Stanari Čingrijine i okolnih ulica na opštini Zvezdara zahtevaju da se spreči betoniranje zelenila ispred objekta u kojem se otvara kineski tržni centar
U Čingrijinoj ulici, na Zvezdari, vlasnik prostora, preduzeċe Bigz office group, izdaje prostor vlasnicima buduċeg kineskog tržnog centra.
Ovog puta, građani nemaju ništa protiv namene objekta, ali su promptno reagovali kada se na prostoru tri zelene površine ispred budućeg tržnog centra počelo sa pripremnim radovima izgradnje parkinga.
Mirjana Bajić, koja živi na Zvezdari skoro 40 godina, kaže za „Vreme” da mnoge njene komšije biraju da žive baš tu, zato što je kraj ušuškan u zelenilu, te da ga je besmisleno betonirati.
Foto: Sačuvajmo zelenu ZvezdaruZelena površina u Čingrijinoj ulici, gde se planira parking
„Ako naprave parking na ovim zelenim površinama, samim tim deo trotoara neće biti prohodan. Tu nema dovoljno zelenila i zbog okretnice trolejbusa i autobusa, pa ni nema dovoljno mesta za šetnju”, kaže Bajić.
Ona dodaje da nije ni praktično, ni predviđeno da tu budu parkirana kola.
„Odmah iznad se nalazi veliki parking koji je u vlasništvu tog istog izvođača. Tako da ne vidim zašto bi uništavali zelenu površinu, ako već mogu da koriste taj parking. Neće ih spasiti tri parking mesta, a građanima to zelenilo mnnogo znači”, kaže Bajić.
Pet godine odbrane zelene Zvezdare
Stanari Zvezdare odlučni su u odbrani zelenila.
Foto: Sačuvajmo zelenu ZvezdaruZgrade među zelenilom u Ulici Đoke Vovodića; Foto: Sajt neformalne grupe građana „Sačuvajmo zelenu Zvezdaru“
„Imamo divnu zajednicu, podelili smo ko koje drvo zaliva, vodimo računa da se niko ne parkira na zelenoj površini i inače”, priča Bajić.
Neformalnu grupu građana „Sačuvajmo zelenu Zvezdaru” osnovale su komšije i sugrađani sa opštine Zvezdara 2019. godine sa ciljem očuvanja životne sredine kao i unapređenja kvaliteta života svih stanovnika tog kraja.
Prema podacima iz katastra, ove zelene površine su javno dobro. Do sada su bespravno uklonjeni stubiċi uz put kao i potporni zid jedne zelene površine.
Koliko još zelenilo može da opstane
„Ovakvi potezi Bigz office group nisu u skladu sa planskim aktima, pre svega Planom generalne regulacije zelenih površina kao i Generalnim urbanističkim planom Beograda, zatim važeċim zakonskim okvirom, pre svega Zakonom o zaštiti životne sredine, član 33, deo o Planiranju i izgradnji kao i Odlukom grada Beograda o uredjivanju i održavanju parkova, zelenih i rekreacionih površina, članovima 13, 14 i drugim, koji i manje zelene površine prepoznaju kao zaštiċeno gradsko dobro.
Sva tri nivoa regulacije zelenih površina grada zabranjuju da se zelenim površinama menja prvobitna namena”, navodi se u saopštenju grupe građana „Sačuvajmo zelenu Zvezdaru”.
„Nije za betoniranje”
Zajedničkim angažovanjem, građani su realizovali niz akcija, pomenutu zelenu površinu su ogradili uz jasno naznačena obaveštenja da brzo nestajuċe dobro grada, zelena površina, nije za betoniranje.
Foto: Sačuvajmo zelenu ZvezdaruAkcije građana na Zvezdrai
Radovi su, za sada, obustavljeni ali lokalitet je još uvek u narušenom stanju – bez stubića i sa urušenim potpornim zidom jedne zelene površine.
Naredni dani, kažu Zvezdraci, biċe posveċeni praċenju razvoja obnove narušenog zelenog lokaliteta u Čingrijinoj, koji, za sada, udruženim snagama građana, ostaje zelena.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako je moguće da brzi voz iz Beograda za 12 časova stigne tek do Valjeva? Problemi na pruzi, neorganizovanost, kvarovi i manjak informacija napravili su od jednog običnog putovanja pravu dramu
Buru u prosveti izazvala je najava dolaska stranih fakulteta bez akreditacije, zbog čega je Univerzitet u Beogradu zapretio „privremenom obustavom rada“. Vlast je ubrzo popustila, a premijer Vučević je saopštio da se predlog zakona povlači „zbog nezapamćenih pritisaka i ucena“. O problemima u prosveti u novom broju „Vremena“ govore bivša rektorka Ivanka Popović i bivši ministar prosvete Srđan Verbić
Da li je ukidanje statusa Generalštabu znak da će se to desiti i drugim kulturnim dobrima u zemlji, pitaju u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, i pomišljaju da će biti ukinuti
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!