Ime je životinji dao veterinar koji ju je prvi prihvatio „zbog njenih krupnih očiju i dugih trepavica"
Stanje petomesečne lavice pronađene na Čantavirskom putu u Subotici zasad je nestabilno, ali se radi na njenom oporavku u prihvatilištu Zoološkog vrta Palić. Veterinari su joj dali i ime – Kikica.
Još nije poznato kako je divlja životinja, za koju se pretpostavlja da više nedelja nije bila u adekvatnom smeštaju, dospela na subotičke ulice, ali policija radi na pronalasku počinioca tog krivičnog dela. Iz Zoo-vrta Palić kažu da je mladunče verovatno bilo namenjeno crnom tržištu.
Mlada lavica u Prihvatilištu Zoo-vrta je dobila i ime – Kikica i nadimak Kiki.
Kako je direktorka Zoo-vrta u Subotici Sonja Mandić izjavila za Internet portal RTS-a, ime životinji je dao veterinar koji ju je prvi prihvatio „zbog njenih krupnih očiju i dugih trepavica“.
„Lavica je kritično, nestabilnog je stanja, i u ovom trenutku je nezahvalno davati bilo kakve procene o njenom zdravstvenom stanju, koje je u odnosu na prethodni dan – bez promena. I dalje je na infuziji, dajemo joj suplemente i čekamo odgovor na terapiju“, rekla je Mandić.
U toku je izrada izveštaja o celom slučaju, koji će biti podnet policiji i nadležnoj inspekcijskoj službi.
„Lavica je stigla u veoma lošem stanju, dehidrirana i izgladnela, i njena telesna temperatura je mnogo niža nego što bi trebalo da imaju divlje mačke. Prvi dan je dobila infuziju, grejana je sa grejačima, dok smo je danas naučili šta je meso. Nažalost, lavica, iako je oko pet meseci starosti nije prepoznala šta je meso, niti je ikada osetila, tako da je učimo na njenu prirodnu hranu“, kaže Andrijana Tot, iz Zoološkog vrta Palić.
Foto: www.subotica.com/AP
Na osnovu analiza krvi, utvrđeno je da životinja ima upalu digestivnog trakta, tako da dobija adekvatnu terapiju.
Mlada lavica je trenutno u karantinu Prihvatilišta za divlje životinje, a kako kažu nadležni, tamo će ostati sigurno duži period na posmatranju.
„Problem je i atrofičnost njenih mišića, zadnjih nogu. Sve to nam ukazuje da osim što nije adekvatno hranjena, nije imala ni uslova da se dovoljno kreće i na način na koji je njoj potrebno“, dodaje Totova.
Kako navode iz Zoo-vrta, može se pretpostaviti da je ovo mladunče lava predmet crnog tržišta, što je u Srbiji krivično zabranjeno, jer postoje i zakoni o dobrobiti životinja gde se se neadekvatno držanje životinja kažnjava, ali samim tim što je u pitanju divlja životinja, ona je zabranjena da bude svojina fizičkog lica. Ceo tekst pročitajte na RTS.
M.J./RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić pušten je na slobodu, saopštio je njegov brat Vladimir na društvenoj mreži Iks. Na slobodu je izašao i student Relja Stanojević
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Srbija je važna tačka na ruti kojom se krijumčare egzotične ptice iz Afrike, kažu evropski istražitelji i izvori “Vremena”. Ugrožene vrste papagaja na zapadu Evrope koštaju i po nekoliko desetina hiljada evra. Ptice za kriminalce mogu biti isplative poput droge, a šteta po prirodu ogromna
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!