„Različita tela Evropske unije su zabrinuta i budno prate kako se odvija situacija u Srbiji posle parlamentarnih i lokalnih izbora 17. decembra na kojima su i međunarodni i domaći posmatrači dokumentovali brojne nepravilnosti“, kaže za Glas Amerike programski direktor organizacije CRTA Raša Nedeljkov.
Priča da je svim njegovim sagovornicima zajednička velika zabrinutost za ono što se dešava u Srbiji i „veliko razumevanje okolnosti“, te da budno prate dešavanja u vezi sa protestima i načinom na koji institucije reaguju, odnosno ne reaguju na ozbiljne navode kako domaćih, tako i stranih posmatrača o brojnim nepravilnostima, uključujući i krivična dela.
Na potezu su institucije EU
„Jedna od okolnosti koja će svakako uticati na način na koji će EU na različitim nivoima reagovati, jeste (konačan, prim.nov) izveštaj posmatračke misije ODIHR-a. Nas u narednim danima i nedeljama, kako su nas obavestili naši sagovornici, očekuje niz reakcija evropskih institucija, pripremaju se i različite posete Beogradu kako bi se na licu mesta predstavnici administracije u Briselu upoznali sa činjenicama i razgovarali sa akterima u Beogradu kako da se izađe iz ove političke krize“, kaže Nedeljkov za Glas Amerike.
CRTA je ubrzo nakon glasanja saopštila da rezultati izbora održanih 17. decembra ne odražavju volju građnana, ukazala na migracije birača iz drugih gradova koji su glasali na lokalnim izborima u Beogradu, kao i na „kloniranju birača“, odnosno upisivanje glasača na više biračkih mesta istovremeno.
Ove nalaze CRTA je predstavila i domaćoj javnosti i međunarodnim akterima, ali se za sada nije odmaklo u rešavanju konkretnih problema baziranih na iznetim dokazima, piše Glas Amerike.
Neophodna međunarodna podrška
Međunarodni posmatrači predvođeni ODIHR-om su takođe u preliminarnom izveštaju dokumentovali neregularnosti na dan glasanja, kao i da su izborni uslovi išli u korist vlasti. Vlada Srbije je potom saopštila da je spremna da sarađuje na pojašnjenju pokrenutih pitanja i unapređenju daljeg izbornog ambijenta”, ali nije jasno da li je išta i urađeno na tom planu.
Nedeljkov posle sastanaka u Briselu kaže da niko nema konkretan predlog kako da se izađe iz političke krize posle izbora, posebno što vlast negira bilo kakve izborne neregularnosti. Zato CRTA naglašava da je važno učešće međunarodnih aktera u pronalaženju nekakvog rešenja podrška međunarodnih institucija i posmatrača i evropske administracije građanima Srbije u zahtevu da se institucije probude, da pokrenu mehanizme koje su dužne po zakonu da pokrenu, kako bi se dobio odgovor na pitanje „ko je krivotvorio volju birača“.