Nakon urušavanja stotine tona teške nadstrešnice ponovo može da se priđe železničkoj stanici u Novom Sadu. Da li je ona statički bezbedna
Prošlo je četiri dana od smrtonosne nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu. Od ponedeljka pešaci ponovio mogu da joj priđe. Jedan deo parkinga i dalje je zatvoren za automobile, što kontroliše komunalna policija.
Vozovi iz Novog Sada do Beograda, Subotice i Sombora saobraćaju, ali iz Novog Sada polaze sa stanica Petrovaradin i Futog, javlja N1.
U samu Železničku stanicu i dalje nije moguće ući. Sinoć su na ulazu i dalje stajale zatege koje su držale nadstrešnicu.
Novosadska novinarka Gorica Nikolin prokomentarisala je novu rutu vozova ka Novom Sadu na društvenoj mreži Iks.
“Ako u utorak planirate da iz Beograda dođete na protest vozom, Soko je u 16h i u 17h, sići ćete u Petrovaradinu (poslednja stanica), hvatati bus na liniji 3, vozati se duže, izaći na uglu Bulevara kralja Petra i Bulevara oslobođenja i ići pravo bulevarom pet minuta do stanice”, napisala je Nikolin.
Na ovoj platformi oglasio se i Danijel Dašić, građevinski inženjer i građanski aktivista. Kolaps nadstrešnice, kako on tvrdi, predstavlja opasnost za stabilnost cele Železničke stanice.
“Krovni nosači preko utega nose nadstrešnicu, koja ima važnu ulogu protivtega kompenzujući sile u nosećim krovnim gredama”, tvrdi Dašić.
Koliko je Železnička stanica stabilna?
Predsednica Društva arhitekata Novog Sada Ana Ferik-Ivanovič, rekla je u gostovanju na televiziji N1 da je jedan od problema sa Železničkom stanicom što struka dugo nije imala uvid u to šta se radi.
„Dugo je postojala gradilišna ograda koja je zabranjivala pristup samoj zgradi. Mi smo sa fotografija videli da je u unutrašnjosti same hale dograđena galerija. Mada ne možemo tvrditi sigurno da li je uopšte ta galerija sa stepeništem bila pričvršćena na konstrukciju stanice ili je bila pravljena kao samostalni element”, rekla je ona.
Nju zabrinjava što je veoma brzo odnešen sav materijal koji je bio sastavni deo te nastrašnice. Upravo analizom tih materijala može da se utvrdi koje su oni opterećenje predstavljali i zbog čega su uopšte tu bili stavljeni.
„Nadstrešnica je pre toga imala vazdušaste prostore, znači ona nije imala nikakvo zastakljenje i tako je stajala veoma dugo. Zbog čega se sada donela odluka za to staklo, to će se tek utvrditi. Veštačenje je veoma važan deo posla koji treba da se obavi“, istakla je Ferik Ivanovič.
Utvrditi odgovornost za nesreću je jedan deo istrage, a drugi deo da se proveri stanje same konstrukcije železničke stanice.
„Sada mora da se proveri stabilnost cele zgrade Železničke stanice. Najvažnije je utvrditi šta su bili elementi koji su uzrokovali nesreću, koji su još dodatni elementi oštećeni prilikom ovog pada cele prednje fasade, u kakvom stanju je krov, u kakvom stanju je konstrukcija, uopšte materijali koji tu stoje već 60 godina“, rekla je ona.
Ana Ferik Ivanovič je upozorila da Železničku stanicu ne bi trebalo koristiti dok se sve detaljno ne ispita.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Pripadnici Jedinice za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata (JZO) u žižu javnosti dolaze sa jačanjem protesta građana i studenata. Gde su naprednjački batinaši, tu su i oni. Njihov komandant Marko Kričak, u prethodnom životu referent za prodaju automobila, je čovek od poverenja Bate Gašića
Na protestu kod Autokomande, građani su u više navrata uzvikivali „Skinite fantomke“, zahtevajući od policije da otkrije identitet prisutnih službenika. Jedan policajac je na taj zahtev odgovorio – predstavio se imenom, skinuo masku i ušao u dijalog sa okupljenima
Nezavisni ruski portal Insajder opisuje studentske proteste u Srbiji kao najdugoročniji i najuporniji otpor Vučiću do sada. Demonstranti su sve organizovaniji, a vlast sve brutalnija
Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa
Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!