
Tenis
Vimbldon: Trava sa koje se ide u istoriju
Za nešto više od mesec dana počinje najstariji teniski turnir na svetu – Vimbldon. Reporter „Vremena“ na vreme je obišao jugozapadni deo Londona gde će uskoro hodočastiti ljubitelji tenisa…
Kineski čet-bot koji koristi veštačku inteligenciju očito je programiran tako da skriva neke informacije koje ne gode Komunističkoj partiji. Pitajte ga, recimo, o masakru na Tjenanmenu
Kineska alatka veštačke inteligencije DeepSeek zaludela je svet. Razvijena je brzo, po kvalitetu slična ChatGPT-u, lako se koristi, „razume“ sve jezike.
Ali, na neka pitanja se pravi luda.
Recimo, hoće DeepSeek relativno korektno da opiše i politički sistem u Kini, doduše bez jakih reči. Hoće da kaže i ko je ovaj ili onaj disident. Ili da Kina netransparentno pogubi hiljade ljudi godišnje.
Kina, kaže, nije baš demokratija u zapadnom smislu reči, ali onde partija nastupa u ime naroda!
Ali, upitan o dešavanjima na Tjenanmenu 1989. godine, DeepSeek se pravi lud. Taman krene da ispisuje informacije, ali ih promptno izbriše i ostavi poruku na engleskom:
„Sorry, that’s beyond my current scope. Let’s talk about something else.“
Zabranjena tema
Ako ga pitate kako sve drugo zna, samo mu je to van „obima“ i neće da priča, i da li je programiran tako da zataška Tjenanmen, DeepSeek prijavi da je server trenutno zauzet i da probamo kasnije.
Na Tjenanmenu (Trg nebeskog mira) u Pekingu je u junu 1989. počeo masakr nad studentima i drugim demonstrantima tokom kojeg su ubijene hiljade ljudi.
Tačnu brojku te brutalne intervencije kineske vojske niko ne zna.
U pitanju je jedna od tema koje su u Kini zabranjene. I ko zna koliko DeepSeek ima zabranjenih tema.
Evo recimo još jedne. Pitali smo ga da li je Si Đinping diktator. Mogao je da kaže da nije, ali je samo rekao: „Let’s talk about something else.“
Programi veštačke inteligencije imaju sve veći upliv u život ljudi. Ali i ova epizoda pokazuje koliko je osetljivo osloniti se na njih.
Za nešto više od mesec dana počinje najstariji teniski turnir na svetu – Vimbldon. Reporter „Vremena“ na vreme je obišao jugozapadni deo Londona gde će uskoro hodočastiti ljubitelji tenisa…
Kratak, ponekad možda i crnohumoran prikaz istorijskih događaja i trenutaka kada smo nepogrešivo grešili u proceni, birali pogrešnu stranu ili sami sebi, neopravdano i ničim izazvano, činili stvari koje su nas dovde i dovele
Kako je jedan lapsus, koji to možda i nije bio, otkrio da u celokupnom mačo nasleđu rok muzike Partibrejkers stoje kao svetao primer poštenog i časnog odnosa prema ženama, a sve povodom izložbe Partibrejkers – Biti samo svoj
“Ako se može uzeti nešto korisno iz teških perioda prevrata i sukoba, to je odlučnost da budemo zreliji, promišljeniji i da tražimo strategije i sporazume koji će obezbediti i sačuvati mir, jer je mir osnova za skoro sve ono dobro za šta su ljudska bića sposobna”
Ponovo je Yettel dobio priznanje za najbolju mobilnu mrežu i najbolji kućni internet u Srbiji. Uz to, produžena je saradnja sa Gorskom službom spasavanja
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve