
Studentski protesti
Poziv rektora Đokića premijeru Macutu za nastavak dijaloga
Poziv da se nastavi dijalog u ponedeljak ili utorak uputio je Univerzitet u Beogradu premijeru Srbije Đuru Macutu. Šta se do sada dogodilo?
„U jednu kutiju je stavljeno sve – i hrana, ali i prašak za veš, sapun i pasta za zube. S obzirom da je to stajalo neko vreme, brašno, šećer, so, pirinač, testenina, supa iz kesice, sve je povuklo miris praška. Ja sam to sve izbacila na terasu, gde stoji već tri dana, ali ništa se nije promenilo“, kaže za „Vreme“ korisnica paketa socijalne pomoći. Za pakete je ove godine odvojeno 111 miliona dinara, a upitno je u kojoj meri ih korisnici mogu koristiti
Podela paketa solidarne pomoći preko Saveza penzionera Srbije (SAPENS) i Udruženja penzionera Srbije (UPS) „Nezavisnost“ počela je 20. maja. Pravo na pomoć imaju korisnici penzija čija visina penzije ne prelazi 24.987,67 dinara. Ove godine je za ovu akciju izdvojeno oko 111 miliona dinara, znatno više od prošlogodišnjih 51 milion dinara izdvojenih u ove svrhe. Nabavka paketa poverena je Savezu penzionera Srbije, koji ih distribuira udruženjima i odborima penzionera za dalju podelu.
SAPENS je objavio i javnu ponudu u kojoj je navedeno i šta se tačno nalazi u paketima solidarne pomoći koji će morati da se isporuče na 176 lokacija u Srbiji. To su so, šećer, brašno, ulje, pirinač, testenina, supa, tunjevina, bebi sapun, zubna pasta i deterdžent za pranje veša. Okviran broj paketa je 55.000, a svaki mora biti isti.
Da li se radi o bačenom novcu
Upravo zbog činjenice da svaki paket mora biti isti, zabrinjava kada se neko od korisnika pomoći požali da je veliki deo njegovog paketa – neupotrebljiv. U paketu koji je dobila jedna korisnica, čije je ime poznato redakciji, svi hemijski proizvodi stavljeni su u istu kutiju sa hranom, zbog čega prehrambene namirnice imaju jak miris praška za veš koji danima ne isparava.
„U jednu kutiju je stavljeno sve. I hrana, ali i prašak za veš, sapun i pasta za zube – doduše, odvojeni u najlon kesi, ali u istoj kutiji. S obzirom da je to stajalo neko vreme, brašno, šećer, so, pirinač, testenina, supa iz kesice, sve je povuklo miris praška. Ja sam to sve izbacila na terasu, gde stoji već tri dana, ali ništa se nije promenilo“, objasnila je ona za portal „Vremena“, dodajući da ranije nije postojao ovaj problem.
„Već treću godinu ja ovo primam. Budu kilogram ili dva brašna, pirinač, šećer, kafa, par konzervi sardine, tunjevina, neka pašteta… Budu hemikalije za čišćenje, toalet i pranje veša, pasta za zube, sapun… Nešto što bi za mesec dana jednoj osobi moglo da bude korisno. Sve je bilo u redu do sad“, ističe.
Do sada je bila praksa da se pomoć dobija u odvojenim kesama.
„U jednoj kesi bude praškasto, u drugoj kesi je hemija. Prvi put kad sam dobila paket je bilo za vreme pandemije koronavirusa, tad sam dobila veliku kutiju na kojoj je pisalo ‘Grad Beograd‘, ali i tad je sve bilo u redu jer prašak nije bio spakovan u kutiju sa hranom“, ukazuje naša sagovornica i dodaje da je tužna jer pomoć ne može da iskoristi.
„To je fenomenalna akcija. Ali na ovaj način, osećam se i povređeno i osramoćeno. Zašto mi pomažete, ako mi zaista ne pomognete?“
Sagovornica „Vremena“ kaže i da, iako je bilo objavljeno da će se u paketima nalaziti i tunjevina, konzerve nije bilo u kutiji koja je njoj prispela 14. juna.
Nema odgovora PIO fonda
Povodom navoda ove korisnice da su prehrambene namirnice iz paketa socijalne pomoći neupotrebljive, upitali smo PIO fond da li se oštećeni građani nekome mogu požaliti i zbog čega je praksa pakovanja paketa promenjena ove godine.
Do objave ovog teksta nismo dobili odgovor.
Poziv da se nastavi dijalog u ponedeljak ili utorak uputio je Univerzitet u Beogradu premijeru Srbije Đuru Macutu. Šta se do sada dogodilo?
Za pola godine u blokadama fakulteta i države, studenti se nose sa velikim pritiskom. Stručnjaci apeluju da potraže psihološku podršku svi koji primete i najmanje simptome
Javni medijski servis je saopštio da najoštrije osuđuje objavljivanje fotografija članova menadžmenta Javnog servisa na portalu Informer. Poručuju da će preduzeti sve zakonske mere da zaštite svoje zaposlene
U turističkim agencijama interesovanje je deset odsto manje nego prošle godine, ali ljudi i dalje vole da putuju za prvomajske praznike
Simo Salapura, gradonačelnik Zrenjanina, a ni drugi nadležni, već dva dana nemaju odgovor na pitanje kakav je to dim nad gradom i šta smrdi. Građani upućuju da je uzrok deponija
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve