
Podrška protestima
Posveta studentima iz Karnegi hola: Zlato je stiglo iz Svemira
Na koncertu Kronos Kvarteta u Karnegi holu, u Njujorku, 28. marta, osnivač Kronosa, posvetio je jednu numeru - studentima u Srbiji.
Nakon četvorogodišnjeg renoviranja opet je otvorena Biblioteka Foldžer u Vašingtonu, pa su sada prvi put izloženi njihovi najvredniji eksponati – retke knjige
Verovali ili ne, najveća kolekcija dela Vilijema Šekspira na svetu, Biblioteka Foldžer, nalazi se u Vašingtonu.
Osnovali su je naftni magnat Henri i njegova supruga Emili Foldžer, koji su krajem 19. veka počeli da prikupljaju izdanja Šekspirovih dela i knjiga o njemu, i zatim 1932. godine otvorili biblioteku na Kapitol hilu blizu američkog Kongresa i zgrade Vrhovnog suda.
Danas jer u Biblioteci Foldžer je oko 60.000 rukopisa, 90.000 grafičkih ilustracija i oko 280.000 štampanih izdanja.
Nakon četvorogodišnjeg renoviranja, Šekspirova biblioteka je opet dostupna za javnost. Kako je rekla za Glas Amerike Pegi O’Brajen, biblioteka sada ima više od hiljadu kvadratnih metara izložbenog prostora, što je ogromna stvar za nas, i imamo prostor koji nam omogućava da prikažemo retke knjige koje ranije nismo mogli da izložimo.“
Prvo izdanje Sabranih dela je najveće blago Foldžer bliblioteke. To je prva objavljena zbirka Šekspirovih drama koja potiče iz 1623. godine. Na svetu danas postoji samo 230 kopija. Pet se čuva u Britanskoj biblioteci u Londonu. Foldžer biblioteka ima 82 kopije.
Pored tih retkih izdanja izložena je i rekonstruisana štamparska presa iz 17. veka, kao i predmeti iz Šekspirovog života, i oni koji se odnose na njegov uticaj na svetsku kulturu – od portreta kraljice Elizabete do razglednice na kojoj je Ajra Eldridž, prvi crni glumac koji je igrao Otela, u Engleskoj sredinom 19. veka.
Izložba takođe sadrži prvo izdanje verovatno najslavnije zabranjene knjige iz 17. veka – Dijalog o dva glavna sistema sveta, čuvenog astronoma Galilea Galileja, sa potpisom autora.
Tu je i prvo komercijalno izdanje Vini Pua, sa potpisom autora Alana Milna, kao i rukopis Žila Verna za naučnofantastični klasik Put u središte zemlje.
U Foldžer biblioteci se takođe nalazi Elizabetansko pozorište, koje će ovu jesenju sezonu otvoriti tragedijom Romeo i Julija.
Izvor: VoA
Na koncertu Kronos Kvarteta u Karnegi holu, u Njujorku, 28. marta, osnivač Kronosa, posvetio je jednu numeru - studentima u Srbiji.
Svetozar Cvetković, predsednik Odbora Bitefa, insistira da Skupština grada poštuje Pravila ovog festivala i da reši pravnu krizu u kojoj se našao nakon što Skupština grada nije imenovala umetničkog direktora Bitefa
Zrenjanin je pre nekoliko dana postao Prestonica kulture Srbije. Za jednočasovno otvaranje potrošeno je novca koliko ukupno dobije BITEF
Prema Skupštini grada, nema nikakvih prepreka da Bitef nastavi pripreme ovogodišnjeg izdanja. Međutim, prema pravilima po kojima festival posluje – ima. Da li se na to odnosila najava gradske sekretarke kulture da će uskoro doći do promena i redefinisanja manifestacija kulture
“Aktuelni studentski pokret je, ukoliko ne grešim, najvećim delom ostvarenje negativnog angažmana. On ustaje protiv očigledne laži, nepravde i neslobode ne proglašavajući se vlasnikom istine, pravde i slobode i, podjednako važno, ne pristajući na političke nagodbe oko toga. On je antipolitički u onom smislu koji mi, opterećeni ‘politikom kao sudbinom’, nikako da razumemo: nije pitanje ko će da vlada – kada se pitanje postavi na ovaj način, odgovor već podrazumeva apsolutnu vlast – nego izgraditi institucije koje će onemogućiti samodrštvo i omogućiti smenu vlasti bez krvi”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve