Foto: Tanjug / Dopisnik KiMKosovska Mitrovica, 2. septembra 2024. - Ispred opstine Kosovska Mitrovica, u koju su pripadnici takozvane kosovske policije u petak nasilno ušli i protivpravno je zatvorili, okupili su se zaposleni Srbi, koji žele da dođu na svoja radna mesta i da rade, ali ih je u tome sprecila takozvana kosovska policija,javlja dopisnik Tanjuga. FOTO TANJUG/ DOPISNIK KIM/ bs
Napeta situacija na severu Kosova. Srpske institucije pod blokadom prištinske policije, dok međunarodna zajednica izražava zabrinutost i traži hitnu reakciju. Radnici opštine Kosovska Mitrovica pokušali da uđu u zgradu ove institucije na svoja radna mesta - policija im nije dozvolila. Okupljeni Srbi se posle toga razišli
Zaposleni u PIO fondu za Kosovo i Metohiju, Kosovsko-mitrovačkom upravnom okrugu, Centru za socijalni rad i u prostorijama Kancelarije za KiM razišli su se nakon što su pokušali da dođu do svojih radnih mesta jer im policajci naoružani dugim cevima to nisu dozvolili.
Podsetimo, na više lokacija okupili su se zaposleni u institucijama na severu KiM čije su zgrade blokirane od petka popodne, javio je RTS.
Namera im je da uđu u svoje kancelarije u kojima su bili od pre dva dana i ostvare svoje pravo na rad.
Foto: Tanjug / STRKosovska policija
Međutim, policija je blokirala ulaze u zgrade, a oko njih su i pojačane snage specijalaca.
Ispred zgrade Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica, policija nije dozvoljavala radnicima da priđu.
Policija je dovela i pojačanje, pa su se pojavili naoružani specijalci sa dugim cevima u punoj opremi.
PROTEST KOD PRIVREMENOG OPŠTINSKOG ORGANA U #Mitrovica
Zaposleni u privremenom opštinskom organu u severnom delu Mitrovice, koji je zatvoren u petak u širokoj akciji KP, okupili su se jutros kako bi protestovali.
Među njima je i predsednik Privremenog organa Ivan Zaporožac pic.twitter.com/APwdlXG7cB
Na glavnom mostu u Mitrovici su dva blindirana i dva terenska vozila Kfora. Mirno je, ali je situacija napeta, prenosi RTS.
Na objektu u Severnoj Mitrovici, u kojem su se nalazili sedišta Kosovsko-mitrovačkog okruga, PIO fonda i Kancelarije za Kosovo i Metohiju sinoć su postavljene tri improvizovane papirne table za nazivima privremenih prištinskih institucija.
Takođe, tabla je jutros postavljena i na zgradi Privremenog organa Kosovske Mitrovice.
Dok su postavljane improvizovane table, ispred objekta se nalazio jedan policijski džip i nekoliko policajaca, dok je takozvana kosovska policija bila raspoređena i na svim raskrsnicama koje vode do te zgrade.
I na objektu u Leposaviću, gde je do petka radio Privremeni organ opštine Leposavić, Institut za srpsku kulturu, Saobraćajna škola, i gde se nalaze i kancelarije mnogobrojnih organizacija, danas su privremeno postavljena dva papira sa nazivom privremenih prištinskih institucija.
Foto: Tanjug / STRKosovska Mitrovica
Zgrade srpskih institucija u četiri opštine na severu Kosova i Metohije i dalje su blokirane, a ispred njih je takozvana kosovska policija. Kfor je pojačao prisustvo na glavnom mostu u Kosovskoj Mitrovici.
Akcije policije na severu pokrajine utiču na bezbednost, stabilnost i mir, poručila je misija Unmik, posle razgovora predstavnika Srpske liste sa šeficom te misije na Kosovu i Metohiji Karolin Zijade.
Srpska lista je zatražila hitnu akciju međunarodnih predstavnika.
„NATO je veoma razočaran akcijama na severu Kosova i Metohije koje nisu koordinirane sa Kforom, navela je portparolka Alijanse Fara Daklala.
Državni vrh Srbije ocenjuje da je na delu pokušaj da se isprovocira reakcija i poručuju da je izbor politička borba.
Foto: Vlada KosovaSastanak u Prištini
Biserko i Čanak: Beograd planira preseljenje Srba sa Severa u Rašku, Kurti to da spreči
I dok Priština blokira zgrade srpskih državnih institucija u Kosovskoj Mitrovici, kosovski premijer Aljbin Kurti ugostio je predsednicu Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonju Biserko, suosnivača i bivšeg lidera Lige socijaldemokrata Vojvodine, Nenada Čanka, kao i profesora i višeg savetnika Centra za humanitarni dijalog – Marka Baskina, prenosi KoSSev.
„Razgovarano je o situaciji i dešavanjima u regionu Zapadnog Balkana, o volji i šansama za integraciju u EU i NATO, a posebno o odnosima Kosova i Srbije, istoriji i aktuelnostima, kao i perspektivama za budućnost“, navela je vlada u uvodu, a potom saopštila i:
„Biserko, Čanak i Baškin su tokom sastanka obavestili premijera da se priča da zvanični Beograd planira preseljenje kosovskih Srba, posebno onih sa severa, u Sandžak, gde se, kako kažu, grade kuće i stanovi za njih. Oni su apelovali na premijera Kurtija da pokuša da spreči takav scenario“.
A šta im je Kurti na to kazao, iz saopštenja se ne vidi osim da je „ponovio značaj demokratije, vladavine prava i jednakosti za sve građane Kosova, a posebno uključenosti srpske zajednice u sve aspekte privrede i društva“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Srbija je ušla u građansku neposlušnost, a to sa sobom nosi posledice. U danima za nama postalo je nemoguće prebrojati privedene, uhapšene i povređene. Ostaće zabeleženo da su se policijske marice u punoj brzini zaletale u mirne građane i da je jedan čovek hteo da naudi sebi, pod teretom pritiska vlasti
Šta je sve pokazao protest u subotu 28. juna? Kakve poruke i pouke odatle može da izvuče vlast – i čini li to – a kakve studenti i građani koji demonstriraju? Da li je manifestacija nacionalizma na Vidovdan bila očekivana, potencijalno opasna ili predstavlja nešto sasvim drugo? U kakvom se položaju sada nalazi režim, a u kakvom njegovi protivnici
Brojanje glasova na ponovljenim izborima, na jednom izbornom mestu, u varošici od 10.000 ljudi, pratio je lično predsednik države Aleksandar Vučić jer je znao – ako padne Kosjerić, zaljuljaće se mnogo više od jedne opštinske vlasti. Uspeo je SNS na kraju da zadrži izbornu pobedu, uz uobičajeni repertoar – zastrašivanje, demonstraciju sile i medijska blaćenja protivnika
Građani i studenti su tako dobro organizovani da policija izgleda smešno. Trčkaraju od ulice do ulice, od kvarta do kvarta, kao neka zbunjena deca. Ako ovaj bunt iznedri očekivani rezultat, odnosno ako Novi Sad odista postane ovdašnji Gdanjsk – to će u istoriju grada nesumnjivo biti upisano zlatnim slovima. Govoriće se o tome sa ponosom, kao što se sa ponosom ističe da je 1748. godine postao slobodan, autonoman grad, dekretom carice Marije Terezije. Slobodu je tada platio, ona se uvek plaća
“Posle ovih sedam meseci”, kaže psiholog Zoran Pavlović, “represija postaje sasvim jasno kontraproduktivna. Režimi koji koriste prekomernu silu često nehotice mobilišu građane, jer nasilje delegitimizuje vlast, a ljudima daje moralnu jasnoću i emocionalnu snagu da se suprotstave. Represija, drugim rečima, ne samo da neće pasivizovati društvo (što režim planira), već će samo ojačati granicu između ‘nas’ i ‘njih’, ojačaće i identitet otpora i pojačati koheziju unutar grupe koja trpi nepravdu. Broj ljudi koji izlaze na ulice ne smanjuje se već raste”
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina
Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!