Kako je navedeno u ugovoru koji je objavljen, otpravnik poslova u Ambasadi Srbije u Vašingtonu Vladimir Marić u julu je potpisao ugovor sa pomenutom lobističkom kućom da radi u interesu Vlade Srbije
Vlada Srbije sklopila je nov ugovor sa američkom lobističkom firmom „BGR Gaverment Afers”, koji će nas koštati 600.000 dolara godišnje i i to ne računajući dodatne troškove. Pomenuta kompanije bila je angažovana i prošle godine, a efekti njihovog lobiranja za sad su nevidljivi, objavila je Nova.rs.
Kako je navedeno u ugovoru u koji su novinari ovog portala imali uvid, otpravnik poslova u Ambasadi Srbije u Vašingtonu Vladimir Marić u julu je potpisao ugovor sa pomenutom lobističkom kućom da radi u interesu Vlade Srbije.
„BGR će nastaviti da radi u ime Kompanije do 19. jula 2025. godine pod uslovima ranije potpisanog Ugovora između BGR i Ambasade Srbije u Vašingtonu, koji je stupio na snagu 20. jula 2023. godine. Uzimajući u obzir usluge BGR-a, Ambasada Srbije se slaže da plati BGR mesečnu profesionalnu naknadu od 50.000,00 USD za usluge počevši od 20. jula 2024. za period trajanja od jedne godine“, navedeno je u ugovoru.
A kakve će tačno usluge pružiti ova lobistička kuća?
Kako je navedeno, BGR Gavrment će vršiti usluge održavanja „odnosa sa Vladom i sa javnošću tako što će omogućiti komunikaciju sa relevantnim zvaničnicima, donosiocima odluka i medijima u SAD“.
Isti ugovor Srbija je sa pomenutom kompanijom imala i prošle godine.
Foto: efile.fara.govUgovor
Stefanović: Lobiranje za strane vlade u Vašingtonu veoma unosan posao, teško izmeriti konkretan učinak
Zamenik predsednika SSP i nekadašnji prvi sekretar za rad sa američkim Kongresom Borku Stefanoviću kaže da je lobiranje za strane vlade u Vašingtonu veoma unosan posao, ali da je teško izmeriti konkretan učinak.
„Podnose se kvartalni izveštaji Ministarstvu pravde SAD, svi ugovori su javno objavljeni, kao i iznosi koji su plaćeni sa stranim vladama. Problem je što je u opisu preduzetih radnji navedeno da je organizovan sastanak ili razgovor sa nekim zvaničnikom, ali vi nemate mogućnost recimo konkretne realizacije lobiranja – na primer, sastanak sa predsednikom Bajdenom. Znači, takve stvari prosto uvek izostanu, i onda se ugovori koje je vlada sklopila, pretpostavljam, automatski produžavaju. Zaista teško utvrditi na šta je otišao taj novac“, rekao je Stefanović.
Sa druge strane, dodaje da je problematično to što je BGR ugledna firma u Vašingtonu, ali je republikanski nastrojena – a „u SAD su demokrate u administraciji, i onda se naravno postavlja pitanje koliko to stvarno može da ima nekog učinka“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!