Kamatne stope
Šta znači ograničenje kamatne stope na dozvoljeni i nedozvoljeni minus?
Kamatne stope na dozvoljeni i nedozvoljeni minus ograničene su za sve banke. Ipak, kod ulaženja u minus treba biti oprezan sa „vrućim novcem“
Mediji svake godine pišu da će Srbija zabraniti uvoz automobila sa Euro 3 i Euro 4 motorima, ali se to, ipak, ne dešava. U Srbiji i dalje dominiraju gotovo punoletni automobili sa Euro 3 motorom i jedina je zemlja u Evropi koja i dalje dozvoljava uvoz takvih automobila
Nakon odluke Crne Gore da od 1. jula zabrani uvoz automobila sa Euro 3 i 4 motorima, Srbija je postala poslednje evropsko utočište za takva vozila. Bosna i Hercegovina je uvoz polovnih vozila sa ovakvim standardom motora zabranila još 2019. godine.
U međuvremenu, EU se priprema za novi iskorak jer uvodi obavezan Euro 7 standard emisije izduvnih gasova od novembra 2026. godine.
Za to vreme, prodaja polovnjaka starijih od 15 godina u Srbiji cveta – svega 17 odsto ukupno prodatih vozila su nova.
„Za prva četiri meseca ove godine 60 odsto ukupno prodatih polovnih vozila su ona ‘najgora’, u ekološkom i bezbednosnom smislu. To su Euro 3 i Euro 4 vozila, koja su zabranjena za uvoz u svim zemljama regiona i Evrope“, ukazuje Aleksandra Đurđević iz Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova za RTS.
Prema podacima koje je objavila Asocijacija, više od polovine uvezenih polovnih automobila u 2023. godini imali su Euro 3, odnosno Euro 4 motor.
U Srbiju je tokom 2023. godine uvezeno 131.905 polovnih vozila, što je 610 manje nego godinu dana ranije. Kako navode, uočljiv je trend smanjenja ako se pogledaju i brojevi iz 2021. kada je u Srbiju uvezeno 152.803 korišćenih vozila.
Od ukupnog broja uvezenih vozila čak 55,4 odsto je onih sa motorima koji ispunjavaju Euro 3, odnosno Euro 4 ekološke norme – ukupno 73.051 vozilo.
Iako je Vlada Srbije u novembru 2022. usvojila program za zaštitu vazduha kojim je predviđeno da se od 1. januara ove godine zabrani uvoz vozila sa Euro 3 i 4 motorima, to je ostalo samo mrtvo slovo na papiru.
„Neophodnost je da se podmladi vozni park iz bezbednosnih, zdravstvenih i ekoloških razloga. Ne smemo da dozvolimo da se druge zemlje rešavaju zabranjenih vozila, svog otpada, tako što ih izvoze u našu zemlju“, naglašava Đurđević.
Docent sa Mašinskog fakulteta Predrag Mrđa navodi da takvi automobili sa razlogom napuštaju evropsko tržište. „Mi, kao konzumenti, onda ovde imamo, to što imamo“, kaže Mrđa.
Dodatni problem je što su velikom broju automobila sa Euro 3 i 4 standardom, skinuti sistemi za prečišćavanje izduvnih gasova, što ih svrstava među najveće zagađivače vazduha.
I odluka o redovnoj kontroli izduvnih gasova i katalizatora „na čekanju“ je bar do 2025. godine.
Predviđeno čak i ukidanje Euro 5 standarda
Kako piše sajt Polovni automobili, u ovom momentu nemoguće je dati prognozu kad bi mogla da počne zabrana uvoza automobila sa Euro 3 i Euro 4 motorima u Srbiju.
Ovaj sajt podseća da je zabrana uvoza polovnih vozila koja ne ispunjavaju Euro 3, Euro 4 i Euro 5 standard deo „Programa zaštite vazduha u Republici Srbiji za period od 2022. do 2030. godine“.
U okviru tog programa predviđeno je čak i ukidanje Euro 5 standarda već od 1. januara 2025. godine, kao i subvencionisanje kupovine novog ili polovnog Euro 6 automobila, ukoliko vlasnik na reciklažu preda svoj Euro 1, Euro 2 ili Euro 3 dizelaš.
Vozni park skoro „punoletan“
I veliko međunarodno istraživanje „Vremena“ iz novembra prošle godine pokazalo je da je Srbija oaza za evropske starudije.
Stručnjaci su uvereni da se Srbija – kao ni druge siromašne zemlje Balkana, Afrike ili centralne Azije – još dugo neće izbaviti od sudbine da vozi evropske krševe.
Sredinom prošle godine Evropska komisija (EK) predložila je da se stariji, dotrajali automobili, popularni „polovnjaci” više ne prodaju i ne izvoze van EU. Ali za sada je sve ostalo na predlogu.
„Zapad hoće da bude čist i održiv, odgovoran za sebe, ali ne za druge – izvozi prljavu tehnologiju da zagađuje do kraja roka trajanja. Isto radi i Kina – ovde kod nas ne poštuje ni minimalne standarde“, rekao je ranije za „Vreme” Marko Vujić, docent na Fakultetu političkih nauka koji se bavi pitanjima ekologije.
Zašto Srbija ne zabrani uvoz
Prema podacima Asocijacije, prosečna starost automobila u Srbiji je 17 godina.
Resorni ministar Goran Vesić je naveo da je realan cilj da se prosečna starost vozila do 2030. godine obori na 14 godina. Nije mu pravo što Evropljani ovde izvoze sve i svašta. „Oni neće da zabrane izvoz jer tako omogućuju građanima dodatni prihod. Nema smisla svoje probleme izvoziti drugima u Evropi, ali to tako uvek ide“.
No, bolje je pitanje zašto Srbija ne zabrani uvoz makar najstarijih automobila?
„Nismo mi dovoljno bogata zemlja da možemo da promenimo propis preko noći i da od sutra svi voze automobile Euro 6”, pričao je Vesić. „Ljudima treba vremena da se naviknu, nemaju svi novca da odmah zamene automobil“.
Srpski mediji svake godine pišu da će konačno biti zabranjen uvoz vozila sa Evro 3 i Evro 4 standardom. Ali, isto su pisali i prošle i pretprošle godine. Navodno je mera više puta razmatrana u Vladi, ali se od nje odustajalo u strahu da se ne naljuti siromašnije biračko telo.
Kamatne stope na dozvoljeni i nedozvoljeni minus ograničene su za sve banke. Ipak, kod ulaženja u minus treba biti oprezan sa „vrućim novcem“
Posebno zabrinjava to što se pogoršavaju sve komponente spoljnotrgovinske razmene: smanjuju se doznake, raste odliv po osnovu dividendi i kamata, a uvoz raste brže od izvoza
Naftna industrija Srbije (NIS) obavestila je poljoprivrednike da 27. januara ističe uredba po kojoj imaju pravo na povlašćenu cenu dizela od 179 dinara po litru
Mesec dana po osnivanju firma „Moon Design” dobila je posao vredan 28.600 evra. Naime, zgrada u kojoj će biti novo sedište preduzeća EXPO 2027, dobiće tablu sa oznakom firme
Niški aerodrom beleži pad broja putnika i letova, uprkos otvaranju nove terminalne zgrade i najavljenim subvencijama. Da li će se situacija promeniti ove godine, pošto irska kompanija Rajaner vraća letove do Stokholma i Krfa i počinje da leti pet puta nedeljno do Malte, ostaje da se vidi
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve