Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Istraživanje nesreće i objašnjenje pada konstrukcije nadstrešnice (kao dela sistema građevine) moraju dati građevinski inženjeri, konstruktori, i to isključivo na osnovu uvida u tzv. forenzički materijal, odnosno elemente konstrukcije koji su se međusobno odvojili u trenutku nesreće
Nakon evo sad već nekoliko dana intenzivnog prisustva u medijima tumačenja razloga nesreće u Novom Sadu, koja je odnela 14 života, moram da zaključim da su buka i bes, u tom povodu, takođe neka jasna i ne baš sretna slika ove sredine.
Ošamarena sumnjama struka
Jedan pravac te kakofonije odnosi(o) se na odgovornost arhitekte, arhitektkinja ili arhitekata uopšte u nesreći. U tom smislu veoma je bitno da se Udruženje arhitekata Srbije oglasilo saopštenjem jer je naša, inače svugde u svetu omiljena i s pažnjom i divljenjem doživljavana profesija, odjednom ošamarena sumnjama. Za to će biti potrebno vreme da se slika javnosti pročisti.
U sklopu toga je i neukusno, teško nekarakterno posredno optuživanje arhitekte autora Železničke stanice u Novom Sadu da je sagradio nešto sklono padu. I sâm sam, u jednom od svojih gostovanja po TV kanalima, izričito, nakon pojavljivanja takvih teza, požurio uzeti u odbranu tog pokojnog kolegu Imrea Farkaša, autora zdanja iz 1964, koje je inače veoma cenjeno u našoj baštini arhitekture Moderne.
Forenzički materijal je dokaz
Drugi pravac koji je zapahnuo našu javnost nakon tragedije je nerazumevanje, zapravo neznanje, da u ovom događanju, pre svega i svih, istraživanje nesreće i objašnjenje pada konstrukcije nadstrešnice (kao dela sistema građevine) moraju dati građevinski inženjeri, konstruktori, i to isključivo na osnovu uvida u tzv. forenzički materijal, odnosno elemente konstrukcije koji su se međusobno odvojili u trenutku nesreće.
U tom smislu silna lična tumačenja u javnosti, pa i od kolega arhitekata, bez dovoljno uvida i promišljenosti samo stvaraju šumove i konfuziju u javnom mnjenju. Jedan od takvih trenutaka je i priča o skupljanje vode oko kotvi zatega na krovu (!) iako se one nalaze na najvišoj tački krovne površine. A voda još nije naučila da trči uzbrdo.
Neuzbuđenost države
Treći i, pojavno, najbesmisleniji vektor događanja je sučeljavanje relativne neuzbuđenosti državnog aparata, osim u međuvremenu podnete ostavke ministra Vesića (koliko god da je ranije umeo da iritira javnost – čiji mandat izgleda da ne pokriva datume donošenja glavnih odluka u povodu rekonstrukcije u Novom Sadu), i protesta društva na skali od veoma masovnog signala građana u novosadskom mimohodu, pri kraju prožetog primitivnom destrukcijom jednog broja neidentifikovanih maloumnika, pa sve do dolaska uveče u Novi Sad predsednika Republike da bi poručio „da će ih on(i) ponovo pobediti!“ (!?), valjda na nekim izborima.
Jedino mu se omaklo da ne primeti da se nije pojavio u Novom Sadu kada je smrvljeno onih četrnaestoro, ali jeste došao da poseti sedište svoje stranke.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve