Naredne sedmice bi Ustavni sud mogao da odluči da li će ući u suštinu zahteva koalicije „Srbija protiv nasilja“ za poništavanjem i ponavljanjem izbora u Srbiji, saznaje „Vreme“.
Sud je u petak (9. februar) za FoNet saopštio da je „formirao predmet“ i preduzima sve radnje koje se inače preduzimaju.
Pravnica Sofija Mandić, koja je učestvovala u pisanju zahteva, kaže pak da fraza „formiranje predmeta“ ne znači ništa osim da je neko pripremio fasciklu i dodelio broj predmetu.
Saopštenjem je, smatra, Ustavni sud hteo da prikrije da je već ranije, u četvrtak, imao prvu raspravu o zahtevima u manjem krugu.
To znači da „predmeti“ već imaju izvestioce te da će se o njima još jednom raspravljati naredne sedmice.
Da li su „preskočeni“ redovni sudovi?
Kako Mandić pojašnjava za „Vreme“, Ustavni sud bi mogao da se „poigra“ traženjem formalnih razloga da odbaci zahteve.
To se može desiti, pojašnjava Mandić, recimo tako što Ustavni sud nađe da su za žalbu bili nadležni redovni sudovi koji ne bi smeli da budu „preskočeni“.
„Mi očekujemo da će se oni poigravati tom formulacijom i da će to iskoristiti. To im je jedina slamka spasa, jedini način da ne uđu u suštinu predmeta. Ako uđu, onda moraju da zakažu javnu raspravu i pozabave se sadržajem“, kaže Mandić.
Upućivanje na redovne sudove bi, dodaje, bilo besmisleno. Jer, prema zakonima, sudovi uopšte nisu nadležni za neke manjkavosti poput biračkih spiskova, a za druge – recimo na izbornim mestima – jesu, ali ne kada je masovnost prekršaja tolika.
„Nijedna redovna sudska zaštita nije mogla da obuhvati tu masovnost“, kaže Mandić, dodajući da je zato kao instanca ostao jedino Ustavni sud.
Spremni za Strazbur
Prema Zakonu o Ustavnom sudu, taj sud može poništiti izbore i vratiti ih u bilo koju fazu ako utvrdi da je došlo do nepravilnosti koje su „bitno“ iskrivile volju građana.
A ukoliko Ustavni sud ipak odbaci zahteve iz formalnih razloga? „Samo će sebi još otežati položaj i nama relativno brzo otvoriti put za Evropski sud u Strazburu koji će sigurno utvrditi da je građanima uskraćena redovna sudska zaštita, a da nas je Ustavni sud na nju upućivao.“
U zahtevu za poništavanje izbora, u koji je „Vreme“ prvo imalo uvid, „Srbija protiv nasilja“ je navodila dokaze i indicije o „fantomskim biračima“, neurednim zapisnicima i medijskoj dominaciji SNS.
Ustavni sud nema propisan rok u kojem mora da donese odluku.