img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Klimatske promene

Da li je Srbija spremna za odbranu od poplava?

15. септембар 2024, 10:56 S.Z.
Foto: FoNet/AP
Adrani, Kraljevo, jun 2023: Posledica poplava posle obilnih višednevnih kiša
Copied

Obilne kiše i smrtonosne poplave u Evropi posledica su klimatskih promena. Nove vremenske prilike iziskuju infrastrukturne promene u urbanim sredinama. Šta čeka Srbiju

Nakon kiše dolazi sunce, ali i obratno. Samo nekoliko dana posle tropskog leta Evropu su zahvatile poplave i oluje. U Rumuniji je pet ljudi izgubilo život, u Poljskoj jedna. Austrija je okovana snegom i jedan vatrogasac je poginuo u borbi sa poplavama, a nadležni u Češkoj i Poljskoj kažu da se „tek spremaju za najgore”.

Meteorolog Slobodan Sovilj rekao je za RTS da su temperature znatno ispod proseka zbog priliva hladnog vazduha. Napomenuo je da se od utorka očekuje postepeni porast temperatura, a da će se krajem sledeće sedmice vratiti u prosek.

U našoj zemlj trenutno nema snega na planinama, može se očekivati susnežica na nadmorskoj visini iznad 1500 metara, za razliku od Austije gde su zabeležene obilne snežne padavine, a negde i po metar snega.

Sistem SMS upozoravanja

Od danas u Srbiji počinje da radi sistem SMS upozoravanja u ekstremnim vremenskim prilikama.

„Neće biti upozorenje kada su padavine ovakvog intenziteta. Ovaj sistem će se pokretati tek ako padavine pređu 80 litara po metru kvadratnom. Granice su postavljene visoko. Građani će dobijati ove poruke kada su ugroženi životi. Ovo nije sistem da građani dobijaju poruke često, već u ekstremnim vremenskim situacijama“, rekao je Sovilj.

Ciklon „Boris“ najviše problema je napravio u Austriji i u centralnoj i istočnoj Českoj, gde imamo najobilnije padavine i 100 litara kiše po kvadratnom metru.

Austrijski kancelar izjavio je da je i vojska spremna.

Sovilj: „U Srbiji se ne očekuju veći problemi”

Sovilj je istakao da se i u Evropi očekuje da intenzitet padavina postepeno slabi i od utorka se očekuje da padavine prestanu. Napomenuo je da će padavine u Evropi usloviti porast Dunava.

Meteorolog je rekao da što se tiče naše zemlje, dobro je da su ove padavine došle posle sušnog perioda i da neće usloviti veće probleme.

Prema njegovim rečima, u ovim sistemina nema toliko superćelija, i to je drugi tip oblačnosti.

S obzirom na to da smo imali najtoplije leto od 1951. godine, na pitanje kakva nas jesen i zima očekuju, Sovilj je rekao da ulazimo u hladniji period. Istakao je da će zima i jesen biti malo toplije od uobičajenih, ali ne tople kao prošle godine.

Kiše sve obilinije, neophodna priprema za nove vremenske uslove

Dejan Lekić, inženjer građevine i autor portala Ekstremna ekologija rekao je ranije za „Vreme” da mnoge stručne analize pokazuju da je zbog klimatskih promena količina padavina mnogo veća i da , će obilne kiše biti sve češća pojava.

Lekić je ukazao, pak, da je simptomatično da su prošle godine na listi poplavljenih mesta bila mnoga koja su već bila ugrožena ne tako daleke 2014. godine i za koja smo, na osnovu javnih obećanja, verovali da su obuhvaćena hidrotehničkim i drugim merama prevencije. Očigledno to nije svuda bio slučaj.

„Nedostatak finansijskih i ljudskih kapaciteta je, kao i u mnogim drugim oblastima u kojima je potrebna kombinacija najnovijih naučnih saznanja i upravljanja sistemom, osnovni uzrok izostanka ili nedovoljne prevencije”, rekao je Lekić.

Primera radi, dodao je, Zakon o klimatskim promenama je usvojen u martu 2021. i predviđa izradu Programa prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove sa Akcionim planom na kojem se radi od februara prošle godine.

„Dokle smo stigli? Ne zna se”, kaže.

Lekić je rekao da Srbija kasni, zato što prvo problem negira ili umanjuje i reaguje tek kada nastanu velika šteta ili tragične posledice po ljude.

„Da pljuskovi ne bi izazivali poplave, u urbanim sredinama mora da se zaustavi nekontrolisana urbanizacija – beskrajan proces pretvaranja zelenih površina u one koje ne propuštaju vodu. Potrebna je revizija i eventualna izgradnja novih kišnih kanalizacionih sistema, održavanje, čišćenje slivnika”, rekao je reanije Lekić.

Kako se Evropa brani od poplava

Dok je kod nas glavna odbrana od poplava gradnja nasipa od vreća napunjenih peskom, Austrija, Nemačka, Danaska, Švajcarska i Velika Britanija samo su neke od evropskih zemalja koje u borbi protiv poplava.

Ogromna infrastruktura u Kopenhagenu gradi se iznad i ispod zemlje kako bi grad bio otporniji na jake pljuskove.

Evropske zemlje koriste montažne brane koje su se pokazale kao izuzetno uspešan način zaustavljanja vodenih bujica, posebno u gradskim sredinama.

Isti sistemi se primenjuju i u SAD, Japanu i drugim razvijenim delovima sveta. Riječ je o sistemima u koje su uloženi milioni evra, ali su dugoročno gledano i više nego isplativi jer je šteta nanesena poplavama nemerljiva.

Navedeni sistemi su u razvijenim evropskim zemljama toliko popularni da ih mnogi kupuju i za „kućnu upotrebu“ – kako bi zaštitili svoja dvorišta ili bar ulazna vrata u kuće i druge objekte. Cene takvih mini barijera za kućna vrata, zavisno od proizvođača, dimenzija i vrste materijala od kog su izrađene, kreću se od nekoliko stotina do nekoliko hiljada evra. Proizvođači tvrde kako su ovakvi sistemi pouzdani, dugovečni te otporni čak i na oštećenja izazvana potresima.

Izvor: RTS

Tagovi:

Evropa Klimatske promene Poplave Srbija
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Pobuna naroda

18.јул 2025. N.M.

Građani ne odustaju: Protesti u Užicu, Zrenjaninu, Nišu i Pančevu

Večeras se u više gradova Srbije održavaju protesti. U Nišu građani protestuju protiv izveštavanja lokalne televizije, dok su se u Zrenjaninu okupili kao podrška studentu Luki Mihajloviću

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure