
Mediji
Rekordna čitanost „Vremena“ u martu
Portal „Vremena“ beleži najveću čitanost ikada u ovo doba političkih i društvenih gibanja u Srbiji. I to kontra logici većine medija – pravim novinarstvom umesto štancovanjem vesti i senzacionalizmom
Oko 100 miliona farmera snabdeva svetsko tržište kafom koju svakog jutra na planeti konzumira 2,2 milijarde ljudi. Dok popularnost vrste arabika opada, sve je veće interesovanje za robusta kafom
U svetu se najviše pije vrsta kafe arabika, ali će do polovine stoleća njena upotreba opasti za 80 odsto u korist vrste robusta, čije uzgajanje znatno manje šteti prirodnoj sredini, tvrdi se u istraživanju Univerziteta na Floridi, a javlja naučni portal „Sajens dejli“.
Uprkos njenoj popularnosti, predviđa se drastično smanjenje konzumiranja arabike, čija proizvodnja prouzrokuje deforestaciju i eroziju zemljišta, ali i zbog toga što ova vrsta kafe uspeva samo u polutropskim uslovima koji su veoma podložni klimatskim promenama.
Proizvodni pogoni u zemljama gde se gaji zagađuju i okolin, naročito reke u koje se često baca otpad nastao procesuiranjem, što dovodi do opasnog disbalansa u funkionisanju ekosistema.
Ekokološki podobna robusta
Jedan od autora istraživanja dr Felipe Feraro kaže da je poslednjih decenija prisustvo robusta kafe na globalnom tržištu povećano za 30 odsto, jer gajenje ove vrste zahteva manje veštačkog đubriva i znatno skromnije količine vode.
„Ova kafa je otpornija na parazite i biljne štetočine, prinos je veći od roda koji se dobije gajenjem konkurentske arabike, a ukus je, takođe, na zavidnom nivou. Možda je najveća prednost robuste u tome što je ona veoma prilagodljiva i, kako je ustanovljeno, može da uspeva i na višim nadmorskim visinama sa blažom klimom od polutropske“, ističe Feraro.
Procenjuje se da globalno oko 100 miliona farmera snabdeva svetsko tržište kafom koju svakog jutra na planeti konzumira 2,2 milijarde ljudi.
Iako o ukusima ne treba raspravljati, većina uživalaca ovog napitka smatra da arabika ima lepši ukus, a da robusta, zbog veće količine kofeina, „miriše na izgorelu gumu“.
Ipak, oni kojima treba jaka kafa za buđenje ili povratak koncentracije radije piju robustu, jer ona sadrži manje šećera i 2,7 procenata kofeina, dok arabika ima samo 1,7 odsto.
Izvor: Fonet
Portal „Vremena“ beleži najveću čitanost ikada u ovo doba političkih i društvenih gibanja u Srbiji. I to kontra logici većine medija – pravim novinarstvom umesto štancovanjem vesti i senzacionalizmom
Tri osobe su poginule, od kojih je jedno dete, a četiri su povređene u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila rano jutros.
„Sindrom slomljenog srca“ (Broken-Heart-Syndrom, poznat i kao Takotsubo-sindrom), bolest je koja i dalje predstavlja zagonetku za lekare. A opasan je skoro kao srčani udar
Pre 80 godina, od marta do novembra, objavljena su tri romana Ive Andrića: Na Drini ćuprija, Travnička hronika i Gospođica. Uz pola veka od njegove smrti, ovo je drugi jubilej našeg jedinog nobelovca koji obeležavamo ove godine
Zgrada subotičkog Narodnog pozorišta posle nekoliko decenija je izgrađena, istina bez velike sale zbog koje je najviše i počela obnova
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve