Oni koji imaju stambene kredite indeksirane u evrima banke su nedavno usklađivale mesečne rate prema novim iznosima šestomesečnog euribora. O kliko povećanju rate se radi, govori primer Dušana Aleksića koji je pre godinu dana, kada je euribor bio negativan, uzeo kredit sa varijabilnom kamatnom stopom.
„U decembru prošle godine taj skok je bio sa 220 na 290 evra, a sada u junu je bilo novo usklađivanje i trenutno rata iznosi 340 evra što je veliki skok. Dakle za godinu dana 120 evra što je ogroman udarac na kućni budžet“, rekao je Aleksić za Euronews Srbija.
Ovaj nišlija je samo jedan od građana koji otplaćuju stambeni kredit, a procenjuje se da ih je u Srbiji oko 150.000. Trenutna vrednost euribora se opasno približava granici od 4 odsto, koja je poslednji put zabeležena tokom ekonomske krize 2008. godine. Mnogi strahuju da će ovaj rast biti nastavljen.
Privremeno zamrzavanje
Profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić rekao je da država može da olakša, ali ne da se iz budžeta interveniše i pokriva neka razlika u tom sklopu rata ili da se nešto zahveta prema bankama da one preuzmu, jer bi u oba slučaja to apsolutno mešanje u tržišne odnose i neko to mora da plati na kraju.
Ono što može da se uradi u slučaju problema u otplati rata, smatra profesor, jeste ono što se i ranije primenjivalo, kao što je rešenje da se privremeno zamrzne na određeni period vraćanje kredita ili da se plaća samo kamata, a ne i rata, ili prolongiranje otplate kredita, što automatski znači smanjenje rata.
„Na tako nešto bi i banke bile spremne, gde kredit ostaje aktivan, gde niko ne preuzima teret u ime korisnika kredita, ali gde se dođe do restrukturiranja kredita na jedan ili drugi način, ili da se zamrzne ili da se produži rok otplate. To smo imali i ranije i to su po meni jedini vidljivi scenariji koji su preporučljivi samo za one koji su stvarno u porblemu, to nije nešto što treba preporučiti da svi koriste nego baš oni koji su izrazito u problemu“, rekao je Grubišić za Euronews Srbija.
Nenaplativi krediti
Novi nenaplativih kredita u Srbiji je sada oko tri odsto. Urednik ekonomije u dnevnom listu „Danas“ Aleksadar Milošević rekao je za Euronews Srbija da je sigurno da raste broj onih kojima je teško da otplaćuju kredit jer su mnogima kamate skočile i za po 100 i više evra za stambene kredite sa malo većim ratama.
„Za sada se ne vidi da značajno raste broj kredita koji su u docnji ili koji su nenaplativi, ali s obzirom na rast euribora i referentne kamatne stope kod nas jasno je da je to sve teže ljudima i da se u narednom periodu mogu se javiti problemi“, kaže on i navodida zbog toga ne veruje da će NBS i država u ovom trenutku nešto značajno da urade po tom pitanju ili da vuku neke radikalne rezove.
Tabaković zabrinuta
Kako jednu od mera obaranja inflacije i njenog povratka u granice cilja, Izvršni odbor NBS je povećao referentnu kamatnu stopu za po 25 baznih poena na nivo od 6,5 odsto.
„Nijedna vodeća, niti regionalna centralna banka koja se nalazi u režimu inflacionog targetiranja, kao ni NBS, ne može da tvrdi da je završila sa povećanjem kamatnih stopa i da u narednom periodu ne postoji mogućnost dodatnog zaoštravanja monetarne poliike“, kazala je guvernerka Jorgovanka Tabaković.
Ona je objasnila da NBS referentnom kamtnom stopom može da utiče samo na jednu trećinu kredita i to one odobrene u dinarima. Rekla je da je zabrinuta za kredite indeksirane u evrima, jer je prognozira rast euribora.
„Ne želim da se iznos sredstava plasiran u stambenim kreditima ili u kreditima privredi pretvore u problematične i nenaplative kredite, jer sećate se dobro, taj procenat je iznosio 23 odsto 2015, mi smo ga sad sveli na tri odsto i na dnevnom nivou u okviru finansijske stabilnosti i kontrole banaka pratimo“, rekla je Tabaković.
B.G./Euronews Srbija
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com