Grad Beograd objavio je plan detaljne regulacije za četiri manje celine koje se nalaze u središnjem delu novobeogradskog Bloka 63, piše Nova ekonomija.
Trenutno se tu nalaze park, neuređene zelene površine, stambeni objekti i trgovina „Tempo“. Iako je plan da se park i izgrađeni stambeni objekti zadrže, na trenutno „neuređenim zelenim površinama“ gradiće se novi stambeno-poslovni prostori, od nekih 66.000 kvadrata, ali i nova predškolska ustanova.
Investitor je kompanija Concord West, a novi plan detaljne regulacije pokriva prostor između Nehurove, Japanske i Evropske ulice, ukupne površine od 7,5 hektara.
Novi plan kosi se sa hijerarhijski višim, planom generalne regulacije, koji je na blokovima 1 i 4 predviđao „zonu komercijalnih sadržaja“ (među koje spadaju marketi, tržni centri, izložbeno-prodajni saloni, hoteli…) umesto stambenih zgrada sa lokalima u prizemlju.
Kako blok trenutno izgleda
U okviru bloka 1, koji je obuhvaćen planom, trenutno se nalazi hipermarket „Tempo“. Slobodan deo parcele, oko objekta, koristi se kao parking za posetioce.
Blok 2 predstavlja javnu zelenu površinu – nedavno renoviran park.
U okviru dela Bloka 3 nalaze se „neuređene zelene površine“, dok se u preostalom delu nalaze izgrađeni stambeni objekti do četiri sprata, navodi se.
Blok 4 se sastoji pretežno od „neuređenih zelenih površina“.
Šta se sve menja
Prema planu višeg reda, odnosno Planu generalne regulacije, blokovi 1, deo bloka 3 i blok 4 su namenjeni za zonu pratećih komercijalnih sadržaja, za deo bloka 2 je predviđena zelena površina (to je postojeći park), dok je deo bloka 3 namenjen za dečju ustanovu.
Prema Odluci o izradi ovog plana detaljne regulacije, granicom plana trebalo je da budu obuhvaćena dva bloka u središnjem delu Bloka 63 (Blok 1 i Blok 2) u površini od oko pet hektara.
Međutim, u toku izrade Elaborata za rani javni uvid, Centru za planiranje urbanog razvoja, kao obrađivaču plana, obratili su se vlasnici katastarske parcele 3347/40 – što je u ovom slučaju država, sa inicijativom da se granica plana proširi i njom obuhvate još dva susedna bloka – Blok 3 i Blok 4.
„Obzirom da se radi o istom urbanističkom potezu i karakteru prostora, smatramo opravdanim da se granica plana proširi te da se ceo središnji deo bloka 63 tretira jedinstveno i razrađuje kroz jedan planski dokument“, piše u planu, a prenosi Nova ekonomija.
Apel investitoru
Kako je pisalo “Vreme”, ne samo da je neuobičajeno da se nižim urbanističkim planovima menjaju viši, već se ovakvom praksom radi direktno protiv građana u Bežanijskim blokovima koji ne žele načičkanu „konfekcijsku“ stanogradnju, već otvorene prostore sa javnom namenom, pratećim sadržajima ili zelenilom.
„U ime desetine građana koji su nas kontaktirali i insistirali da reagujemo, apelujemo na W.D. Concord West kao investitora i na Centar za planiranje urbanog razvoja kao obrađivača, da povuku ovaj predlog plana detaljne regulacije i uđu u dijalog sa građanima oko primarne namene ovoga prostora”, rekao je Nikola Jovanović iz Centra za lokalnu samoupravu.
Građani se udružuju
Stanari novobeogradskih blokova koji se protive izgradnji stambeno-poslovnog kompleksa u Bloku 63, koja će po njihovim tvrdnjama uništiti zelene površine, više puta su protestovali kod mesta gde je planirano gradilište.
Pokrenuli su i peticiju protiv izgradnje zgrada u novobeogradskim blokovima i planiraju da osnuju udruženje građana koje će se isključivo baviti pravnim pitanjima u vezi sa urbanističkim projektima u blokovima 61, 62, 63 i 64.
Prvi protestni skup održan je 14. februara, u isto vreme kad je bio protest na Bežanijskoj kosi, gde se stanari protive izgradnji stambeno-poslovnog kompleksa sa neboderom od 120 metara, takođe na uštrb zelenih površina.
Izvor: Nova ekonomija