Predlogom zakona o proglašenju Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija za područje posebne socijalne zaštite uređuju se prava na posebnu socijalnu zaštitu, kao i uslovi, nadležnost i postupak za ostvarivanje tih prava, kako bi se sprečilo nastajanje socijalne isključenosti na tom području i otklonile njene posledice.
Proglašenjem Kosova i Metohije za područje posebne socijalne zaštite pruža se finansijska podrška zakonom predviđenim kategorijama stanovništva, sa ciljem njihovog opstanka na toj teritoriji.
Pored toga se, navodno, podstiče očuvanje kulturnog i istorijskog nasleđa sa naglskom na demografski, ekonomski i kulturni razvoj, piše RTS.
Cilj donošenja ovih zakonskih rešenja jeste podrška nezaposlenima, odnosno starijim od 65 godina koji nisu ostvarili pravo na penziju, kako bi im se obezbedila finsnijska potpora produktivnom životu i otklonile posledice socijalne isključenosti, navodi Vlada.
Članovi Vlade usvojili su Predlog zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija.
Šta predviđa ovaj Zakon?
Predviđeni su adekvatni mehanizmi za povezivanje pravosudnih organa i koncentracije stručnog znanja koje bi, u zavisnosti od svakog konkretnog predmeta, javnom tužilaštvu pružalo jaku potporu ne samo za sprovođenje istrage, već i dalje tokom sudskog postupka, sve do pravosnažnog okončanja.
Predloženim zakonom se omogućava i specijalizacija sudova koji sude u predmetima za krivična dela izvršena na teritoriji Kosova i Metohije i koncentracija njihove nadležnosti, kako bi suđenja u ovim krivičnim postupcima bila efikasnija i dobila na značaju.
Nova zakonska rešenja predviđaju da su nadležni za postupanje u predmetima za krivična dela u prvom stepenu Više javno tužilaštvo i Viši sud u Beogradu, a za postupanje u drugom stepenu Apelaciono javno tužilaštvo i Apelacioni sud u Beogradu.
Predviđeno je i da se u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu obrazuje Posebno odeljenje za krivično gonjenje krivičnih dela koja su izvršena na teritoriji Kosova i Metohije.
Šta je tu problematično?
Vlada Srbije proglasila jeu septembru ove godine Kosovo i Metohiju područjem posebne socijalne zaštite.
Ali, kako je ranije pisalo „Vreme”, Zakon o socijalnoj zaštiti apsolutno ne prepoznaje niti sadrži ovaj pojam. Tamo su definisane različite kategorije stanovnika, ali nijedna ih ne razvrstava po području na kom žive.
Zakon o socijalnoj zaštiti i Zakon o lokalnoj samoupravi ne navode nigde ovaj pojam. On ne postoji ni u Uredbi Vlade Srbije kojom se definišu nedovoljno razvijene i izrazito nerazvijene opštine.
Na spisku opština koje su nedovoljno razvijene, a njih je 47, nema nijedne sa Kosova. Isto je i sa spiskom izrazito nerazvijenih opština kojih ima 44. Ova uredba prepoznaje i devastirane opštine, njih 19. Opet – nijedna se ne nalazi na Kosovu i Metohiji.