Juče (13.5.) kraj ostrva Ceja u Hrvatskoj uočeno je 7 jedinki srebrenopružne naduvače, a jedna je i ulovljena na 19 metara dubine.
Srebrnopružna naduvača jedna je od pripadnica porodice Tetraodontidae, koje spadaju u jedne od najotrovnijih kičmenjaka na svetu jer njihovo telo sadrži tetrodotoksin – izuzetno potentan nervni otrov, piše RTS.
„Ako se unese može izazvati teške zdravstvene tegobe i smrt. Tetrodotoksin je koncetrisan u gonadama i jetri ribe, ali ga ima i na koži. Pretpostavlja se da je doza od jedan do dva miligrama fatalna“, navodi Akvarijum Pula na svojoj Fejsbuk stranici.
Vrsta je, kako ističu, invazivnog karaktera i ubraja se u „lesepsijske migrante“ – vrste koje iz Crvenog mora kroz Suecki kanal dolaze u Sredozemno more. Zbog svoje proždrljivosti i nedostatka neprijatelja, negativno utiče na biološku raznolikost i predstavlja pretnju ribarstvu.
Naduvača
Kolokvijalni naziv „naduvača“ dobila je zbog sposobnosti da se „naduva“, više puta uveličavajući svoje telo i izbacujući bodlje koje su skrivene dok nije naduvana.
Naseljavaju tropske predele Tihog i Indijskog okeana.
Njihovo meso u nekim zemljama spada u delikates, a posebno je poznat status jedne vrste naduvače – ribe fugu u Japanu. Zbog izuzetno opasnog otrova, samo obučeni i iskusni kuvari smeju da je spremaju.
Neurotoksin u njihovim telima je izuzetno razoran, oko 1.200 puta otrovniji od cijanida. Ne postoji protivotrov.