Velike reči i malo ljudi. Tako bi se najkraće mogao opisati protest zbog dešavanja u Višem tužilaštvu u Beogradu koji je po treći put održan u petak. Okupilo se jedva toliko ljudi da se zatvori raskrsnica Kneza Miloša i Nemanjine ispred Vlade Srbije, vidno manje nego na protestu 2. marta. Još jednom se pokazalo kako u Srbije demonstriraju samo oni koje trenutno žulja isti probem – prosvetni radnici, vaspitači, LGBT populacija, studenti, štediše u švahjcarskim francima, mlekari, malinari, stanari Geneks kule… – bez svesti o tome da je osnovni problem za sve isti: naopak društveni i politički sistem.
Na protestu organizovanom ispred Vlade u znak podrške smenjenim tužiteljkama Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Bojani Savović i Jasmini Paunović, advokatica Sara El Sarag podsetila je da je Laura Koveši, tužiteljka u Ruminiji koja je postala simbol borbe protiv korupcije, koja je hapsila kriminalce, a iza koje su bile stale sve institucije i narod kada je vlast pokušala da je smeni.
Ona je pozvala sudije i prosvetne radnike da obustave rad, da „građaveniske mašine stanu, da mediji ugase program i da žene iz fabrika sa pelenama izađu napolje“. Dodala je da je Srbiji potrebna solidarnost i empatija da bi društvo reklo da je dosta bezvlašća, ugnejtavanja i podela i istakla da nas „dele na nacije, profesije, klubove i okviru porodice“.
El Sarag je istakla da su tu podelu izmislili marketinški magovi, kako bi vlast izbegla svoju najveću noćnu moru – zajedničku reakciju naroda na zlo, te da vlast odvlači pažnju javnosti lažnim naučnicima i diplomama, glamurom starleta i poslanika, primitivizmom i nemoralom. El Sarag je pozvala građane da prestanu da komentarišu takve pojave na društvenim mrežama jer tako samo „hrane zver“.
„Ne delite ih na mrežama i u razgovorima, pa makar nam on zaigrao trbušni ples, ovoga puta nag. Ignorišite“, rekla je El Sarag pozivajući građane da nedelju dana ne komentarišu „zver i njegove pačiće“.
Zid strahovlade i ćutanja
Zatim je ekološki aktivista Jovan Rajić rekao da društvo u Srbiji ne može da ide unazad, a da se ipred njega nalazi „zid strahovlade i ćutanja“ koji omogućava da korupcija cveta, da se na politiku i krupni kapital zakoni ne primenjuju i da običan čovek ne može da očekuje pravdu.
Pomenuvši višeg javnog tužioca u Beogradu Nenada Stefanovića i republičku javnu tužiteljku Zagorku Dolovac, Rajić je rekao da je taj zid sagrađen od njihovog „servilnog i slugenjarskog odnosa prema vlasti, prema onima koji se ponašaju kao da su gospodari naših života“.
Kazao je i da su Stefanović i Dolovac takvim ponašanjem trajno urušili poverenje u institucije i da su krivi zato što su ćutali, zbog čega moraju da odgovaraju.
On je pozvao građane da podrže novinare „žrtve sistema“ Dejana Petra Zlatanovića, Marka Vidojkovića, Nenada Kulačina i Marka Dragoslavića.
Zemlja tlačitelja i potlačenih
A pravnica Sofija Mandić je rekla da je u Srbiji nemoguće sprovesti istragu u javnim preduzećima ili protiv javnih funkcionera i da u državi nema tužilaštva ni pravde, da je Srbija zemlja u kojoj postoje samo tlačitelji i potlačeni, da u njoj postoje oni koji odgovaraju kada ulicu pređu van pešačkog prelaza i oni koji ni za šta ne odgovaraju jer su pripadnici „nekažnjive kaste“.
Organizacioni odbor protesta „Ne damo naše Laure“ predao je na pisarnici Državnog veća tužilaca u Beogradu inicijativu za razrešenje republičke javne tužiteljke Zagorke Dolovac. Na protestu su ponovljeni zahtevi za smenu Dolovac, Stefanovića i njegove zamenice Brankice Marić, kao i zahtev da se Savović i Paunović vrate u odeljenje Višeg javnog tužilaštva za suzbijanje korupcije i da im se vrate predmeti u slučaju EPS.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com