
Visoko obrazovanje
Macut: Najveća obrazovna kriza u istoriji Srbije
Svi državni univerziteti rade, izjavio je premijer Srbije Đuro Macut, dodavši da je ovo najveća obrazovna kriza u istoriji zemlje
Posle niza protesta, blokada i akcija, Novosađani organizuju novu aktivnost. Od petka, 25. jula, univerzitetski kampus postaje prostor otvorenog dijaloga, umetnosti i borbe za dostojanstvo
U gradu iz kog je, usled tragedije u kojoj je stradalo 16 ljudi, sve krenulo, nastavlja se akcija slobode i borbe za dostojanstvo.
Zborovi građana Novog Sada proteklih dana obilazili su adrese funkcionera Srpske napredne stranke. Sada poručuju da niko nije umoran i u petak (25. jul) će se okupiti na nekoliko lokacija, a zatim nastaviti ka univerzitetskom kampusu gde počinje manifestacija „Leto na kampusu”.
„Kampus će tokom leta biti prostor otvorenog dijaloga, umetnosti i borbe za dostojanstvo i osnovna ljudska prava, mesto gde se kreativnošću, dijalogom i idejama suprotstavljamo brutalnoj svakodnevnici i utiremo put budućnosti”, navodi se u pozivu na događaj.
Kako se dodaje, „sloboda ne dolazi sama. Stvaramo je zajedno, kroz umetnost, otpor i solidarnost. Ovog leta kampus je sloboda. Zato, ne zaboravite, za pumpanje onih čije ruke su prekrivene krvlju. Niko nije umoran”.
View this post on Instagram
Okupljanje na pet lokacija
Kako su naveli, kao mesto okupljanja je izabrano pet lokacija, a nakon okupljanja će građani krenuti u protestnu šetnju ka kampusu.
Prva je u Petrovaradinu, a raskrsnici Reljkovićeve i Preradovićeve, gde će se okupiti samo biciklisti. Sledeća lokacija okupljanja je na Keju, na kružnom toku Ulice Marka Miljanova.
Treća lokacija je, kako su saopštili organizatori, na raskrsnici Temerinske i Kisačke ulice. Futoška pijaca određena je kao četvrta lokacija.
Peta lokacija su Bulevar Cara Lazara i Bulevar Evrope. Kako se navodi, svaku rutu će prevoditi student, noseći zastavu Kampusa.
„Leto na Kampusu”
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu objavili su i program prvog vikenda manifestacije „Leto na kampusu“, koja se održava od petka, 25. jula, do nedelje, 27. jula.
„Počinje! Program prvog vikenda je tu. Ovog leta, Kampus postaje više od mesta – postaje prostor borbe, zajedništva i slobode. Naš otpor pretvaramo u stvaranje. Našu borbu u dijalog”, poručuju studenti u blokadi.
Kako su istakli, u narednim nedeljama, oni otvaraju vrata umetnosti, muzici, znanju i razgovoru.
„Očekuju vas koncerti, tribine, izložbe, radionice, performansi, dečiji program i zajednički trenuci koji vraćaju veru u snagu zajednice. Ulaz je slobodan – i ostaje takav. Jer sloboda nije privilegija, nego pravo. Dobrodošli na Kampus”, poručili su studenti.
View this post on Instagram
„Povorka ka slobodi”
Kako su istakli, u petak, 25. jula od 19 časova kreće „Povorka ka slobodi”.
Od 20 časova planirana je ceremonija otvaranja, a sledi koncert i nastup di-džeja.
U 23.52 biće održano 16 minuta tišine za stradale u padu nadstrešnice Železničke stanice u tom gradu 1. novembra 2024. godine.
Tokom vikenda, planirani su koncerti, otvaranje izložbe, tribina, bioskopska projekcija.
Poziv komšijama u pomoć
Zborovi Novi Sad objavili su ranije poziv za komšije koje žele da doprinesu organizaciji manifestacije u kampusu, tako što će napraviti rukotvorine ili donirati stari nameštaj.
„Ako znate da pravite bilo šta rukama, bilo koje rukotvorine, javite se! Pripremamo bazar u kampusu, u sklopu studentskog programa i želimo da napravimo što više stvari zajedno. Svaka ideja, veština i par ruku znači”, apelovali su Zborovi.
View this post on Instagram
Koje su do sada akcije organizovane u Novom Sadu?
Ubrzo posle pada nadstrešnice Železničke stanice, građani su se, na poziv opozicije, okupili u centru grada, sa zahtevom da svi koji su odgovorni za nesreću budu kažnjeni i da premijer Srbije i gradonačelnik Novog Sada podnesu ostavke. Oni su zatražili da ti zahtevi budu ispunjeni u roku od 48 sati.
Talas protesta ubrzo se proširio čitavom državom.
Opozicija je ispala iz organizacije, a akcije koje su usledile, organizovali su studenti koji su ubrzo blokirali fakultete.
Počelo je svakodnevno odavanje pošte stradalima, te organizovanje protesta.
Prvog februarskog dana, u Novom Sadu su bila blokirana tri mosta. Desetine hiljada ljudi iz svih krajeva Srbije došlo je tada u glavni grad AP Vojvodine. Studenti iz Beograda pešačili su u prvom studentskom maršu do Novog Sada.
Tako je krenula i akcija pešačenja na sve velike proteste u zemlji, a zatim i obilazak sela.
Novosađani su nastavili u mesecima koji su usledili sa akcijama po gradu. Posle protesta 28. juna, brzo su se uključili u blokade ulica.
Organizovali su i blokade biciklima, a tokom održavanja Egzita, na mostu koji vodi do Petrovaradinske tvrđave, postavili su izložbu fotografija i transparenata, kako bi posetioce podsetili na ono što se u zemlji dešava od novembra 2024.
Poslednjih dana obilazili su adrese na kojima su prijavljeni funkcioneri Srpske napredne stranke, a posetili su i profesorku Mariju Vasić, uhapšenu pred protest 15. marta u Beogradu, koja se sada nalazi u kućnom pritvoru.
Izvor: 021/Moj Novi Sad/Vreme
Svi državni univerziteti rade, izjavio je premijer Srbije Đuro Macut, dodavši da je ovo najveća obrazovna kriza u istoriji zemlje
Studenti u blokadi niškog Univerziteta saopštili su da je Apelacioni sud u Beogradu ukinuo pritvor studentu Pravnog fakulteta u Nišu Dimitriju Dimiću i studentu Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu Luki Stevanoviću
Pred tužilaštvom u Valjevu okupilo se nekoliko desetina građana zbog saslušanja privedenih na skupu ispred prostorija SNS-a. Prisutna je i policija za razbijanje demonstracija, a došlo je i do sukoba okupljenih sa policijom
Nakon otkaza radniku Kolubare Goranu Perišiću, građani su blokirali autoput Miloš Veliki kod Lajkovca u znak protesta. Intervenisala je Žandarmerija, privedeno je više osoba, a mediji izveštavaju i o upotrebi biber-spreja. Perišić tvrdi da je otkaz politički motivisan, jer je javno kritikovao vlast
U većem delu zemlje na snazi crveni meteo-alarm, a temperatura će dostizati 43 stepena Celzijusa.
Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)
Najgore je iza nas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve