrdio je za „Vreme“ da je uređaj svakako morao biti postavljen na krovu ili balkonu neke zgrade i odatle usmeravan. Taj uređaj, dodao je on, troši dosta struje, nešto poput kompjutera kojima se „rudare“ bitkoini, i mora imati dobar izvor napajanja, ili čak vlastiti agregat.
Više izvora „Vremena” iz MUP-a potvrdilo je da sigurno nisu upotrebili taj uređaj, čak ni Žandarmerija, a da li je neko drugi, o tome nisu mogli da se izjasne.
Pouzdan izvor iz MUP-a kaže da je jedan od tih „topova“ dat Policijskoj brigadi na Banovu brdu, zaduženoj za suzbijanje nereda i da je, kada je stigao, jednom isproban na ljudima, i više nikada jer su policajci billi onesposobljeni za posao.
On dodaje da su diskutabilne Aleksićeve tvrdnje o probi u bazi Žandarmerije i pita na kome je oružje isprobano – sigurno ne na žandarmima koje je čekala višednevna akcija.
Možda najbesmislenije se od svega ograđivalo Ministarstvo odbrane i Vojske čiji je načelnik Uprave za odbrambene tehnologije u nedelju uveče u Dnevniku Radio-televizije Srbije pričao neke opšte floskule, očigledno loše i na brzinu naučene, tako da su mu se i kolege smejale po društvenim mrežama.
Mnogi stručnjaci postavljaju pitanje da li je ono što je korišćeno 15. marta na demonstrantima zvučni top, dok je nevladina organizacija Iršot (Earshot) u svojoj analizi navela da se zvuci koji su im dostavljeni podudaraju sa zvukom vorteks topa.
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve