img
Loader
Beograd, 30°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Energetika

Nova ekonomija: Cena nafte pala za 25 odsto, a gorivo u Srbiji za sedam

14. април 2025, 15:49 B. B.
Uticaj sukoba na cenu nafte Foto: Tanjug / Jadranka Ilić
Da li će novi sukob na Bliskom Istoku uticati na cenu nafte?
Copied

Vlada je i donela nove cene koje važe ove nedelje, pa je litar evro dizela 192 dinara, a litar benzina evropremijum BMB biće 179 dinara

U Srbiji se svake sezone pojeftinjenja svetskih cena nafte, postavlja pitanje zašto je cena goriva i dalje u ovoj državi među najvišima u regionu. Kratak odgovor bio bio – jer su građani tako i glasali na izborima. Teško da će ova (ili bilo koja) vlast menjati poresku politiku kada je reč o akcizama. Razlog je jednostavan, količina novca koja se sliva u budžet, a koji se onda dalje raspoređuje na ono što vlast u tom trenutku smatra za bitne javne projekte, plate, penzije, pozajmice i sva ostala davanja koja su na teretu države, piše Nova ekonomija.

Doduše, u nekim državama je ovaj problem rešen na drugačiji način, a modela ima više, kao na primer onaj da porodice sa više šlanova domaćinstva mogu da dobiju olakšice. Ali to bi podrazumevalo sistem i institucije koje funkcionišu.

Vlada je i donela nove cene koje važe ove nedelje, pa je litar evro dizela 192 dinara, a litar benzina evropremijum BMB biće 179 dinara, što je neznatno pojeftinjenje u odnosu na prošlu nedelju.

„Dolazim sa sastanka Unije poslodavaca Srbije i Ministarstva finansija. Oni se i dalje bave usavršavanjem nekih tehničkih stvari oko e-faktura i sličnog. Ništa se ozbiljno ne menja već jedno desetak godina u smislu fundamentalnih stvari kada se radi o oporezivanju. Većina zemalja ima uveden nekakav način linearnog oporezivanja, znači da oni koji imaju veće profite plaćaju više, za razliku od onih koji imaju manje. I baš sam pitao na sastanku kako to uspevaju u Severnoj Makedoniji i Bosni da imaju toliko manje poreze na gorivo. Kako oni onda pune budžet i da li mora budžet da se puni isključivo od već jako oporezovanih artikala“, kaže Nebojša Atanacković, nekadašnji većinski vlasnik Nafte AD, koji dodaje da malo ili nimalo odgovora dobija kao povratnu informaciju.

Cena nafte osteće na nižim nivoima

On misli da će svakako cena nafte ostati na nižim nivoima u svetu, a najviše zbog carina koje je predsednik SAD Donald Tramp uveo. No, što se tiče Srbije cena goriva neće ići na dole sve dok ne bude ozbiljnih promena u poreskom sistemu, kaže Atanacković.

U prilog ovome govori i trend u canama nafte i domaćeg goriva koje se toči na pumpama.

U aprilu 2024. cena nafte brent završila je mesec na 87,9 dolara. Danas ta cena iznosi 65,34 dolara za barel.

Prošle godine, početkom aprila, cena evro-dizela u Srbiji bila je 206 dinara, a evro premijuma BMB 95 193 dinara. Danas, evro-dizel košta 192 dinara, a litar benzina evropremijum BMB 179 dinara.

Drugačije rečeno, iako je za godinu dana nafta pojeftinila za oko 25 odsto, gorivo u Srbiji košta samo nekih sedam procenata manje.

U Srbiji akcize i porezi „mnogo veći nego drugde“

Miloš Zdravković, energetski analitičar objašnjava da je gorivo u Srbiji skuplje nego u drugim zemljama sa sličnom pozicijom, jer su akcize i porezi „mnogo veći nego drugde“. Kod nas to, kako kaže, najviše utiče na cenu.

Kako objašnjavaju iz Rajfajzen banke, iako je inflacija blago povišena u februaru, usled volatilnosti cena nafte i hrane na globalnim tržištima, lokalni faktor koji je uticao na rast inflacije je bila korekcija akciza. Od prvog februara su na snazi nove, više akcize, a država ih pravda kao usklađivanje sa inflacijom, što nas dovodi do svojevrsnog vrzinog kola. Više cene akciza za gorivo uticaće na sve ostale cene u državi. Akciza na olovni benzin je veća za 3,07 dinara i iznosi 74,54 dinara po litri dok je za bezolovni sa 67,22 uvećana na 70,11 dinara od 1. februara. Ove činjenice je vrlo dobro svesna Narodna banka Srbije koja ne uspeva da se izbori sa inflacijom koja je sada oko upornih 4,5 odsto mesecima unazad.

Goldman Sachs je nedavno smanjio svoju prosečnu prognozu cene nafte za 2026. za četiri dolara za brent na 58 dolara po barelu, dok za WTI (američku naftu) prognozira 55 dolara. Danas su ove cene prema sajtu OilPrice 62,12 za WTI i 65,38 za naftu tipa brent.

Zdravković se ne slaže sa ovom procenom, a napominje i da nas očekuje velika razlika između cena nafte u Evropi i SAD, koja je ranije bila negde 1,5 dolara, a sada ide i do 4-5 dolara. On očekuje da će ta razlika samo biti uvećana zbog loše situacije u Evropi.

„Mislim da je skroz realno očekivati naftu sledeće godine na 60 dolara pogotovo kada uzmemo u obzir trenutna geopolitička dešavanja i globalnu makroekonomiju. Što se tiče Srbije nisam siguran (da će cene ići na dole) jer se ipak radi o tržištu koje ima karakteristike oligopola,“ kaže za Novu ekonomiju Mihailo Đurđević, investicioni analitičar iz Senzal Capitala.

 

Izvor: Nova ekonomija

Tagovi:

Energetika Gorivo Nafta
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija

Novine u plaćanju računa za struju

14.јул 2025. I.M.

Nova ekonomija: Građani od ovog meseca račune za struju uplaćuju u Alta banci

Elektroprivreda Srbije obavestila je korisnike da se od juna menja račun za uplatu struje – umesto trezorskog, uplate idu na račun privatne Alta banke, u vlasništvu Davora Macure, biznismena bliskog SNS-u. EPS nije dao obrazloženje za ovu odluku, niti detalje ugovora

Marina Dorćol

14.јул 2025. I.M.

Direktor Sebre: Otvoreni smo za građane, sumnje su posledica loših iskustava iz prošlosti

Tomaš Klima, direktor kompanije Sebre, izjavio je da je investitor projekta „Marina Dorćol“ spreman na potpunu transparentnost i komunikaciju s građanima. Najavio je redovne sastanke i otvorena vrata za komšije, a sumnje u zagađenost zemljišta odbacio pozivajući se na izveštaj Zavoda za javno zdravlje

Telefoniranje u inostranstvu

14.јул 2025. N. R.

Kada će građani Srbije moći u EU bez rominga?

Ukoliko se najave ne izjalove, u prvoj polovini naredne godine bi srpski građani mogli iz Evropske unije da telefoniraju kao od kuće

Jovanjica

12.јул 2025. B. B.

Nova ekonomija: Podaci NBS govore da „Jovanjica“ više nije u blokadi

Kako se vidi na sajtu NBS, blokada je okončana 10. jula

Javni beležnici

12.јул 2025. Novak Marković

Poskupele usluge notara, neke više nego duplo

Vlada Srbije usvojila je novu javnobeležničku tarifu na kojoj je sada vrednost boda porasla sa 150 na 180 dinara, što je porast od 20 posto. Pored toga pojedine naknade sada su duplo skuplje nego što su bile

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure