
Rusija
Teroristički napad u Moskvi: Ubijen general Jaroslav Moskalik
Ruski general-potpukovnik Jaroslav Moskalik poginuo je u eksploziji automobila nastale detonacijom ručno pravljene eksplozivne naprave ispunjene šrapnelima
Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol je označio akcije opozicije kao „jasno antidržavno ponašanje koje ima za cilj podsticanje pobune“
Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol proglasio je vanredno stanje u nenajavljenom televizijskom obraćanju optužujući glavnu opozicionu stranku u zemlji za simpatije prema Severnoj Koreji i za antidržavne aktivnosti.
Jun nije rekao koje će konkretne mere biti preduzete. On je citirao predlog opozicione Demokratske stranke, koja ima većinu u parlamentu, za opoziv najviših tužilaca i odbijanje vladinog budžeta.
Jun je označio akcije opozicije kao „jasno antidržavno ponašanje koje ima za cilj podsticanje pobune“ i istakao da su ti akti „paralizovali državne poslove i pretvorili Narodnu skupštinu u jazbinu kriminalaca“, piše CNN.
On je opisao vanredno stanje kao neophodnu meru za iskorenjivanje ovih „besramnih pro-severnih antidržavnih snaga“. Tu odluku je opravdao kao ključnu za zaštitu sloboda i bezbednost ljudi, obezbeđivanje održivosti zemlje i prenošenje stabilne nacije budućim generacijama.
Police have been deployed at the entrance to the National Assembly Building in Seoul, following South Korean President Yoon Suk Yeol having declared Martial Law. pic.twitter.com/El0halVKHK
— OSINTdefender (@sentdefender) December 3, 2024
„Raj za drogu“
Jun je optužio opoziciju da je pretvorila naciju u „raj za drogu“ i stvorila stanje haosa koje je štetno po javnu bezbednost i egzistenciju. Ocenio je da Demokratska stranka pokušava da zbaci liberalni demokratski sistem.
„Narodna skupština je postala čudovište koje podriva liberalnu demokratiju, a nacija je u nesigurnom stanju, klati se na ivici kolapsa, Uklonićemo antidržavne snage i vratiti zemlju u normalu što je pre moguće“, rekao je Jeol.
Iako je priznao da bi vanredno stanje moglo da izazove neke neprijatnosti, on je obećao napore da se njegov uticaj na javnost svede na najmanju moguću meru.
Protesti protiv vanrednog stanja
Policija je bila raspoređena na ulazu u zgradu Narodne skupštine u Seulu nakon što je Jun proglasio vanredno stanje.
Na društvenim mrežama se pojavio snimak ljudi, verovatno poslanika, koje policija opremljena štitovima sprečava da prođu ka skupštini.
Pored jakog prisustva policije ispred južnokorejskog parlamenta, pojavile su se i slike i snimci helikoptera koji kruže iznad njega.
Iz južnokorejskih medija stižu izveštaji da je vojska te zemlje najavila obustavu svih parlamentarnih aktivnosti.
Parlament izglasao blokadu vanrednog stanja
Dok se sukobi odvijaju ispred zgrade parlamenta, političari u njoj održali su sednicu na kojoj su glasali o vanrednom stanju koje je proglasio južnokorejski predsednik.
Parlament je sada izglasao blokadu tog proglasa, a predsednik parlamenta ga je proglasio nevažećim.
Predsednik parlamenta Vu Von-sik podneo je rezoluciju kojom se poziva na ukidanje vanrednog stanja oko jedan sat posle ponoći po lokalnom vremenu.
Za rezoluciju je glasalo 190 od 300 predstavnika vladajućih i opozicionih partija.
Ruski general-potpukovnik Jaroslav Moskalik poginuo je u eksploziji automobila nastale detonacijom ručno pravljene eksplozivne naprave ispunjene šrapnelima
Iz Japana stiže revolucionarni materijal koji bi mogao da reši jedan od najvećih ekoloških problema današnjice – zagađenje okeana plastikom
U subotu (26. april) biće sahranjen papa Franja, od kada će početi devet dana žalosti. Ko će sve prisustvovati sahrani? Kakve su mere bezbednosti?
„Ukoliko Rusija iz rata izađe ojačana i uverena da se agresija isplati, Evropa može da računa da se 'pretplatila' na slične probleme u budućnosti“, upozorava češki predsednik Petr Pavel
Otpor prema papi Franji u vrhu hrvatske Katoličke crkve nije bio samo verske prirode – bio je i politički i ekonomski. Njegova otvorenost prema marginalizovanima i distanca od etnoreligijskog nacionalizma učinili su ga nezgodnim saveznikom za one koji od crkve prave instrument vlasti
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve