Javni servis
Blokada kod RTS-a: „Ne lažite mi dedu“
Ispred Radio televizije Srbije studenti održavaju protest. Alademci prave buku, duvajući u pištaljke, kao i sinoć ispred predsedništva tokom obraćanja predsednika Aleksandra Vučića
Poslanici Evropskog parlamenta su osudili nasilje huligana tokom nedavno održanih ekoloških protesta, njihovu vezu sa policijom i „moderno ropstvo“ vijetnamskih radnika u kineskoj fabrici Linglong. Aleksandar Vulin im je poručio da „ne leče svoje frustracije na Srbiji“
Pre nego što je u četvrtak Evrospki parlament u Starzburu izglasao Hitnu rezolociju o stanju ljudskih prava, demokratije i vladavine prava Srbiji, pet od ukupno sedam poslaničkih grupa, uključujući i Evropsku narodnu partiju (EPP) čiji je pridruženi član Srpska napredna stranka, usaglasilo je njen tekst.
U rezoluciji se vlasti u Srbiji pozivaju da pažljivo istraže slučaj „Linglong“, obezbede poštovanje osnovnih ljudskih prava, dostave institucijama EU zaključke istraga, a počinioce pozovu na odgovornost.
U konačan tekst rezolucije ušao je i amandman u kome stoji: „Osuđuje se uloga huliganskih grupa u zaštiti murala osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića u Beogradu i odgovarajući incidenti koji su razotkrili bliske veze između huligana i policije. Izražava se zabrinutost zbog očigledne nespremnosti vlasti da obezbedi trajno uklanjanje murala u suprotnosti sa željama stanara i formalne opštinske odluke”.
Evroparlamentarci su izrazili i „duboku zabrinutost“ zbog ozbiljnih problema sa korupcijom i vladavinom prava u oblasti životne sredine i podvukli opšti nedostatak transparentnosti projekata koji utiču na životnu sredinu i društvo, uključujući kineske investicije i zajmove i projekat „Rio Tinto“.
U debati se moglo čuti da su navedeni događaji u Srbiji „neprihvatljivi za državu koja pregovara o članstvu u EU“, jer pokazuje da ima poteškoće u primeni prava kakvo je pravo na miran protest“, te da je Bor umesto “puta svile” postao “put srama” u Srbiji, jer da “Kina ne eksploatiše samo bakar, već i ljude“.
Poslednji put hitna rezolucija o Srbiji usvojena je 2014. godina kada je osuđeno ponašanje i ratno-huškačka retorika haškog optuženika za ratne zločine Vojislava Šešelja. Radi se o rezolucijama koje se pokreću u slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratije i vladavine prava.
U Srbiji se prvi za reč javio ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin koji je rekao da „srpska policija hapsi huligane, a ne sarađuje sa njima“, te da se poslanici EP u svojim zemljama „ne pitaju ni za ništa“ pa „zato svoje frustracije hoće da leče na Srbiji“.
S.P./European Western Balkans/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Ispred Radio televizije Srbije studenti održavaju protest. Alademci prave buku, duvajući u pištaljke, kao i sinoć ispred predsedništva tokom obraćanja predsednika Aleksandra Vučića
Kratki priručnik za organizaciju blokada fakulteta postao je opsesija vlasti Srpske napredne stranke jer ispada da omraženi im studenti u Srbiji kopiraju „ustaške“ recepte
„Došlo je do urušavanja teških betonskih konstrukcijskih elemenata i jedna osoba je stradala", izjavio komandant Javne vatrogasne jedinice Šibenik Volimir Milošević
Poznati strit art umetnik i arhitekta uhapšen tokom postavljanja umetničke instalacije
Studentski plenumi blokiranih fakulteta u Srbiji demantovali su sve tvrdnje da su njihovi zahtevi ispunjeni i nastavljaju sa blokadama. Istovremeno, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje da ima fantastične vesti za mlade
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve