
Predsednik Srbije
Na putu ka Moskvi: Vučićev avion sleteo u prestonicu Rusije
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Korupcija, laž i ubistva ostaju nerešeni i sada je trenutak da reakcija naroda bude brza, oštra i kratka i zato vas pozivamo na sveobuhvatni bunt, da od sledećeg ponedeljka do petka od 10 do 10.30 sati, stane Srbija, da svako obustavi rad, poruka je advokatskog i „svenarodnog protesta "Ne damo naše Laure" na kome se okupio mali broj ljudi
Velike reči i malo ljudi. Tako bi se najkraće mogao opisati protest zbog dešavanja u Višem tužilaštvu u Beogradu koji je po treći put održan u petak. Okupilo se jedva toliko ljudi da se zatvori raskrsnica Kneza Miloša i Nemanjine ispred Vlade Srbije, vidno manje nego na protestu 2. marta. Još jednom se pokazalo kako u Srbije demonstriraju samo oni koje trenutno žulja isti probem – prosvetni radnici, vaspitači, LGBT populacija, studenti, štediše u švahjcarskim francima, mlekari, malinari, stanari Geneks kule… – bez svesti o tome da je osnovni problem za sve isti: naopak društveni i politički sistem.
Na protestu organizovanom ispred Vlade u znak podrške smenjenim tužiteljkama Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Bojani Savović i Jasmini Paunović, advokatica Sara El Sarag podsetila je da je Laura Koveši, tužiteljka u Ruminiji koja je postala simbol borbe protiv korupcije, koja je hapsila kriminalce, a iza koje su bile stale sve institucije i narod kada je vlast pokušala da je smeni.
Ona je pozvala sudije i prosvetne radnike da obustave rad, da „građaveniske mašine stanu, da mediji ugase program i da žene iz fabrika sa pelenama izađu napolje“. Dodala je da je Srbiji potrebna solidarnost i empatija da bi društvo reklo da je dosta bezvlašća, ugnejtavanja i podela i istakla da nas „dele na nacije, profesije, klubove i okviru porodice“.
El Sarag je istakla da su tu podelu izmislili marketinški magovi, kako bi vlast izbegla svoju najveću noćnu moru – zajedničku reakciju naroda na zlo, te da vlast odvlači pažnju javnosti lažnim naučnicima i diplomama, glamurom starleta i poslanika, primitivizmom i nemoralom. El Sarag je pozvala građane da prestanu da komentarišu takve pojave na društvenim mrežama jer tako samo „hrane zver“.
„Ne delite ih na mrežama i u razgovorima, pa makar nam on zaigrao trbušni ples, ovoga puta nag. Ignorišite“, rekla je El Sarag pozivajući građane da nedelju dana ne komentarišu „zver i njegove pačiće“.
Zid strahovlade i ćutanja
Zatim je ekološki aktivista Jovan Rajić rekao da društvo u Srbiji ne može da ide unazad, a da se ipred njega nalazi „zid strahovlade i ćutanja“ koji omogućava da korupcija cveta, da se na politiku i krupni kapital zakoni ne primenjuju i da običan čovek ne može da očekuje pravdu.
Pomenuvši višeg javnog tužioca u Beogradu Nenada Stefanovića i republičku javnu tužiteljku Zagorku Dolovac, Rajić je rekao da je taj zid sagrađen od njihovog „servilnog i slugenjarskog odnosa prema vlasti, prema onima koji se ponašaju kao da su gospodari naših života“.
Kazao je i da su Stefanović i Dolovac takvim ponašanjem trajno urušili poverenje u institucije i da su krivi zato što su ćutali, zbog čega moraju da odgovaraju.
On je pozvao građane da podrže novinare „žrtve sistema“ Dejana Petra Zlatanovića, Marka Vidojkovića, Nenada Kulačina i Marka Dragoslavića.
Zemlja tlačitelja i potlačenih
A pravnica Sofija Mandić je rekla da je u Srbiji nemoguće sprovesti istragu u javnim preduzećima ili protiv javnih funkcionera i da u državi nema tužilaštva ni pravde, da je Srbija zemlja u kojoj postoje samo tlačitelji i potlačeni, da u njoj postoje oni koji odgovaraju kada ulicu pređu van pešačkog prelaza i oni koji ni za šta ne odgovaraju jer su pripadnici „nekažnjive kaste“.
Organizacioni odbor protesta „Ne damo naše Laure“ predao je na pisarnici Državnog veća tužilaca u Beogradu inicijativu za razrešenje republičke javne tužiteljke Zagorke Dolovac. Na protestu su ponovljeni zahtevi za smenu Dolovac, Stefanovića i njegove zamenice Brankice Marić, kao i zahtev da se Savović i Paunović vrate u odeljenje Višeg javnog tužilaštva za suzbijanje korupcije i da im se vrate predmeti u slučaju EPS.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Vlasnica kluba sa Ibice tvrdi da je jedan srpski diplomata za samo jednu noć potrošio 155.000 evra na provod
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve