Britanski bogataši su optuženi u Švajcarskoj da su oduzeli pasoše posluzi, plaćali joj samo sedam funti za radne dane koji su trajali po 18 sati i dozvoljavali joj da tek ponekad napusti kuću
Četiri člana najbogatije britanske porodice našlo se pred sudom u Švajcarskoj zbog optužbi da su potrošili više novca na brigu o svom psu, nego na poslugu, piše BBC.
Porodica Hindudža čije je bogatstvo procenjeno na 37 milijardi funti, odnosno 47 milijardi dolara, optužena je za eksploataciju i trgovinu ljudima.
Oni poseduju vilu u bogatom kvartu u Ženevi, a optužbe protiv njih se odnose na njihovu praksu dovođenja posluge iz Indije koja se brinu o njihovoj deci i domaćinstvu.
Hinduja_Prakas_pexels-olly-3769710Osam dolara na dan za rad u porodici milijardera / Foto: Olly3769710/Pexels
Prakaš i Kamal Hinduža su zajedno sa svojim sinom Ajajem i njegovom suprugom Namratom navodno oduzeli pasoše osoblju, plaćali ih samo osam dolara, odnosno sedam funti za radne dane koji su trajali 18 sati i dozvoljavali im da tek ponekad napuste kuću.
Iako je prošle nedelje postignuta novčana nagodba oko eksploatacije, Hindudžama se i dalje sudi za trgovinu ljudima, što je teško krivično delo u Švajcarskoj.
Tužilac traži zatvorsku kaznu i milione za odštetu
Oni poriču optužbe, a ove nedelje je na sudu jedan od najpoznatijih tužilaca u Ženevi Iv Bertosa uporedio skoro 10.000 dolara godišnje, za koje je tvrdio da je porodica Hindudža trošila na svog psa, sa dnevnim iznosom koji su navodno plaćali svojim slugama.
Advokati porodice Hindudža nisu izričito negirali navode o niskim platama, ali su rekli da one moraju da se posmatraju u kontekstu i napomenuli da je osoblje imalo smeštaj i hranu.
I optužba za dugo radno vreme je bila sporna, a jedan advokat odbrane je tvrdio da se gledanje filma sa decom Hindudža ne može smatrati radom.
Neki bivši članovi posluge su svedočili u korist Hindudža, opisujući ih kao prijateljsku porodicu koja se dostojanstveno ophodila prema svojoj posluzi.
Optužbe da su posluzi oduzeti pasoši i da nisu smeli da napuste kuću bez dozvole su ozbiljne, jer bi se mogle oceniti kao trgovina ljudima, pa je tužilac Bertosa zatražio zatvorske kazne i milione dolara odštete, kao i da bogataši plate sudske troškove.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Desetine hiljada vernika i svetskih lidera okupilo se u Vatikanu povodom sahrane pape Franje, koji je položen u baziliku Santa Marija Mađore u Rimu, uz prisustvo više od 130 delegacija i 2.700 novinara
Tokom video sastanka prenošenog na državnoj televiziji, Valerij Gerasimov obavestio je predsednika Putina da je poslednje selo pod ukrajinskom kontrolom, Gornal, oslobođeno, čime je Kursk u potpunosti vraćen pod rusku vlast
Majkl Glos, sin visokopozicionirane zvaničnice CIA, poginuo je tokom borbi u Ukrajini, prenose američki i ruski mediji. CIA je potvrdila smrt, ali ističe da je reč o „privatnoj porodičnoj tragediji“
Virdžinija Đufre, poznata po optužbama protiv Džefrija Epstina i princa Endrua, preminula je u svom domu u blizini Perta. Policija Zapadne Australije potvrdila je da smrt nije sumnjiva, dok porodica navodi da je Đufre oduzela sebi život posle godina borbe sa traumama
Ruski general-potpukovnik Jaroslav Moskalik poginuo je u eksploziji automobila nastale detonacijom ručno pravljene eksplozivne naprave ispunjene šrapnelima
Ako se u stvarnosti naruši princip ravnoteže - onako kako je nesposobni režim narušio odnos između betonskih elemenata na novosadskoj Železničkoj stanici – stvarnost će se ponašati kao nadstrešnica: otkazaće poslušnost
Ministri često nazivaju Vučića razrednim starešinom. U njegovoj učionici nema radosti ili kritičnog promišljanja. Ima da svi pognu glave nad klupama, bubaju i slušaju. O čemu se ovde radi, čitalac gleda na televiziji svaki dan
RTS je blokiran, univerziteti ne rade, a sa vrha vlasti kuljaju pretnje, uvrede i prozivke tužilaštva i policije da hapse blokadere, te izgrednike i teroriste. Srpska država se pretvorila u farsu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!