Dan nakon postavljanja novogodišnje rasvete gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, saopštio j da Grad neće organizovati doček Nove godine, niti Srpske nove godine
Odluka je doneta iz pijeteta prema žrtvama tragične nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je tragično stradalo 15 osoba, a dve su teško povređene.
Beogradu, pak, ništa ne remeti planove za praznično veselje.
Akrobate, alternativni bendovi i plesači
Grad Beograd raspisao je tender za organizaciju manifestacije „Beogradska zima”, koja uključuje novogodišnje koncerte, dečje manifestacije i postavljanje rasvete u gradu, piše Nova ekonomija. Procenjena vrednost nabavke je 275 miliona dinara, odnosno oko 2,35 miliona evra.
Grad Beograd, preciznije Gradski sekretarijat za kulturu, i ove godine organizovaće manifestaciju „Beogradska zima”, koja će obuhvatiti koncerte, dečji program, novogodišnju rasvetu…Kako se navodi u tenderskoj dokumentaciji objavljenoj na Portalu javnih nabavki, „Beogradska zima” ove godine biće fokusirana na „vizuelni doživljaj”.
Planirani su i koncerti na Trgu Republike, u novogodišnjoj noć i povodom proslave Pravoslavne Nove godine. Uz to biće održane brojne druge manifestacije na različitim mestima u gradu. Osim muzike i rasvete, planirano je da tokom čitavog trajanja manifestacija budu angažovane akrobate, alternativni bendovi i plesači…
Koliko traje javno pokazivanje žalosti?
Psiholog i prof. dr Žarko Trebješanin kaže za „Vreme” da je pitanje proslave vrlo delikatno, ali je najvažnije postupati po subjektivnom osećaju.
„Još je blizu tragedija koja se dogodila u Novom Sadu, kao i sve ono što se dešavalo posle i što se još uvek dešava. Hapšenje i maltretiranje ljudi, ne znamo ni da li će da biti podignute neke optužnice protiv njih. Koji su zapravo, samo hteli da upozore na opasnost koruptivne gradnje”, kaže Trebješanin.
Sa druge strane, dodaje, imali smo toliko tragedija da čovek može reći „život mora da ide dalje”.
„Meni lično deluje malo degutantno i neukusno da se kiti grad i da se širi lažno veselje, kao da se ništa nije desilo. Opet, ne mogu da kažem da ne razumem ljude koji mogu iskreno sve to da žale, ali da kažu nastavlja se život biće i dalje i rađanja, slavlja i novih godina..”, kaže Trebješanin.
Sagovornik „Vremena” dodaje da mu, lično, već godinama u ovoj zemlji nije do slavlja, zbog brojnih tragedija i zbog toga što živimo daleko od normalnih uslova u kojima je sasvim normalno da se slavi.
„Čini mi se da je ipak za većinu ljudi praznično slavlje nategnutno i izveštačeno. Opet, sve je stvar i svakog pojedinačno. Na kraju, imali smo svi i u porodici lične gubitke pa je individualno pitanje koliko traje javno pokazivanje žalosti”, kaže Trebješanin.
Budžet u neskladu sa finansijskom situacijom
Direktor Centra za lokalnu samoupravu Nikola Jovanović kaže za „Vreme” da nema ništa protiv da se Beograd ulepša za novodišnje praznike, ali da treba uzeti u obzir tragediju u kojoj su poginuli nedužni ljudi, kao i finasijsku situaciju Grada.
„Grad je pred nekom vrstom bankrota. Sve što je suštinski važno za razvoj grada je zaustavljeno. Od rekontrukcija ulica do kapitalnih projekata. Tako da mislim da bi, kada je problem isplatiti plate zaposlenima u Gradskoj upravi, svaka pristojna vlast trebalo da prištedi gde može“, kaže Jovanović.
Siguran sam, dodaje, da svi žele normalnu atmosferu, ali uzimajući u obzir ljude koji su nastradali i loše finansijsko stanje, sve bi to trebalo da bude mnogo svedenije.
„Iznos za novogodišnje praznike je u potpunom neskladu sa finansijskom situacijom u Gradu” zaključuje Jovanović.