Nakon burnog leta obeleženog talasom protesta širom Srbije protiv rudarenja litijuma, čini se da ni jesen neće biti ništa manje turbulentna. Novi protest protiv rudarenja litijuma zakazan je za 16. oktobar u Loznici, saopštio je aktivista udruženja „Ne damo Jadar“ Zlatko Kokanović u petak na konferenciji za novinare ispred Narodne skupštine.
„Pozivamo građane u sredu, 16. oktobra, u 17 časova, da dođu u Loznicu na protest. Od subote pozivamo sve da svako u svom mestu krene u blokadu. Blokade su planu, prvo na jedan sat, pa ćemo u narednom periodu povećavati vreme, u zavisnosti od toga da li će vlast uslišiti naše zahteve ili neće“, kazao je Kokanović.
Osim protesta u Loznici i mogućih blokada u gradovima širom Srbije, najavljen je i protest u Berlinu, rekao je za N1 organizator tog skupa Krunoslav Stojaković.
„Protest će biti održan 15. oktobra u 17 časova ispred zgrade koja se zove Futurijum pored Glavne železničke stanice u Berlinu. U toj zgradi nemačka asocijacija industrijalaca ima kongres na temu ‘Ekološki razvoj industrije‘. To je za nas prilika da ukažemo na kontradikciju u stavovima nemačke industrije koja se zalaže za ekološki održiv način proizvodnje na domaćem terenu, a u isto vreme, i za eksploataciju litijuma, sa svim posledicama koje to nosi u inostranstvu, u ovom slučaju u Srbiji”, rekao je Stojaković.
Nedolično ponašanje u skupštini
Najavi novih akcija prethodila je rasprava o predlogu zakona o trajnoj zabrani istraživanja i rudarenja litijuma i bora u Narodnoj skupštini.
Nakon višednevne žustre rasprave, vladajuća koalicija je, očekivano, odbila predlog zakona koji je predložila opozicija. Sa 128 glasova „protiv“, predlog zakona nije prošao. To praktično znači da je kompaniji Rio Tinto i zvanično dato zeleno svetlo za nastavak projekta u dolini Jadra.
Iako je rasprava bila jalova, u zapisniku će ostati sačuvano nedolično ponašanje narodnih poslanika, pre svega – predsednice Narodne skupštine Ane Brnabić. Ona je poslaniku Ekološkog ustanka Aleksandru Jovanoviću Ćuti iz ruke otela natpis „Nećete kopati“ i izgužvala ga uz reči „Mrš bre u…“, dok se ostatak psovke mogao pročitati sa usana predsednice parlamenta.
Iscrpljene institucionalne mere
Zbog odbijanja zakona u skupštini, Kokanović je istakao da su svi institucionalni načini borbe za Jadar iscrpljeni, kao i da je otvoreno pitanje za čiji interes rade predsednica skupštine Ana Brnabić i ministarka rudarstva energetike Dubravka Đedović Handanović.
Predstavnik istog udruženja Nebojša Petković naveo je da je protest zakazan za sredu, jer bi u četvrtak trebalo da zaseda Skupština Loznice i da će na dnevnom redu biti prostorni plan za projekat „Jadar“.
Sa protesta u sredu, kako je dodao, biće najavljeni planovi oko svih daljih blokada.
Predstavnica Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) Ljiljana Bralović rekla je da ekološka udruženja nisu očekivala da će taj zakon biti usvojen, ali da je svrha bila da informacije o projektu „Jadar“ stignu do građana.
„Tri dana su predstavnici vlasti očajnički branili interese jedne strane kompanije i pokušavali da nas ubede da postoji ekološko rudarenje“, kazala je Bralović.
Dodala je da to što zakon nije usvojen ne znači da je bilo šta izgubljeno, kao i da će borba biti nastavljena protestima i blokadama, kao što je to bio slučaj i pre nekoliko godina, jer „firma neće odustati, kao ni oni koji su korumpirani i potplaćeni“.
Na konferenciji za novinare ispred skupštine Srbije bili su prisutni i poslanici većine opozicionih stranaka, među kojima su bili Zeleno-levi front, Demokratska stranka, Ekološki ustanak, Nova Demokratska stranka Srbije, Narodni pokret Srbije, Srbija centar, Novo lice Srbije, ali i neparlamentarna stranka Dveri.
Lazović: Bez komentara
Iako opozicija nije imala veliku ulogu u organizaciji samih protesta tokom leta, već su stvari u svoje ruke mahom preuzeli ekološki aktivisti, opozicioni političari su više puta isticali svoju podršku borbi protiv obustavljanja projekta „Jadar“.
Na pitanje Vremena” kakva će biti uloga opozicije u narednim akcijama protiv projekta „Jadar” kopredsednik Zeleno-levog fronta i narodni poslanik Radomir Lazović je kratko odgovorio: „Ne bih komentarisao ništa dok se ne dogovorimo. Na konferenciji je Savez ekoloških organizacija Srbije izneo neke ideje o kojima ćemo razgovarati“.