img
Loader
Beograd, 23°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Javne finansije

Ekonomista za „Vreme”: Šta znači što Srbija konačno ima „investicioni rejting“

07. октобар 2024, 12:27 Sanja Zrnić
Foto: Freepic/pvproductions
Uvođenje evra nije svuda prošlo glatko
Copied

Srbija je dobila novi investicioni kreditini rejting. Ekonomista Saša Đogović objašnjava za „Vreme” šta to tačno znači za privredu i građane

Rejting agencija „Standard end Purs (S&P)“ je podigla dugoročni državni rejting Srbije za jedan stepen više: sa neivensticionog „BB+“, na investicioni „BBB-„, navodi se u saopštenju koje je prenela agencija privrednih vesti „Blooomberg“.

Rejting „BBB“, najniži u grupi investicionih, kako objašnjava „Standard end Purs“, znači da „obveznik ima adekvatan kapacitet da ispuni svoje finansijske obaveze. Međutim, verovatnije je da će nepovoljni ekonomski uslovi ili promenljive okolnosti dovesti do oslabljenog kapaciteta obveznika da ih ispuni“.

Pozitivan iskorak

Srbija je do sada bila u kategoriji špekulativnih, odnosno „džank” obveznica, koje su se smatrale rizičnim.

Ekonomista Saša Đogović kaže za „Vreme” da ova ocena, iz makroekonosmkog aspekta govori o tome da su javne finansije pod kontrolom.

„U tom smislu smo prešli granicu špekulativne zone u zonu investicionog ranga”, kaže Đogović.

To znači, dodaje, da se će Srbija imati mogućnost da se zadužuje po nižim stopama jer će premija rizika biti niža.

„Pri tome će biti širi spektar onih koji će, recimo, poželeti da dođu u posed državnih hartija od vrednosti”, kaže Đogović.

Na taj način, objašnjava, se otvara mogućnost Srbiji da ostvari određene uštede u svom budžetu, što će delovati dodatno ohrabrujuće za sam budžet Republike Srbije.

„U svakom slučaju to je pozitivan iskorak jer se prvi put dešava da je Srbijia prešla u zonu investicionog ranga, kreditnog rejtinga. Tako da ovo može imati povoljne efekte na ukupnu privrednu dinamiku.

Jer ta sredstva koja će ostati od zaduživanja po nižoj kamaptnoj stopi, mogu se iskoristiti u neke druge svrhe. Recimo za nove investicione projekte ili za određena socijalna davanja”, kaže Đogović.

„Mnogo toga zavisi od pregovora sa MMF-om”

Sa druge strane, sagovornik „Vremena” napominje da Srbija po drugoj rejting agenciji „Fič” i dalje nije zakoračila u tu sferu investicionog ranga.

„U toku su pregovori sa MMF-om pa ćemo videti kako će oni oceniti ovo produbljivanje fiskalnog deficita rebalansa budžeta sa 2, 2 na 2, 9 odsto BDP-a i kako će dalje pregovori teći”, kaže Đogović.

Podseća i da se sad priprema budžet za 2025. godinu i dosta zavisi od tih pregovora kakvu će konstrukciju imati.

„Da li će ići u pravcu spuštanja fiskalnog deficita ili njegovog zadržavanja na ovom nivou. MMF je vrlo osetiljiv na podizanje, jer to povećava i socijalna očekivanja i nivo zaduženosti u zemlji, te su tu vrlo obazrivi i rigorozni”, kaže Đogović.

Ukoliko pregovori budu imali negativan eho, ovaj investicioni rang ne bi mogao biti zadržan.

„Ja računam da će doći do određenog kompromisnog rešenja MMF-a i Vlade. Jer nam ovo otvara vrata da i ‘Fič’ krene stazama ’Standard end Purs-a’”, kaže Đogović.

Šta nam govore primeri iz regiona?

Agencija „Standard end Purs” je 13. septembra povisila investicioni rejting Hrvatske sa „BBB+“ na „A-“, što je najviša ocena koju je zemlja ikada dobila.

Đogović za „Vreme” objašnjava da je Hrvatska članica EU i NATO saveza što joj daje vetar u leđa da dostigne taj nivo „zelene zone”.
To važi i za druge zemlje iz regiona koje su članice EU i NATO saveza, dok Srbije nije.

„U tom smislu semože reći da sam ulazak Srbie u EU ne podrazumeva da Srbija bude članica NATO saveza, ali da može da bude pouzdan partner u bezbednosnom smilu, zbog ove ocene”, kaže Đogović.

On objašnjava da ova ocena znači da se Srbija smatra pouzdanim političkim partnerom i zemljom koja nema izraženih političkih turbulencija, koje bi mogle da ugroze javne finansije ili postojeće ekonomske tokove.

„Makropodaci govore da se inflacija stišava, da je javni dug pod kontrolom u odnosu na BDP, da postoji njegova rastuća dinamika, rekordan nivo ukupnih deviznih rezervi i stabilan devizni kurs.

To ukazuje na punu kontrolu javnih finasnija i ekonomskih tokova u zemlji”, kaže Đogović.

Vreme će pokazati opravdanost investicija

Kada je reč o dugoročnoj porceni, tek za nekoliko godina će moći da se vdi da li će trenutne investicije doneti nove vrednosti budžetu Republike Srbije.

„Ukoliko su na primer, investicije kvalitativno loše urađene i ne budu rentabilne u nekom srednjeročnom periodu, Srbija može ponovo da uđe u špekulativnu zonu. Jer, ukoliko BDP počne da ‘koči’ u dinamici rasta, ako nove investicije nisu odskočna daska za nastavak bar umerenog privrednog rasta, onda postoji bojazan da javni dug neće biti pod kontrolom i narušava se postojeća percepcija”, kaže Đogović.

To ostaje da se vidi jer, kako kaže, mi za sada ne znamo ekonosmkosku opravdanost ulaganja u Nacionalni stadion ili EXPO posle 2027. godine.

„Tako da bih od tog perioda pa nadalje stavio upitinik na to kako će se održavati stvari u vezi sa ukupnim rastom BDP-a i opserviranjem javnog duga zemlje”, kaže Đogović.

Šta je investicioni kreditni rejting

Kreditni rejting države odražava procenu njene sposobnosti da ispunjava svoje finansijske obaveze, odnosno da otplaćuje svoje dugove.

Kao takav, kreditni rejting je jedan od ključnih pokazatelja za investitore prilikom donošenja odluke da ulože u određenu zemlju, bilo da se radi o otvaranju fabrike (strane direktne investicije) ili o kupovini državnih obveznica (portfolio investicije)

Tako, viši kreditni rejting predstavlja veću sposobnost države da vraća svoje dugove i manji rizik za investitore. Pozitivni efekti višeg rejtinga su veći priliv investicija i niži troškovi zaduživanja države.

Skala kreditnih rejtinga obuhvata 22 različita nivoa rejtinga, pri čemu ih uopšteno možemo podeliti u dve osnovne grupe – rejtinzi investicionog ranga (Investment Grade), koji obuhvataju 10 najviših nivoa rejtinga i rejtinzi neinvesticionog ranga (Non-investment Grade), koji obuhvataju 12 nižih nivoa rejtinga.

Tagovi:

Ekomonija Investicioni rejting Javne finansije Javni dug
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija

Novine u plaćanju računa za struju

14.јул 2025. I.M.

Nova ekonomija: Građani od ovog meseca račune za struju uplaćuju u Alta banci

Elektroprivreda Srbije obavestila je korisnike da se od juna menja račun za uplatu struje – umesto trezorskog, uplate idu na račun privatne Alta banke, u vlasništvu Davora Macure, biznismena bliskog SNS-u. EPS nije dao obrazloženje za ovu odluku, niti detalje ugovora

Marina Dorćol

14.јул 2025. I.M.

Direktor Sebre: Otvoreni smo za građane, sumnje su posledica loših iskustava iz prošlosti

Tomaš Klima, direktor kompanije Sebre, izjavio je da je investitor projekta „Marina Dorćol“ spreman na potpunu transparentnost i komunikaciju s građanima. Najavio je redovne sastanke i otvorena vrata za komšije, a sumnje u zagađenost zemljišta odbacio pozivajući se na izveštaj Zavoda za javno zdravlje

Telefoniranje u inostranstvu

14.јул 2025. N. R.

Kada će građani Srbije moći u EU bez rominga?

Ukoliko se najave ne izjalove, u prvoj polovini naredne godine bi srpski građani mogli iz Evropske unije da telefoniraju kao od kuće

Jovanjica

12.јул 2025. B. B.

Nova ekonomija: Podaci NBS govore da „Jovanjica“ više nije u blokadi

Kako se vidi na sajtu NBS, blokada je okončana 10. jula

Javni beležnici

12.јул 2025. Novak Marković

Poskupele usluge notara, neke više nego duplo

Vlada Srbije usvojila je novu javnobeležničku tarifu na kojoj je sada vrednost boda porasla sa 150 na 180 dinara, što je porast od 20 posto. Pored toga pojedine naknade sada su duplo skuplje nego što su bile

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure