Analiza
Vučić priča priču, svakog dana novo uzbuđenje
Sveprisutni predsednik Aleksandar Vučić uobičajava da dovodi javnost u stanje permanentne uzbuđenosti, kao u televizijskom rijalitiju, ocenjuje iskusni nemački novinar Tomas Braj
U sredu 2. oktobra neće biti nastave u školama, niti prijema dece u vrtiće čiji zaposleni su članovi četiri reprezentativna sindikata koji organizuju štrajk i protest u Beogradu
Pored odluke o jednodnevnom štrajku 2. oktobra, na koju su se četiri reprezentativna prosvetna sindikata odlučila prošle nedelje pošto Vlada nije ispunila njihove zahteve, odlučeno je da tog dana neće biti ni prijema dece u vrtićima.
Snežana Romandić Petrović iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije kaže za „Vreme” da će tog dana biti organizovan i veliki protest u Beogradu.
„Pridružiće nam se i predškolske ustanove, a ovog puta se neće organizovati protesti u gradovima u Srbiji, već samo u glavnom gradu. Učinićemo sve što možemo da privučemo pažnju javnosti i nadležnih da vidimo koliko im nije stalo”, kaže Romandić Petrović.
Odluku su potpisali predstavnici sva četiri reprezentativna sindikata: Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, GSPRS Nezavisnost i Sindikat radnika u prosveti Srbije.
Prosvetni radnici i nenastavno osoblje zaposleno u školama u Srbiji protestovali su prošlog ponedeljka, a kako Vlada nije ispunila njihove zahteve o povećanju zarada, izmeni Krivičnog zakonika i isplati novogodišnje zarade, odlučili su se da ponove štrajk, ali sada uz radikalnije mere.
„Kad stanu vrtići, staje cela Srbija”
Predsednica Samostalnog sindikata predškolskog obrazovanja i vaspitanja Bosiljka Jovanović kaže za „Vreme“ da i vaspitači izlaze na protest u subotu 28. septembra.
Ovaj sindikat nije deo četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika, te samostalno donosi odluke.
„Mi nismo pozvani da se pridružimo štrajku 2. oktobra, ali ako budemo mi odlučili da zaključamo vrtiće, onda će stati Srbija”, kaže Jovanović.
Protest u subotu, je kaže, znak upozorenja, a razlog tome je – prevrtljivost Vlade.
Kako kaže sagovrnica Vremena” u sredu im je na pregovorima ponuđeno povećanje zarade u iznosu od 12 odsto za nastavno i nesnastavno osoblje, a u petak je ta ponuda povučena jer su se, kako je im je rečeno, „preračunali”.
„Ovo je presedan. Ovoj Vladi se više ne može verovati. Dobili smo okidač, a to je bes kod ljudi. Naše zajedništvo državu košta 900 milina dinara. Da ne pričam koliko se Grad Beograd odrekao samo time što roditelji uopšte ne plaćaju vrtić. Ovo je mali novac, radi se samo o nedostatku dobre volje”, kaže Jovanović.
Sistem ne funkcioniše bez pomoćnih službi
Dodaje da vaspitaču ne znači veća plata ako će sam da čisti, kuva i servira deci hranu, jer je u tom slučaju vaspitni rad nemoguć.
„Jednom je jedan veoma uticajan čovek našem sindikatu rekao da škole mogu da se zaključavaju i skraćuju časove, to je pokazao kovid. Ali ako vrtići stanu, staće sve”, kaže Jovanović.
Ona dodaje da će vaspitači iskoristiti sve mehanizme u skladu sa zakonom, ali da su svesni da moraju i da drže pažnju javnosti dok se ne usvoji budžet.
Pomoćno osoblje u vrtićima širom Srbije, nastavlja da radi po starim uslovima, koje za većinu znače ne samo minimalnu zaradu, već i minimalno dostojanstvene uslove za rad.
Zbog loših uslova đačke kuhinje postale su više izuzetak, nego pravilo. Obroci se naručuju uglavnom preko keteringa, što, naglašava naša sagovornica, nije bezbedno.
Predsednik Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“ Srđan Slović rekao je ranije za „Vreme” da se na problem sa službama ishrane ukazuje već godinama.
Tokom pregovra sa vaspitačima i nastavnicima Vlada Srbije insistira na nejednakom tretmanu za nastavno i pomoćno osoblje. On podrazumeva povećanje plate nastavnom osoblju raste u iznosu od 12 odsto, a nenastavnom osam.
„Tako da će ta katerogorija biti samo još više ugrožena i demotivisana”, objasnio je Slović.
Ne nudeći nikakvo rešenje za radnike na minimalcu u predškolskim ustanovama, država zapravo već sprovodi tiho otuđenje ovih službi, i to uz jednoglasno protivljenje javnosti, roditelja, struke i zaposlenih.
Sveprisutni predsednik Aleksandar Vučić uobičajava da dovodi javnost u stanje permanentne uzbuđenosti, kao u televizijskom rijalitiju, ocenjuje iskusni nemački novinar Tomas Braj
Mostarska petlja predstavlja saobraćajno čvorište Beograda, pa njenom blokadom studenti žele da ukažu na nerazmrsiv čvor u kome se nalazi Tužilaštvo, čije reakcije na jasne i precizne studentske zahteve ili kasne ili potpuno izostaju
Uhapšeni su maloletnici D.N. L.Š. N.A. i S.LJ, osumnjičeni za nasilničko ponašanje na javnim skupovima i sportskim priredbama i za nanošenje teških telesnih povreda
Ombudsman Zoran Pašalić je pokrenuo postupak kontrole „postupajući po pritužbama studenata da im je onemogućeno da ostvare pravo na obrazovanje i da redovno pohađaju fakultete koji su blokirani“
Milena A. i Dušan K. negirali su da su počinili krivično delo nasilničko ponašanje na javnom skupu
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve