
Šumovi u vlasti
Ružić na protestu 15. marta u Beogradu: Idem, kako ne idem
„Idem, kako ne idem. Idem po Beogradu, mogu slobodno da šetam gde hoću", izjavio je funkcioner SPS-a Branko Ružić
Za godinu dana, oko 5000 klijenata je koristilo je uslugu "vi pijete, mi vozimo": više od 90 odsto korisnika su muškarci, ali su u većini slučajeva naručioci – žene
Volan i alkohol zakonski su „na ovim prostorima“ razdvojeni u praskozorje automobilizma, još sredinom šezdesetih. U početku „veseljacima“ za upravljačem pretila je „samo“ novčana kazna, kasnije je pridodato i oduzimanje vozačke dozvole na neko vreme, a novim zakonom o bezbednosti saobraćaja lepeza sankcija je uvećana obaveznim trežnjenjem u policiji, kaznenim poenima, obaveznim pohađanjem seminara o nespojivosti i uticaju alkoholisanosti na (ne)bezbednost saobraćaja, lekarske preglede i dodatne ispite, a u ekstremnim slučajevima može se fasovati i zatvor. Uostalom, pijani vozač realna je opasnost, kako za sebe tako i za druge: „koja čašica više“ potencijalno košta mnogo više nego što u zakonu piše, a može dramatično da promeni život.
S druge strane, alkohol je sastavni deo života, skoro pa obavezan – odbijanje ponuđenog pića shvata se kao uvreda, a gde je jedno, tu je i drugo, posle trećeg se više i ne broji, a vozači koji se „zabroje“ i popiju „koju više“, a sve preko jednog je više od tolerisanog, na ozbiljnoj su muci: kako posle „zabrojavanja“ da dođu kući, pa još sopstvenim automobilom. Malo ko je, naime, spreman da „ljubimca“ ostavi tamo negde, pa sutra da dođe po njega: em treba mnogo vremena, em taksi tamo-ovamo nije baš džabe, a i valja poraniti i do auta stići pre „parking majstora“. Druga varijanta je „neće valjda“, detaljno opisana u kaznenim odredbama Zakona o bezbednosti saobraćaja, ta varijanta može ozbiljno da se olupa o glavu, što figurativno, što „izistinski“.
TREĆA VARIJANTA: Međutim, pre nešto više od godinu dana otvorila se i treća varijanta zvana „vi pijete, mi vozimo“. Dovoljno je samo da „uveseljeni“, ali i savestan vozač pozove „Safe Driver“, da kaže gde se nalazi i gde želi da ide. „Sve ostalo je naša briga“, kaže za „Vreme“ Slobodan Bulajić, osnivač i suvlasnik ovog preduzeća. „U najkraćem roku naš vozač će klijenta odvesti tamo gde želi.“
Svi vozači, za sada njih desetorica, obučeni su da upravljaju svim vozilima B kategorije, velikim i malim, sa automatskim i ručnim menjačem, sa „levim“ i „desnim“ volanom. Na lice mesta dolaze skuterom koji može da se sklopi i stane u svaki prtljažnik.
Prvih nedelju dana uhodavanja sistema usluga je bila besplatna. „Kako smo počeli tako je krenulo“, kaže Slobodan. „Pije dosta ljudi: neki od njih se odluče da voze sami, a neki pozovu nas.“ „U početku“, nastavlja, „bilo je podosta poziva od onih koji i nisu popili mnogo – neki uopšte, ali su hteli, dok su ‘pri sebi’ da provere kako sistem funkcioniše, pa kad se uvere da je sve OK, sledeći put pozovu baš ‘veseli’, čak i zadremaju u toku vožnje.“
FIN SVET: Za godinu dana, više od 5000 klijenata je koristilo ovu uslugu. Statistika veli da su više od 90 odsto klijenata muškarci, ali i da su naručioci u većini slučajeva žene. „Imamo jednog klijenta kome je naša usluga uslov za dozvolu za izlazak ‘na piće sa drugarima’: njega vozač mora da doprati do vrata stana, da se supruga uveri da je uslov ispunjen.“
Za korisnike usluga kaže da su uglavnom „fin svet“, iako su „na alkoholu“: „Govorim o pijancima koji se nama obraćaju za uslugu. Čim su nas zvali, znači da su svesni da su popili toliko da nije ‘u redu’ da u takvom stanju voze, a ne o pijancima generalno. Moguće je da su i oni svi fini, mada ne znam, ali za naše klijente tvrdim, jer nas zovu oni koji neće da prave problem, a one druge nismo upoznali.
U stvari, jednog jesu, i to pre neki dan. Za njega Slobodan kaže da se tako „uradio“ da nije bio kadar bravu svog „rovera“ da pogodi, da je bio izuzetno nepristojan prema vozaču i da na kraju nije platio uslugu po tarifi, već je odredio neku svoju, trostruko nižu. „Taj više nikada uslugu od nas neće dobiti“, kaže Slobodan. „To što je bio ‘mortus’ ne opravdava ga.“
NON–STOP: Za tarifu kaže da niža ne može biti: 549 dinara do sedam km vožnje, 759 do deset, a do 20 kilometara 999 dinara. „Kada smo pravili cenovnik, najvažniji kriterijum je bio isplativost s jedne, a sa druge strane koliko bi svako od nas bio spreman da plati takvu uslugu. Tako smo i došli do ovog tarifnika: jeftinije ne može, a ne može se reći da je skupo“, objašnjava Slobodan i naglašava da se ne tarifira dolazak vozača na „lice mesta“, kao i povratak, a i da se naplaćuje prema GPS navigaciji najkraći put „od tačke A do tačke B“, po pravilu od kafane (A) do kuće (B).
Biva da ruta ima nekoliko odredišta, da naručilac hoće društvo da razveze, neko se usput seti da ga neko čeka u drugoj kafani, a i još je žedan, neko ogladni a, eto, baš prolaze pored pjeskavičarnice… Za sve postoji tarifa. Događa se, ne baš retko, da ista mušterija zove nekoliko puta iste večeri: počne u jednoj kafani, nastavi u drugoj, a završi u trećoj, a rado bi u četvrtu. Za takve je predviđen poseban popust.
„Kod nas se ne događa da nema slobodnih vozila, može da se dogodi da klijent malo sačeka, kojih deset-petnaest minuta duže od uobičajenog, ali svako će vožnju dobiti“, kaže Slobodan i dodaje da je prosečna „čekalica“ između 15 i 20, a najduža do 40 minuta. Ipak, tokom ove novogodišnje noći, servis nije bio dostupan: „Takav je bio sticaj okolnosti: sve naše vozače je angažovao jedan hotel kojem je u novogodišnji aranžman bio uključen i siguran prevoz. Kako su nam kapaciteti ograničeni a ponuda, finansijski gledano, nije bila za odbijanje, preostalo je samo da uz izvinjenje obavestimo stalne korisnike kako nismo u mogućnosti da im pružimo uslugu.“
„Idem, kako ne idem. Idem po Beogradu, mogu slobodno da šetam gde hoću", izjavio je funkcioner SPS-a Branko Ružić
U saopštenju SSP-a navodi se da vlast Aleksandra Vučića planira politički obračun sa opozicijom, koristeći optužbe za terorizam i rušenje ustavnog poretka
Nema nikakve sumnje da će skup biti izuzetno veliki, govori se o stotinama hiljada ljudi. Nije to nerealna prognoza, bez obzira na kampanju zastrašivanja koju režim vodi poslednjih dana i bez obzira na eventualnu blokadu puteva ka Beogradu koju, kako se tvrdi u delu javnosti, režim planira za subotu. Crta je saopštila da je tokom protekle nedelje u Srbiji održano najmanje 410 mitinga. Skoro da nema mesta, pa čak ni sela u kojem građani javno ne pokazuju, bar na neki način, snažan revolt. Ogromna energija će se sliti u glavni grad na protest koji je unapred proglašen za ključni event, posle kojeg ništa više neće biti isto. Sa ovim da posle 15. marta neće biti isto začudo se slažu i demonstranti-građani i Vučić
Kad sve ovo prođe, unuci nam neće verovati da su se – kada je Srbija vraćala dostojanstvo i slobodu – pojavile mlade osobe koje nije bilo sramota da otvoreno istupe i kažu kako ne podržavaju svoje pobunjene kolege jer ih ne zanima vladavina prava i zahtevi da se otkriju krivci za smrt 15 osoba na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Oni “samo hoće da uče”
Bivši poslanik radikala Nemanja Šarović oduševljava mase svojim reporterskim poduhvatima. I kaže da mu je uglavnom žao naroda koji intervjuiše na Vučićevim mitinzima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve