Svečanoj ceremoniji pokretanja proizvodnje koja počinje u 10 časova prisustvovaće predsednik Srbije Aleksandar Vučić, generalni direktor fabrike Linglong Tire Feng Vang i kineski ambasador u Srbiji Li Ming.
Foto: Tanjug / Sava RadovanovićFoto: Tanjug/Sava Radovanović
Nova ekonomija je prebrojala novac koji je Srbija uložila u ovu fabriku i piše da je država ovoj fabrici pored subvencija od 75,8 miliona evra, poklonila i zemljište vredno 7,6 miliona evra. Grad Zrenjanin, kako tvrde gradski odbornici iz Zeleno-levog fronta, do sada je uložio 448 miliona dinara za vodovodnu i kanalizacionu infrastrukturu fabrike i još 400 miliona dinara u razminiranje lokacija oko Linglonga, dakle ukupno oko 7,2 miliona evra.
„Ključne institucije svesno prećutkuju kršenja zakona i odobravaju ono što ne bi smele. Ovaj projekat je već ‘pojeo’ sredstva koja bi mogla biti uložena u tri fabrike za preradu vode ili jednu fabriku za prečišćavanje otpadnih voda u Zrenjaninu. Saobraćajna infrastruktura već je sada preopterećena zbog prevoza 300.000 tona sirovina i gotovih proizvoda, a kamioni uništavaju puteve kao oranice“, naveo je Zeleno-levi front u saopštenju.
Foto: Tanjug/Sava Radovanović
Priča počinje još 2018. godine
Fabrika Linglog došla je u Srbiju 2018. godine, a njena izgradnja počela je 2019. godine. Fabrika je u žižu javnosti dospela zbog optužbi da radnici koji grade fabriku rade u ekstremnim uslovima ispod svakog ljudskog dostojanstva, da su im oduzeti pasoši i istekle radne dozvole.
Zvanične reakcije kompanije na te optužbe bile su retke, a obezbeđenje kineskog investitora je u više navrata onemogućavalo novinarima i nevladinim organizacijama komunikaciju sa zaposlenima i prilaz fabričkom kompleksu.
O tome šta se dešava u fabrici koja je opasana zidinama visokim tri metra, a izgrađena na poklonjenom državnom zemljištu od gotovo sto hektara, uz 75 miliona evra odobrenih državnih subvencija, ne zna se mnogo ni neposredno pre ceremonije svečanog otvaranja.
Između ostalog nije poznato šta podrazumeva najavljeno pokretanje proizvodnje, imajući u vidu da prema istraživanju novinara RSE, od tri planirana proizvodna pogona fabrike u Zrenjaninu, jedan pogon nije izgrađen, drugi nema upotrebnu dozvolu, a u trećem je proizvodnja guma počela još pre godinu i po dana.
Da li Linglong može da ode nakon pet godina?
Investicioni projektom, koji obuhvata izgradnju pogona za proizvodnju i servisiranje guma i odgovarajućih proizvoda na lokaciji Slobodne zone na teritoriji grada Zrenjanina, planirano je ulaganje od najmanje 800 miliona evra u materijalna i nematerijalna sredstva.
Od toga je fabrika planirala da uloži u građevinsko zemljište u iznosu od 1,28 miliona evra, a u izgradnju samog objekata fabrike 251,9 miliona evra, dok je u novu opremu za proizvodnju planirala ulaganje od 546,7 miliona evra.
Novoizgrađena fabrika ima ukupnu površinu od 393.660 kvadratnih metara, a Linglong je ugovorom trebalo da kupi 2.145 jedinica opreme za proizvodnju različitih vrsta guma.
Linglong se ugovorom sa Ministarstvom privrede obavezao da novootovrena radna mesta koja su povezana sa investicijom i investiciju zadrži na teritoriji grada Zrenjanina najmanje pet godina od završetka Investicionog projekta.
Za početak, pored 1.200 srpskih radnika, u fabrici bi bilo i angažovano još 300 kineskih radnika koji bi bili poslati iz „Matičnog društva“ za potrebe instalacije opreme, probnog rada i obuke.
Prosečna mesečna plata 1.200 radnika koji će biti zaposleni do 2024. godine, trebalo bi da bude 565,6 evra.
U pogledu kvalifikacione strukture, od 1.200 novozaposlenih planirano je zapošljavanje 131 niskokvalifikovanog, 904 kvalifikovanih i 165 visokokvalifikovanih radnika.
Nepoznat uticaj proizvodnje na životnu sredinu
Tokom probnog rada, Linglong je bio u obavezi da Agenciji za zaštitu životne sredine dostavi izveštaje o merenju emisije zagađujućih materija u vazduh iz pogona u kojem je pokrenuta proizvodnja. Agencija do zaključenja ovog teksta nije odgovorila na zahtev novinara RSE da po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja dostavi te izveštaje.
Informacije da li je početak proizvodnje guma u Linglongu uticao na kvalitet vazduha u Zrenjaninu, nije odgovorio ni grad Zrenjanin.
U izveštajima nezavinske komisije, na osnovu kojih je Linglongu odobren probni rad, navodi se da su pre i tokom probnog rada objekta izvršena merenja emisije zagađujućih materija u vazduh i da su rezultati svih merenja pokazali da nema prekoračenja graničnih vrednosti.
Za tretman emisija zagađujućih materija i neprijatnih mirisa u vazduh ugrađeno je šest filtera za prečišćavanje otpadnog vazduha koji emisiju zagađujućih materija dovodi ispod dozvoljenih graničnih vrednosti emisije, piše u izveštaju tehničke komisije iz maja ove godine.
U uzveštaju se ipak ne navodi kolike su vrednosti emisija izmerene i koliko je bilo merenja u uslovima rada pri najvećem opterećenju.
U blizini Linglonga ne postoji merna stanica za redovno praćenje zagađenja vazduha, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje Zrenjanin.
Odakle dolazi Linglong?
Matično društvo Linglolnga je privredno društvo „Linglong Netherlands B.V.” iz Holandije koje je vlasnik 100 odsto udela u kapitalu.
Ovo društvo je osnovano 1994. godine u Kini u gradu Jentaj u provinciji Šandong i bavi se dizajniranjem, proizvodnjom i distribucijom i prodajom pneumatika.
Provincija Šandong jedna je od najbogatijih provincija u Kini i upravo najviše firmi iz nje dolazi u Srbiju i aktivno je na izgradnji projekata od posebnog značaja.
Neki od projekata na kojima su angažovane kompanije iz Šandonga su auto-put Beograd-Zrenjanin i Zrenjanin-Novi Sad, brza saobraćajnica Iverak-Lajkovac i deonice auto-puta Beograd Niš.
Kompanije koje dolaze iz Šandonga su završile više od 50 kilometara na koridoru 11, deonice Obrenovac-Ub i Lajkovac-Ljig.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Otkako su, krajem prošle godine, studenti stupili u blokade fakulteta svih državnih univerziteta, predstavnici vlasti nekoliko puta su isticali negativne posledice protesta po ekonomiju.
Na Aerodrom „Nikola Tesla“ sleteo je poslovni mlaznjak Falkon 6X, najverovatnije novi avion Vlade Srbije. Vredan je oko 53 miliona evra, prema procenama portala „Biznis insajder“
Jeftina onlajn kupovina iz Kine uskoro postaje prošlost. Prodavci Temu i Šejn podižu cene zbog nove američke carinske politike koja stupa na snagu u maju
Dok svetske berze divljaju pod Trampovim odlukama, kao tokom svetske ekonomske krize ili pandemije korone, privreda Srbije opet bi mogla da ispašta zbog sukoba velikih sila
Ko osuđuje režimsko targetiranje ljudi iz medija, nevladinog sektora, opozicije i univerziteta, ne sme pristati ni na ova uperena protiv urednika i novinara RTS-a
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!