Američki ambasador na Kosovu Džefri Hovenijer (Jeffry Hovenier) zatražio je od guvernera Centralne banke Kosova Ahmeta Ismailija da odloži sprovođenje odluke da se u gotovinskom poslovanju koristi samo evro.
Isti zahtev pre nekoliko dana uputile su i Sjedinjene Države.
Uredba koju je odobrila Centralne banke Kosova, a koju Srbi na Kosovu vide kao odluku koja će im onemogućiti korišćenje dinara, trebalo bi da stupi na snagu 1. februara.
„Danas sam održao produktivan sastanak sa guvernerom Centralne banke Kosova Ahmetom Ismailijem. Ponovio sam zabrinutost SAD u vezi sa implementacijom odobrene uredbe o gotovinskim transakcijama. Pozivamo da se provedba ove uredbe odgodi kako bi se ostavilo vreme za efikasniju tranziciju i komunikaciju s javnošću kako bi se ublažio negativan uticaj na građane“, napisao je Hovenijer na mreži Iks.
EU ponavlja stav
I portparol Evropske unije (EU) Peter Stano izjavio je danas da, imajući u vidu posledice koje bi ukidanje dinara na teritoriji Kosova moglo da ima na dijalog o normalizaciji odnosa, to pitanje treba dodatno razmotriti i ostaviti dovoljno dug tranzicioni period da se primeni odgovarajuće dogovoreno rešenje.
Prema njegovim rečima, EU je uzela u obzir odluku Centralne banke Kosova kao i uticaj koju bi povlačenje dinara imalo na srpsku zajednicu.
To izaziva posebnu zabrinutost u opštinama gde je srpska zajednica većina, školama, bolnicama, ima uticaja na njihov svakodnevni život, jer plate i pomoć dobijaju u dinarima, rekao je Stano.
Ambasadori zemalja Kvinte zatražili su u nedelju da Kosovo obustavi primenu uredbe Centralne banke Kosova.
Na Kosovu, u svim većinski srpskim naseljima, stanovništvo plaća srpskim dinarom, a oni koji rade u srpskim institucijama na Kosovu takođe primaju plate u dinarima.
Penzije se isplaćuju i u dinarima, po srpskom sistemu, kao i dečji dodaci i socijalna davanja.
Ukoliko se odluka sprovede do kraja, očekuju se velike promene u životu Srba na Kosovu. Naime, ova mera pogađa više od 85.000 ljudi za koje se smatra da primaju plate, penzije i socijalna davanja u dinarima iz budžeta Republike Srbije.
„Ukoliko bi oni naprasno prestali da primaju davanja bez nekog međurešenja, to bi značilo humanitarnu katastrofu“, rekao je ranije za „Vreme“ potpredsednik novoformirane stranke Srpska demokratija iz Severne Mitrovice Stefan Veljković.
Kosovski ministar za zajednice i povratak Nenad Rašić izjavio je da će biti rešen problem platnog prometa iz Srbije i da nema razloga za strah. Kako je rekao, postoji predlog da se licencira kompanija koji bi mogla da radi sa dinarima, ali je i potvrdio da u ovom trenutku nema nijedne licencirane kompanije.
Vučić i Lajčak o dinaru
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u ponedeljak u Beogradu razgovarao je s predstavnikom Evropske unije za dijalog Kosova i Srbije Miroslavom Lajčakom, između ostalog o odluci Centralne banke Kosova da se ukine korišćenje dinara.
Vučić je naveo da je imao „konstruktivan i veoma koristan sastanak“ s Lajčakom.
„Ukazao sam na neophodnost formiranja Zajednice srpskih opština, najhitnijeg održavanja lokalnih izbora na severu Kosova i zatražio podršku Evropske unije u zaustavljanju daljih provokacija koje dolaze iz Prištine“, objavio je Vučić na svom Instagram profilu nakon sastanka sa Lajčakom.
Direktor Kancelarije za Kosovo vlade Srbije Petar Petković je rekao da je Vučić tražio da „Priština prestane da sprovodi nove eskalatorne odluke“, među kojima je, kako je naveo, odluka Centralne banke Kosova da se za gotovinsko plaćanje na Kosovu koristi samo evro.
„Aleksandar Vučić je jasno i argumentovano podvukao šta su problemi na putu normalizacije odnosa Beograda i Prištine“, rekao je Petković.
Lajčak će sutra boraviti u Prištini, gde će razgovarati sa zamenikom premijera Besnikom Bisljimijem, glavnim pregovaračem Kosova u briselskom dijalogu.