Prihvatanje mandata posle ovih izbora jednako je izdaji. Ova teza počela je da se provlači u delu javnosti, pogotovo po društvenim mrežama. Ima i onih koji navode upravo suprotno, da bi izdaja bila ne prihvatiti ih.
Kako je u auturskom tekstu za „Vreme“ napisao Svetislav V. Kostić, vanredni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, „ponovo se javljaju oni dobro poznati glasovi kritike svega i po svaku cenu, koji idu i dotle da traže da se građanska opcija, Srbija protiv nasilja, odrekne svojih mandata. Ti glasovi, nadam se nesvesno, pozivaju građansku Srbiju da sama izvrši svoju kastraciju“.
Za Jelenu Jerinić, koja je i u prethodnom sazivu bila narodna poslanica i koja je na ovim izborima bila na listi Srbija protiv nasilja, neprihvatanje mandata nije opcija.
„Kandidovala sam se jer želim da dam doprinos promeni. Mogla sam da gledam sa strane i komentarišem. Kandidovala sam se jer želim da moja deca žive u boljoj Srbiji. Nemam nameru da odustanem zato što je neko drugi krao na izborima“, napisala je Jerinić na društvenoj mreži Iks.
Istog stava je predsednik Izvršnog odbora Pokreta slobodnih građana Aleksandar Radovanović.
„Najglasniji u insistiranju da Srbija protiv nasilja ne uzme mandate jesu oni koji su bili na listama koje nisu prešle cenzus, ili ih podržavali. Uprkos vama napravili smo najbolji rezultat ove političke opcije od 2012. godine i sada ćemo to prebaciti i u Parlament“, napisao je Radovanović.
Za sada među opozicijom nema konsenzusa oko vraćanna mandata.
“Mi beogradske mandate treba da vratimo, zato što su tu brutalno pokradeni izbori, do toga da je potpuno preokrenuta volja građana Beograda, tu nema nikakve dileme. Tako da ne treba dati legitimitet takvoj vlasti. Što se tiče Srbije, nivo krađe procentualno nije doveo do toga. Zato je to vrlo delikatna i senzitivna stvar, o kojoj treba da razgovaramo hladne glave. Mi treba da iscrpimo sve mogućnosti, da razobličimo krađe ove vlasti. Ovo nije tako jednostavna stvar o kojoj treba da odlučujemo pod pritiskom tviteraša,“ izjavio je nedavno za N1 Zdravko Ponoš predsednik “Stranke Srbija centar – Srce”.
Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac rekao je za Insajder da opozicija traži poništavanje izbora na svim nivoima, zbog čega je DS spreman da vrati mandate u Republičkoj skupštini i lokalnim parlamentima.
“Ako je to način i put da se to dogodi, mi smo spremni na to. Ja sam spreman na to i na mnogo više. Spremni smo i na mnogo više od toga. Mi se bavimo javnim poslom, bavimo se politikom. Ja lično sam spreman da uradim mnogo više od vraćanja jednog mandata. I to sam pokazao i da žrtvujem neki lični život i da žrtvujem porodicu, prijatelje, odnosno njima posvećeno vreme da bih se bavio javnim interesom. Dakle, mi kao političari smo dužni da posvetimo neke lične ambicije, lične interese, javnom interesu i ako je vraćanje mandata jedan od načina da se to postigne, to bi svakako trebalo uraditi“, kaže Lutovac.
Sofija Mandić, koja je članica RIK-a ispred liste Srbije protiv nasilja, smatra da opoziciju treba da verifikuje svoje mandate i u parlamentu i beogradskoj skupštini.
„Ja smatram da oni koju su pošteno dobili svoje glasove, koji ih nisu ukrali, treba da polože zakletvu pred svojim građanima koji su glasali za njih. I ja prva kao građanka to očekujem. Da ne kažu oni za koje sam glasla „pa dobro, nepošteni su bili izbori i mi vas građane sada ostavljamo na cedilu“. Ali nećemo iseći sebi ni granu na kojoj sedimo u smisli da se povlačimo iz svih institucija, iz izbornih komisija jer videli smo koliko nam je to sada bilo značajno“, rekla je Mandić.
Prema Zakonu, kada se mandati dodele po redosledu na izbornoj listi, poslanici mogu da ih vrate, odnosno da podnesu ostavku. Mandat se dodeljuje sledećem kandidatu na toj izbornoj listi, a ako na njoj više nema kandidata, kandidata, mandat se dodeljuje kandidatu na drugoj izbornoj listi.