
Studentski zahtevi
Razglednica iz Rusije: Šta Vučić kaže o izborima?
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Evropski parlament doneće oštru rezoluciju, prognozira u razgovoru za „Vreme“ profesor Florijan Biber. Ali, kaže, ključan će biti pritisak Evropske komisije i evropskih prestonica – ako on bude dovoljno snažan, Vučić će morati da pristane na međunarodnu arbitražu zbog izbora ili da definitivno zatvori vrata EU
Srpska vlast je u većoj meri problem Evrope nego što je njen partner, kaže za „Vreme“ luksemburški profesor i poznavalac Balkana Florijan Biber.
Govoreći o sednici Evropskog parlamenta posvećenoj Srbiji, koja se očekuje u četvrtak, Biber navodi da taj parlament ne može da nameće rešenja, ali da očekuje oštru rezoluciju i zahteve zbog načina na koji su u Srbiji održani decembarski izbori.
„Vlast u Srbiji može da ignoriše rezoluciju, ali to ima cenu. Pre svega, značajno se smanjuje njen kredibilitet, pogotovo kredibilitet tvrdnje da Srbija želi da postane članica EU. Oni koji se bave Vučićevom vlašću odavno znaju da ona nema nikakvu motivaciju da se približi EU, ali ignorisanjem rezolucije to će biti i ozvaničeno“, kaže Biber.
On navodi da će ipak biti ključni pritisak Evropske komisije i evropskih prestonica. „Ukoliko bude dovoljno snažan, Srbiji neće preostati ništa drugo nego da ili prihvati međunarodnu arbitražu – ili pak da definitivno i jasno sebi zatvori vrata EU.“
Verovalo se da samo nacionalista može da reši Kosovo
Biber, profesor na Univerzitetu u Gracu, kaže da je Vučić po dolasku na vlast pristao na Briselski sporazum. Tada je to, podseća Biber, mnoge na Zapadu učvrstilo u uverenju da „jedino nacionalista može da reši nacionalistički problem“.
„Dakle, da će njemu biti mnogo lakše da sa Kosovom napravi kompromis ili čak da prihvati njegovu nezavisnost nego nekom iz, recimo, Demokratske stranke ili neke druge prozapadne političke opcije. Još uvek ima političara koji u tako što veruju, ali mislim da su oni u manjini“, priča Biber.
Njegov utisak je, kaže u razgovoru za „Vreme“, da sada preovladava pragmatični pristup u stilu – samo da u regionu ne bude još gore. Od Vučića se očekuje da barem sačuva status kvo.
„Nije idealno, ali je dovoljno, bar sada, dok sa pozicija SAD i EU postoje mnogo veći problemi – kao što su ukrajinski rat i rat u Gazi. Od toga Vučić živi. U principu, on kaže: ja ću malo glumiti sukob, poslaću vojsku na granicu sa Kosovom, ali možete sigurno računati da neću krenuti ni u kakvu ratnu avanturu“, zaključuje Biber.
Ceo intervju sa Florijanom Biberom čitajte u nedeljniku „Vreme“ koji će na kioscima biti od četvrtka (8. februar). Ovde se možete pretplatiti na štampano i digitalno izdanje
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve