
Aukcija dresova
Košarkaška legenda Miroslav Berić pomaže prosvetnim radnicima
Na aukciji „Mićini dresovi za prosvetu“ naći će se dresovi koji su obeležili karijeru Miroslava Berića
Vučićeva ideja o Alimentacionom fondu stigla je uoči 8. marta, ali nije nova – opozicija o njoj govori već godinama. Kako će funkcionisati Alimentacioni fond u praksi
Nakon povlađivanja pobunjenim studentima stanovima za mlade, marketinška kampanja vlasti preusmerena je na novu ideju, koja je saopštena, simbolično, uoči Međunarodnog dana žena.
Ovog puta, u pitanju je osnivanje Alimentacionog fonda, koje je najavio lično predsednik države.
„Ići ćemo sa predlogom Zakona o Alimentacionom fondu za slučaj kad imate muškarca koji ne razume da mora da bude makar elementarno gospodi. Ponosan sam što takav zakon donosimo, ponosan sam na to jer znam da time činimo mnogo ženama koje nemaju ni vremena od brige za decom, ne mogu da stignu svuda, a moraju da se tužakaju sa bivšim supružnikom, s njegovim advokatima“, rekao je Vučić na skupu održanom u Sava centu povodom Međunarodnog dana žena.
Šta je Alimentacioni fond koji najavljuje Vučić i kako će on da funkcioniše?
Privremena mera
Alimentacioni fond predstavljao bi fond iz koga bi deca čiji roditelj – iako je na to obavezan izvršnom ispravom odnosno pravnosnažnom i izvršnom sudskom presudom – ne plaća izdržavanje detetu najmanje dva meseca uzastopno.
Pravo na privremeno izdržavanje trajalo bi do 18. godine života, odnosno sve dok roditelj ne počne u celosti da izvršava obavezu izdržavanja.
Inače, postojanje ovakvog fonda već je uvedeno u hrvatsko i crnogorsko zakonodavstvo, dok bi za domaći pravni sistem uvođenje alimentacionog fonda predstavljalo novost.
Izbegavanje plaćanja alimentacije
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u Srbiji se godišnje razvede više od 9.000 brakova, od čega preko 5.000 sa decom.
Kako je ranije pisao RTS, prema nekim procenama, samo trećina razvedenih očeva, odnosno tri četvrtine majki, redovno plaća mesečne naknade.
Neplaćanje izdržavanja je krivično delo za koje je kazna ili novčana ili do tri godine zatvora. Međutim, praksa pokazuje da takvi postupci često traju dugo, a dužnici izdržavanja koriste razne načine kako bi izbegli obavezu – sakrivaju imovinu, nekretnine, daju otkaze, kako izvršitelji ne bi mogli da sprovedu plenidbu. Dugovanja su i do milion dinara, piše RTS.
Zatvorska kazna se najređe primenjuje. Na primer, u 2021. godini je zbog neplaćanja alimentacije podneto 1.795 krivičnih prijava, a u zatvoru su završile 123 osobe.
Ipak, zatvorska kazna ne može da obezbedi finansijsku podršku detetu u trenutku kada je ona potrebna. Tako je i nastala ideja o Alimentacionom fondu, odakle bi se deci plaćalo izdržavanje umesto onog roditelja koji ne poštuje svoju zakonsku i sudsku obavezu, a ovaj fond potom bi se refundirao od roditelja koji je bio dužan da izvršava obavezu davanja izdržavanja, a to nije činio.
Predlog opozicije
Interesantno je, međutim, što predsednik Srbije govori o predlogu Zakona o Alimentacionom fondu, a takav je još u julu 2024. godine stigao u Skupštinu Srbije – i to kao predlog opozicije, koja već godinama priča o ovom rešenju.
Predstavnica predlagača bila je narodna poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić, a predlog je potpisalo 30 poslanika opozicije. Među njima su, osim SSP-a, i članovi poslaničke grupe Srbija centar, kao i Ekološkog ustanka.
Na aukciji „Mićini dresovi za prosvetu“ naći će se dresovi koji su obeležili karijeru Miroslava Berića
Podrška studentima je na dan kada je organizovan najveći skup u istoriji Srbije u Beogradu stigla i iz inostranstva. Koje poruke su poslali
Uoči velikog protesta 15. marta, SPC poziva da nasilje svake vrste bude odbačeno. Sličnu poruku imaju i studenti, koji apeluju na sve verske zajednice da budu uz svoj narod, zaštite mlade i pomognu da sve protekne u miru
Među novim izrazima koje su skovali studentski protesti su i - ćaci ili pak, Ćaci. Tako se javila dilema - kako se izraz menja po padežima, a tu je i nedoumica - da li se piše velikim ili malim slovom?
Položaj Srba na Kosovu, odnos vlasti prema njima, odnos naroda prema takvom životu oslikani su u pesmi „Tišina“ repera Londana Londaneze. On je za Radio Goraždevac rekao da odgovornost snosi vlast u Beogradu, ali da u pesmi govori i o odgovornosti naroda
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve