Republika Salvador je najmanja i sa nešto manje od 6 miliona stanovnika najgušće naseljena država Srednje Amerike. Kao prva zemlja na svetu je u septembru prošle godine uvela kriptovalutu kao zakonsko platežno sredstvo.
U utorok je Međunarodni monetarni fond (MMF) apelovao na Vladu u San Salvadoru da povuče bitkoin kao zvaničnu valutu jer „predstavlja veliki rizik za finansijsku stabilnost, finansijski intergritet, zaštitu potrošača i poreski sistem“. MMF već duže vreme upozorava na ogromne oscilacije kripto valute.
Sa digitalnim načinom plaćanja, kakav je salvadorski elektronski novčanik čivo, može doduše da se podstakne finansijska inkluzija, upozorava MMF, ali privredno okruženje u kome cirkulišu čivo i bitkoin morali bi strogo da se kontrolišu.
Povod za ovu rekaciju bio je kredit u visini od 1,3 milijarde dolara o kome Salvador već duže pregovara sa MMF-om.
Prema salvadorskom zakonu o kripto valuti svaki trgovac koji za to ima tehničke mgućnosti je u obavezi da prihvati bitkoin kao platežno sredstvo. I porez može da se plati u kripto valuti.
Predsednik Salvadora Najib Bukele u novembru je najavio izgradnju prvog bitkoin-grada na svetu koji bi se finansirao isključivo od bitkoin-obveznica. Grad bi trebalo da izraste u području La Union na istoku zemlje u zalivu Fonseka gde se nalazi vulkan Končagua. Bukele je objasnio da se ispituje mogućnost da se termička energija vulkana upotrebi u bitkoin-gradu.
U „poptpuno ekološkom“ bitkoin-gradu ne bi se plaćao porez na doprinos, rekao je Bukele tokom kampanje za privlačenje investitora. Predsednik je bio sav u belom i na glavi, kao i obično, imao kačket okrenut naopačke.
Pošto ne podleđž finansijskoj kontroli bitkoin se smatra idealnom valutom za ilegalne poslove i podložan je finansijskim špekulacijima i velikim oscilacijama. U utorak je jedan bitkoin iznosio 37.000 dolara, a u novembru prošle godine je iznosio rekordnih 68.000 dolara.
J.H./Spiegel
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com