Kiša je pomogla gašenju požara na Homoljskim planinama, kaže za „Vreme“ aktivista Udruženja građana „Čuvari Homolja“ Nenad Radulović, dodajući da gori još poneko stablo.
„Požari su buknuli na nekoliko lokacija u noći između subote i nedelje. Za sada se ne zna tačno sa koliko lokacija je požar krenuo, ali ono što znamo sigurno i tu smo informaciju dobili od vatrogasaca, da je juče primećena osoba koja ide i namerno pali“, kaže Radulović.
U požaru koji na tromeđi opština Žagubica, Majdanpek i Bor izgorelo je 200 hektara šume i niskog rastinja, navodi Radulović.
„Na toj lokaciji se još od 2004. godine vrše istražni radovi. U pitanju je kompanija Dandi. Ali na toj lokaciji ubrzano se izvode i pripremni radovi za postavljanje vetrogeneratora u okviru vetroparka Crni vrh Power“ kaže Radulović, dodajući da ništa nije slučajno.
Borba nije gotova
Danas će na Homolju biti između 40 i 50 ljudi na terenu, kako vatrogasaca i šumara, tako i vlasnika okolnih imanja i aktivista.
„Požari su lokalizovani i sada nastavljamo dogašavanje. S obzirom da je požar izbio na teritoriji tri opštine, pomagali smo jedni drugima, gasili smo zajedno sa kolegama iz drugih vatrogasnih jedinica“, kaže za “Vreme” komandir vatrogasne jedinice Žagubica Radiša Simeonović.
Prema njegovim rečima, vatrogasci nisu zapazili nikoga da podmeće požar, a kolika je šteta i šta je sve izgorelo, utvrdiće se naknadno.
Kome sve smeta šuma
Prema ranijem pisanju Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, 50 odsto firme Crni Vrh Power, koja na Homolju gradi istoimeni park, u vlasništvu je Nikole Petrovića, kuma predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Aktivisti smatraju da bi izgradnja vetroparka zahtevala da se poseče velika površina šume na teritoriji koja je istovremeno najveća neprekinuta šuma u Srbiji i kandidat za proglašenje za Nacionalni park.
Osim toga, na Homolju je bio planiran površinski rudnik zlata, gde bi se na velikoj površini koristio cijanid. Nakon što je prethodna ministarka rudarstva, Zorana Mihajlović, izjavila da se takav rudnik neće graditi, ista kompanija se preorijentisala na projekat podzemnog rudnika na užoj lokaciji, navode lokalni aktivisti.
Kanadska kompanija Dandi, koja vrši istraživanja za rudnik zlata, među aktivistima dobila je nadimak Novi Rio Tinto, a Homolje – Istočni Jadar.