Ruski opozicioni političar Vladimir Kara-Murza prebačen je u novu kaznenu koloniju u Omskoj oblasti u Sibiru i smešten u kazneni blok, objavila je u utorak Novaja gazeta Evropa, pozivajući se na njegovog advokata.
List Novaja gazeta Evropa navodi da je Kara-Murza pisao advokatici Mariji Ajsmont da je taj potez kazna zbog toga što nije ustao u pravo vreme, što su vlasti smatrale „zlonamernim prekršajem“.
Rekao je da je poslat u jednu vrstu kaznene ćelije poznate po ruskim inicijalima kao EPKT, što je najstroži oblik izolacije od drugih zatvorenika, piše agencija Rojters.
Kara-Murza je osuđen prošle godine na 25 godina zatvora zbog izdaje i drugih optužbi koje je negirao, upoređujući svoj slučaj sa suđenjima iz vremena staljinističkog režima.
Njegova supruga je u ponedeljak rekla da je premešten iz prethodnog zatvora u Omsku i da se ne zna gde se nalazi.
Slučaj kritičara Kremlja
Kara-Murza je uhapšen u aprilu 2022. godine, nakon povratka iz inostranstva i optužen za odbijanje poslušnosti policajcu.
U daljem postupku je optužen za diskreditovanje ruske vojske, što je optužba koja proizlazi iz ruske invazije na Ukrajinu 2022. i potrebe Moskve da se obračuna sa kritičarima. Nakon toga je dodatno optužen za izdaju zbog toga što je van Rusije kritikovao politiku Kremlja.
Kara-Murza je u aprilu proglašen krivim po svim tačkama optužnice i osuđen na 25 godina zatvora.
Nekoliko meseci nakon izricanja presude, sud u Moskvi kaznio ga je 1. decembra 2023. zbog navodnog kršenja zakona o „stranim agentima“.
Sud ga teretio zbog toga što, dok je bio u zatvoru, nije svaka tri meseca izveštavao Ministarstvo pravosuđa o svojim aktivnostima, s obzirom na to da je označen kao „strani agent“, zbog čega je morao da plati novčanu kaznu od 560 evra.
Vladimir Кara-Murza je ruski aktivista i novinar koga su navodno u periodu od 2015. do 2017. dva puta trovali, zbog čega je bio i u komi. Prema navodima zapadnih medija, iza njegovog trovanja stoji ruska Fedralna služba bezbednosti (FSB).
Kara-Murza bio je jedan od ključnih zagovornika američkog Zakona Magnitski, koji predviđa sankcije za kršitelje ljudskih prava u Rusiji.
Istraživačka grupa Belingket otkrila je da su Kara-Murzu pratili ruski agenti koji su takođe navodno bili umešani u trovanje druge opozicione ličnosti, Alekseja Navaljnog.
Optužbe protiv Vulina
Kara-Murza je u intervjuu za dnevni list „Nova“ 2022. godine optužio tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Aleksandra Vulina da je boravio u Moskvi kako bi predao transkripte razgovora ruskih opozicionara sa sastanka u Beogradu.
„Tad se sastao sa Patruševim, a zatim su formirali takozvanu Radnu grupu za borbu protiv obojenih revolucija“, rekao je Kara-Murza.
Vulin je tada odgovorio je to laž.
Vulin je u poslednjih nekoliko dana dobio dva odlikovanja u Rusiji – Federalne bezbednosne službe Rusije i predsednika Vladimira Putina.