Neki su pomislili da je u pitanju prvoaprilska šala, s obzirom na ionako veliku gužvu u gradskom prevozu, ali nije. Naprednjačka novosadska vlast, koja obrzano i temeljito jedan nekada srednjoevropski udoban grad pretvara u kasabu koja metastazira po celom telu, priredila je još jedno neprijatno iznenađenje građanima: drastično je proređen javni gradski prevoz. Plavi autobusi će od 1. aprila radnim danima saobraćati u brojnosti i razmacima kao što je to ranije bilo vikendom, pa čak i ređe.
Velika gužva će biti još veća, a posledično će ova gradska odluka uticati i na povećanje ukupne saobraćajne frtutme. Gužve na novosadskim ulicama poslednjih godina su dostigle one beogradske, a u većini gradskih četvrti gotovo je nemoguća misija pronaći parking mesto.
Gluvi na upozorenje urbanista
Urbanisti odavno upozoravaju da je, po uzoru na evropske gradove, automobilsku zbrku na ulicama moguće ublažiti jedino poboljšanjem kvaliteta, odnosno intenziviranjem javnog prevoza. Ali, ko da sluša stručnjake kada se naprednjaci, koji su uglavnom diplomirali u večernjim školama, u sve razumeju kao i njihov predsednik.
Stranka Zajedno saopštila je da gradske vlasti i ovom odlukom pokazuju nebrigu za građane Novog Sada i da bi zbog toga morala da podnese ostavku.
„Dok Vučićev kum vozi Lambordžinija od 350.000 eura, radništvo Novog Sada jedva krpi kraj sa krajem da kupi mesečnu kartu za JGSP! Ukidate nam i dosadašnju bedu od usluge koju smo imali“, poručuju iz Zajedno.
Reagovala je i novoosnovana politička organizacija Bravo, koja okuplja građanske aktiviste. Ona se oštro protivi ovoj odluci i zalaže se za zadržavanje trenutnog voznog reda, čak i uvođenje novih linija. Takođe, predlaže da se najugroženijim grupama stanovništva omogući besplatan gradski prevoz.
Krpljenje rupa u budžetu
„Očigledno je da gradonačelnik i čelnici grada slabo ili nikako koriste gradski prevoz jer bi u suprotnom znali da broj polazaka ne treba da se smanjuje, već da se na pojedinim linijama čak i poveća. Podsećamo da grad Novi Sad skoro pa uopšte nije uvodio nove linije od 90-ih godina“, kažu iz organizacija Bravo.
Smatraju da je umanjenje broja polazaka zapravo krpljenje „ozbiljnih rupa u budžetu“
„Umesto da gradski funkcioneri svojim primerom pokažu da im je zaista stalo do građana, da smanje luksuzni vozni park i broj pređenih kilometara, i da počnu i oni da koriste taj isti gradski prevoz, oni se odlučuju da tendere dodeljuju ljudima bliskim vlasti, kao u slučaju kada je Marko Bosanac Boske dobio 4 miliona dinara za brojanje putnika, ostavljajući opet građane da snose troškove rasipničke vlasti“, kažu iz Bravo.
Marko Bosanac Boske je, inače, lokalni „kontroverzni biznismen“ koji je osuđivan za nasilničko ponašanje.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com