
Zvučni top
Ruski FSB za „Vreme“ o zvučnom topu
Ruska federalna služba bezbednosti odgovorila je, posle više od mesec dana, na pitanje „Vremena“ o tome da li su u Srbiji ispitivali dešavanja 15. marta u 19:11 časova u centru Beograda
Ocenjeno je da je posebno alarmantna presuda Višeg suda u Beogradu kada je Krik osuđen zbog teksta u kom je imenovao ko je sve podneo tužbu protiv redakcije
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) je saopštila da su prema podacima Republičkog javnog tužilštva do kraja maja formirana 34 predmeta u vezi sa novinarima. Prvostepena ili konačna odluka doneta je u devet slučajeva.
Ocenjeno je da je posebno alarmantna presuda Višeg suda u Beogradu kada je Krik osuđen zbog teksta u kome je imenovao ko je sve podneo tužbu protiv redakcije.
U tom tekstu se navodi da su to ljudi koji su bliski režimu. Takođe, Krik prenosi da je ukupna vrednost postupaka koji se vode protiv redakicije 90 miliona dinara.
Presuda koja je doneta je prvostepena i na nju je Krik uložio žalbu. Krajem maja meseca ukinuta je presuda protiv Krik-a zbog teksta gde se spominje tadašnji direktor BIA, a sadašnji ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić. To je jedna tužba od ukupno 12 koje su upućene ovoj redakciji.
Dalje, navodi se i slučaj OK radija iz Vranja.
Da podsetimo, nedavno je u ovom slučaju doneta presuda Dejanu Nikoliću Kantaru na kaznu od godinu dana i šest meseci zatvora zbog pretnji izrečenih tokom suđenja za prethodne pretnje koje je uputio vlasnici OK radija, kao i zaposlenoj na ovom radiju.
Takođe, iz maja meseca su izdvojeni i slučajevi novinara Radiotelevizije Srbije i TV Prve, novinara nedeljnika Pančevac Milana Šupice, redakcija lista Danas i TV Nova S i N1, slobodnog novinara Nikole Krstića, autora podkasta „Dobar, loš, zao“ Marka Vidojkovića i Nenada Kulačina.
U izveštaju su navedeni i slučajevi glavnog i odgovornog urednika portala Žig Info Željka Matorčevića, kao i glavnog i odgovornog urednika portala Niške inicijative Srđana Nonića.
M.S./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Ruska federalna služba bezbednosti odgovorila je, posle više od mesec dana, na pitanje „Vremena“ o tome da li su u Srbiji ispitivali dešavanja 15. marta u 19:11 časova u centru Beograda
Profesorka sociologije Marija Vasić i dalje štrajkuje glađu u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu, gde je smeštena na psihijatrijsko odeljenje. Njen advokat Aleksandar Petrović upozorava da Vasić ne može da hoda, da prima infuziju i antibiotike, ali da je odlučna da istraje dok sud ne odluči o sudbini pritvorenih aktivista.
Pet osoba uhapšeno je u Srbiji zbog sumnje da su deo međunarodne kriminalne grupe koja je krijumčarila ogromne količine droge, oružja i municije širom Evrope. Grupa je delovala u najmanje sedam zemalja, a istraga je vođena u saradnji sa tužilaštvima i policijama više država
Tri fakulteta u Nišu – Pravni, Ekonomski i Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja – odlučili su da predavanja presele na onlajn platforme, ali studenti poručuju da to neće zaustaviti njihove proteste. Zahtevi, kažu, i dalje nisu ispunjeni, a blokade fakulteta se nastavljaju
Za nastavnike i profesore u štrajku je ukupno skupljeno 130 miliona dinara, a solidarnu pomoć je dobilo više od 8.200 nastavnika i saradnika, podaci su Fondacije Alek Kavčić. Kako je moguće da ne možemo da skupimo više
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve