
Sankcije NIS-u
Nova ekonomija: Ko je kriv za nepredvidivu budućnost NIS-a?
Uvođenje sankcija Naftnoj industriji Srbije najavljuje se od početka godine, a usledilo je nekoliko odlaganja. Šta građani kažu, ko je kriv za nepredvidivu budućnost NIS-a
Prema najnovijim izmenama Plana detaljne regulacije, ulasci u tunel su planirani u produžetku starog Savskog mosta koji će biti zamenjen novim, a izlazi na strani dunavske padine kod zgrade MUP-a. Za postavljanje krtice koja će kopati tunel, potrebno je godinu dana
Promenjeni su trasa i način izgradnje tunela između savske i dunavske padine, javila je eKapija. To je tunel koji su čelnici grada, najavljujući ga u julu 2023. godine, nazvali „Mali metro“.
Izmena trase je planirana u cilju smanjenja saobraćajnog opterećenja u centralnom gradskom jezgru i skraćivanja vremena putovanja između savske i dunavske padine, a planirana je i izmena metode izgradnje budućeg tunela.
Pre dve godine
Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda tada je objasnio da bi se u tunel ulazilo kod Ekonomskog fakulteta (tu su ulice Karađorđeva i Gavrila Principa), a izlazilo u Bulevaru despota Stefana, kod zgrade SUP-a, što je nešto posle raskrsnice ovog bulevara i Cvijićeve ulice.
Tad je procenjeno da će radovi na izgradnji tunela koštati oko 150 miliona evra, najavljeno je da će početi 2024. a da će biti završeni za dve, do dve i po godine. Najavljena je i gradnja novog savskog mosta istovremeno kad i tunel, na mestu Starog savskog mosta, za šta je predviđeno 90 miliona evra.
„Izuzetno sam srećan što smo projekte tunela i izgradnje novog savskog mosta ujedinili u jedan. Zato smo se i odlučili da ne krenemo u izgradnju mosta, jer mislimo da most ne može da ima svoju potpunu ulogu dok ne bude bio završen tunel. Završetkom velike saobraćajnice na Novom Beogradu, izgradnjom mosta i tunela, spajamo saobraćajem dva najudaljenija dela grada, zbog čega smo ovaj projekat i nazvali „Mali metro”, rekao je Šapić tada.
Najnovija trasa
Prema najnovijim izmenama Plana detaljne regulacije, ulasci u tunel su planirani u produžetku starog Savskog mosta koji će biti zamenjen novim, a izlazi na strani dunavske padine kod zgrade MUP-a, u blizini raskrsnice Bulevara despota Stefana i Ulice Jovana Avakumovića. Trasa tunela predviđa prolazak ispod Ulice Gavrila Principa, Terazija, Nušićeve ulice i dalje trasom Bulevara despota Stefana.
Tunel će imati dve saobraćajne cevi sa po dve trake, a ukupna površina obuhvaćena planom iznosi 34,97 hektara. U okviru plana predviđeno je i pejzažno uređenje zelenih površina sa obe strane tunela, uključujući ozelenjena ostrva, drvorede i pešačke staze.
Projekat podrazumeva i redefinisanje Parka Luke Ćelovića, koji će biti podeljen na trg uz Ekonomski fakultet i skver omeđen ulicama Gavrila Principa, Karađorđevom i Ličkom.
U novembru 2014. država je za projekat tunela uzela kredit u vrednosti od 24,9 milijardi dinara od Poštanske Štedionice. U ugovoru koji je potpisalo Ministarstvo finansija sa Poštanskom štedionicom navodi se rok otplate do 10 godina.
Krtica
Umesto dosadašnje klasične metode gradnje, tunel će se realizovati primenom TBM tehnologije (Tunnel Boring Machine), čime će se, kako se navodi, ubrzati izvođenje radova i smanjiti negativni uticaji na okruženje.
Polovinom maja ove godine, glavni urbanista Grada Marko Stojčić rekao je da je „samo za pripremu terena za postavljanje ’krtice’ potrebno više od godinu dana. Kada se ona smesti i započne kopanje, nema stajanja“, objasnio je Stojčić.
U novembru 2024. država je za projekat tunela uzela kredit u vrednosti od 24,9 milijardi dinara od Poštanske Štedionice. U ugovoru koji je potpisalo Ministarstvo finansija sa Poštanskom štedionicom navodi se rok otplate do 10 godina.
Nosilac izrade plana je Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove, obrađivač Urbanistički zavod Beograda, dok je naručilac Institut Jaroslav Černi, a izvođač radova je Power China International Group Limited preko posrednika Power Construction Corporation of China Limited Ogranak Beograd.
Uvođenje sankcija Naftnoj industriji Srbije najavljuje se od početka godine, a usledilo je nekoliko odlaganja. Šta građani kažu, ko je kriv za nepredvidivu budućnost NIS-a
Srbija bi trebalo da potpiše dugoročni ugovor sa Rusijom o snabdevanju gasom, tvrdi direktor Srbijagasa Dušan Bajatović
Generalni sekretar Međunarodnog biroa za izložbe Dimitri Kerkezes kaže da troškovi za Ekspo u Srbiji iznosi do 1,3 milijarde evra sa sve neophodnom infrastrukturom, i da on ne zna ništa o 18 milijardi koje je Vlada Srbije predočila za ovaj projekat. Naglašava da to nije projekat za nekog pojedinca ili grupu, već za celu naciju
U pokušaju da podstakne posustalu ekonomiju evrozone, Evropska centralna banka u četvrtak je smanjila referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena. Inflacija, koja je godinama bila ključna pretnja, sada prvi put pada ispod ciljanog nivoa, dok trgovinske tenzije i najave carinskih mera iz SAD dodatno komplikuju privredni oporavak
Kako je moguće da kilogram trešanja košta od 1.200 do čak 1.700 dinara u Srbiji? I ko to sebi može da priušti
Izbori u Kosjeriću i Zaječaru
Kako je naprednjački brod počeo da tone Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve